RadarSuper
Snack tomater

Annonce

Rema 1000 · Grøntsager · Danmark Kl. 1

Snack tomater

16,00 kr.80,00 kr./kg

Størrelse: 200 g

Laveste registrerede: 15,00 kr.Højeste registrerede: 16,00 kr.Udvikling: +14,3 %Arbejdstid: 3,4 min

Annonce

Snack tomater koster 16,00 kr. (80,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 28. september 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Snacktomater er de små, søde tomater, man typisk spiser hele — direkte fra hånden, halveret i salaten eller som et hurtigt og frisk indslag i madpakken. Denne pose fra Danmark Kl. 1 indeholder 200 g, hvilket er en af de størrelser, der oftest går igen i kategorien Grøntsager, hvor vi følger 52 varer. De hyppigste størrelser her er 500 g, 200 g og 400 g, så 200 g hører til blandt de mest almindelige og passer til mindre husholdninger eller til at tage med på farten.

Prisen har været på tilbud, siden vi begyndte at følge varen.

Tilbudsprisen og normalprisen

14,00 kr. nu mod 15,00 kr. normalt — en nedsættelse på 1,00 kr. pr. bakke, eller fra 75,00 kr. til 70,00 kr. pr. kilo. Begge tal er hentet direkte fra vareoplysningerne i dette udtræk.

Snacktomater vs. almindelige tomater — kiloprisen

70,00 kr. pr. kilo for snacktomaterne på tilbud, mod 36,00 kr. pr. kilo for Remas almindelige tomater i samme 'Danmark Kl. 1'-linje. Snacktomater er en mindre, sødere type, der generelt koster mere pr. kilo end store salattomater.

Dansk oprindelse og Kl. 1

Tomaterne er mærket Dansk oprindelse og klassificeret Kl. 1 efter EU's handelsklasse for udseende og størrelsesensartethed — ikke en angivelse af smag.

Detaljer om varen

Mærke
Danmark Kl. 1
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5701318911143

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

14,00 kr.14,67 kr.15,33 kr.16,00 kr.13. aug.31. aug.15. sep.28. sep.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1314,00 kr.
2026-08-3116,00 kr.
2026-09-1516,00 kr.
2026-09-2816,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er normalprisen på snacktomaterne?

    15,00 kr. for 200 gram, svarende til 75,00 kr. pr. kilo. Tilbudsprisen er 14,00 kr., svarende til 70,00 kr. pr. kilo.

  • Hvor længe gælder tilbuddet?

    Denne side viser ikke tilbudsperiodens slutdato. Tjek Rema 1000's egen tilbudsavis eller app for den aktuelle kampagneperiode.

  • Hvad er forskellen på snacktomater og almindelige tomater?

    Snacktomaterne koster 70,00 kr. pr. kilo på tilbud, mod 36,00 kr. pr. kilo for de almindelige tomater fra samme 'Danmark Kl. 1'-linje — en forskel, der afspejler tomattype og bakkestørrelse.

  • Hvad koster Snack tomater hos Rema 1000?

    Snack tomater koster 16,00 kr. (80,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 28. september 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Snack tomater på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Snack tomater ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Snack tomater?

    Snack tomater sælges i 200 g, svarende til 80,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Snack tomater?

    Snack tomater forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

11,00 kr.1 stk.
10,00 kr.1 stk.
13,00 kr.
3,22 kr.0,12 kg

28,00 kr./kg

18,00 kr.500 g

36,00 kr./kg

25,00 kr.500 g

50,00 kr./kg