RadarSuper
Snack peber

Annonce

Rema 1000 · Grøntsager

Snack peber

22,00 kr.44,00 kr./kg

Størrelse: 500 g

Arbejdstid: 4,6 min

Annonce

Snack peber koster 22,00 kr. (44,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Snack Peber er frisk peber, der kan spises som den er, eller bruges i madlavningen, hvor peberfrugter typisk snittes og kommer i salater, wokretter og på brættet. Det er en grøntsag, der både kan være det sprøde indslag i en madpakke og en del af aftensmaden.

Størrelsen på 500 g hører til blandt de mest almindelige i grøntsagskategorien, hvor 500 g, 200 g og 400 g går igen. Vi har fulgt prisen på denne vare siden 13. august 2026 med 35 aflæsninger, og i den periode er prisen ændret to gange, mens varen fire gange har været sat ned.

Hvorfor denne peber har en kilopris, i modsætning til den enkeltsolgte

44,00 kr. pr. kilo er oplyst, fordi posen sælges på vægt. Den enkeltsolgte røde peber i samme udtræk fra netbutikken har derimod kun en stykpris uden oplyst kilopris — en direkte, verificerbar forskel i, hvordan de to varer prissættes, uafhængig af, hvilken der reelt er billigst.

Hvorfor oprindelseslandet kan variere

Rema 1000 oplyser selv, at peberne i denne pose kan komme fra flere forskellige lande — Spanien, Marokko, Tyrkiet, Egypten eller Holland — afhængigt af leveringen. Det aktuelle land for netop den pose, man står med, fremgår kun af mærkningen på selve emballagen, ikke af produktsiden online.

Snackpeber til madpakke og mellemmåltid

De mindre peberfrugter i denne pose er avlet til at blive spist hele eller i stave uden forudgående udskæring, hvilket gør dem velegnede til madpakker og hurtige snacks. Opbevar dem i køleskabets grøntsagsskuffe og brug dem inden for den første uge, da de mister fugt hurtigere end en enkelt stor peber.

Detaljer om varen

Størrelse
500 g
Stregkode (EAN)
4000007062311

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.17,33 kr.19,67 kr.22,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1322,00 kr.
2026-09-0122,00 kr.
2026-09-1722,00 kr.
2026-10-0122,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster snackpeberen pr. kilo?

    44,00 kr. pr. kilo — posen på 500 gram koster 22,00 kr. Det er en oplyst kilopris, i modsætning til den enkeltsolgte røde peber i samme udtræk, som kun har en stykpris.

  • Hvor kommer peberne fra?

    Ifølge Rema 1000 kan oprindelsen variere fra dag til dag mellem Spanien, Marokko, Tyrkiet, Egypten og Holland. Det præcise land for den enkelte pose fremgår af mærkningen på emballagen.

  • Hvor længe holder snackpeber sig?

    Bedst spist inden for den første uge efter køb, opbevaret i køleskabets grøntsagsskuffe. De mindre stykker mister fugt hurtigere end en enkelt stor peber, fordi overfladen er større i forhold til volumen.

  • Hvad koster Snack peber hos Rema 1000?

    Snack peber koster 22,00 kr. (44,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Snack peber på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Snack peber ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Snack peber?

    Snack peber sælges i 500 g, svarende til 44,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Snack peber?

    Snack peber forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

11,00 kr.1 stk.
10,00 kr.1 stk.
13,00 kr.
3,22 kr.0,12 kg

28,00 kr./kg

18,00 kr.500 g

36,00 kr./kg

16,00 kr.200 g

80,00 kr./kg