RadarSuper
Akvavit 41%

Annonce

Rema 1000 · Spiritus · Aalborg Taffel

Akvavit 41%

80,95 kr.231,29 kr./l

Størrelse: 35 cl

Arbejdstid: 17,3 min

Annonce

Akvavit 41% koster 80,95 kr. (231,29 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Aalborg Taffel Akvavit på 41% i en flaske på 35 cl er en dansk snaps, som hører frokostbordet og julefrokosten til. Den serveres traditionelt iskold i små glas sammen med sild, pålæg og det kolde bord, og den er også den snaps, mange sætter frem, når der skal skåles.

I kategorien Spiritus er 70 cl den mest udbredte størrelse, mens 35 cl er en af de mindre. Den passer derfor til dig, der vil have en flaske, der ikke fylder meget i skabet, eller som kun skal bruge snapsen af og til.

Hvorfor koster spiritus mere pr. liter end øl?

231,29 kr. pr. liter for akvavitten skal ses i lyset af den danske punktafgift på alkohol, som beregnes efter alkoholindhold — jo højere procent, jo højere afgift pr. liter. Ved 41 % alkohol ligger akvavit derfor markant over øl og de fleste vine, som har en langt lavere alkoholprocent og dermed lavere afgift pr. liter.

Hvad er akvavit, og hvorfor karvekrydret?

Akvavit er en kornbaseret spiritus krydret med karvefrø som det klassiske kendetegn — det er netop karvekrydringen, der adskiller nordisk akvavit fra vodka og andre neutrale kornspiritustyper. Navnet stammer fra det latinske aqua vitae, 'livets vand', og Aalborg Taffel er en af de mest udbredte danske udgaver af drikken.

Aldersgrænse 18 år ved køb af spiritus

Salg af spiritus til personer under 18 år er ulovligt i Danmark, og butikken er forpligtet til aldersvurdering ved mistanke om, at køberen er mindreårig. Denne oplysning er en faktuel angivelse af den danske lovgivning, ikke en anbefaling om forbrug.

Detaljer om varen

Mærke
Aalborg Taffel
Størrelse
35 cl
Stregkode (EAN)
7048352072675

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

80,95 kr.80,95 kr.80,96 kr.80,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1380,95 kr.
2026-09-0180,95 kr.
2026-09-1780,95 kr.
2026-10-0180,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster Aalborg Taffel Akvavit pr. liter?

    231,29 kr. pr. liter: flasken på 35 cl koster 80,95 kr., den normale hyldepris uden aktiv kampagne.

  • Hvor gammel skal man være for at købe akvavit i Danmark?

    18 år. Varen bærer en aldersgrænse på 18, i overensstemmelse med dansk lovgivning om salg af spiritus.

  • Hvad er forskellen på akvavit og vodka?

    Begge er kornbaserede spiritustyper, men akvavit krydres traditionelt med karvefrø, hvilket giver den karakteristiske smag, mens vodka typisk holdes neutral og ukrydret.

  • Hvad koster Akvavit 41% hos Rema 1000?

    Akvavit 41% koster 80,95 kr. (231,29 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Akvavit 41% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Akvavit 41% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Akvavit 41%?

    Akvavit 41% sælges i 35 cl, svarende til 231,29 kr./l.

  • Hvor kan man købe Akvavit 41%?

    Akvavit 41% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

67,95 kr.70 cl

97,07 kr./l

141,77 kr.70 cl

202,53 kr./l

84,34 kr.70 cl

120,49 kr./l

96,70 kr.70 cl

138,14 kr./l

132,96 kr.70 cl

189,94 kr./l

150,76 kr.50 cl

301,52 kr./l