RadarSuper
SmoothieTilbud

Annonce

Rema 1000 · Babymad · Rema 1000, Mango & Banan

Smoothie

5,00 kr.55,56 kr./kg

Størrelse: 90 g

Udvikling: −16,7 %Arbejdstid: 1,2 min

Annonce

Smoothie koster 5,00 kr. (55,56 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

80 % økologisk æblepuré, 10 % økologisk bananpuré, 10 % økologisk mangopuré.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi273 kJ / 64 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat14 g
heraf sukkerarter14 g
Kostfibre1,7 g
Protein0,7 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En lille frugtpose med økologisk æble-, banan- og mangopuré, klar til at drikke eller suge direkte af posen. Indholdet er 80 % æblepuré, 10 % bananpuré og 10 % mangopuré — altså æblet som den bærende frugt, mens banan og mango lægger sødme og smag til.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 64 kcal og 273 kJ, med 14 g kulhydrater, som alle er sukkerarter. Der er 1,7 g fiber og 0,7 g protein pr. 100 g. Sukkerindholdet kommer fra frugtens egen frugtsukker.

Posen passer i madpakken, i tasken på tur eller som et lille mellemmåltid, når der skal noget frugt til. Den kan drikkes direkte fra posen eller hældes ud i et glas. Med 90 g i posen er det en portion, der er til at have med og nem at få brugt op.

Opbevares tørt og ved stuetemperatur indtil åbning. Er posen åbnet og ikke drukket med det samme, bør den lægges på køl og bruges inden for kort tid.

Kiloprisen på en babysmoothie i klempose

66,67 kr. pr. kilo for posen på 90 gram til 6,00 kr. Klempose-formatet med 100 % frugt uden tilsætningsstoffer koster typisk mere pr. kilo end almindelig frugtmos i glas, hvilket dels afspejler den mere praktiske emballage til brug på farten, dels den lille portionsstørrelse.

Ren frugt uden tilsat sukker eller vand

Ingredienslisten er udelukkende 80 % æblepuré, 10 % bananpuré og 10 % mangopuré — alt økologisk, og intet tilsat. Det betyder, at de 14 gram sukker pr. 100 gram stammer 100 % fra frugten selv, ikke fra tilsat sukker eller sødemidler, hvilket er værd at vide, når babymad sammenlignes på tværs af mærker.

Aldersanbefaling og brug af klemposen

Producenten angiver 6 måneder som anbefalet startalder. Som ved al ny mad til spædbørn er det en god idé at følge sundhedsplejerskens individuelle anbefaling for det enkelte barn frem for alene at læse på pakken. Smoothien kan gives direkte fra posen eller bruges som topping på grød, men en åbnet pose bør bruges samme dag og ikke gemmes til dagen efter.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000, Mango & Banan
Størrelse
90 g
Stregkode (EAN)
5705830011350

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

5,00 kr.5,33 kr.5,67 kr.6,00 kr.13. aug.1. sep.16. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-136,00 kr.
2026-09-016,00 kr.
2026-09-166,00 kr.
2026-10-015,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget frugt er der i posen?

    Posen indeholder 80 % økologisk æblepuré, 10 % økologisk bananpuré og 10 % økologisk mangopuré — altså 100 % frugtpuré.

  • Hvor mange kalorier er der i smoothien?

    Der er 64 kcal og 273 kJ pr. 100 g. Posen vejer 90 g.

  • Hvordan opbevarer jeg posen?

    Den opbevares tørt og ved stuetemperatur indtil åbning. Når posen er åbnet, bør den lægges på køl og bruges inden for kort tid.

  • Hvad koster Smoothie hos Rema 1000?

    Smoothie koster 5,00 kr. (55,56 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Smoothie på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Smoothie markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Smoothie?

    Smoothie sælges i 90 g, svarende til 55,56 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Smoothie?

    Smoothie forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

169,95 kr.800 g

212,44 kr./kg

134,95 kr.800 g

168,69 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg