RadarSuper
Pasta m/grøntsager

Annonce

Rema 1000 · Babymad · Lovemade

Pasta m/grøntsager

16,95 kr.91,62 kr./kg

Størrelse: 185 g

Arbejdstid: 3,6 min

Annonce

Pasta m/grøntsager koster 16,95 kr. (91,62 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Kogt pasta* (vand, durumhvedemel*, tørret æggehvide*) 25%, vand, gulerod*, tomatkoncentrat* 9%, squash* 5%, aubergine*, løg*, pastinak*, rød peberfrugt* 4%, ost*, majsstivelse*, rapsolie*, hvidløg*, basilikum*, ekstra jomfru olivenolie*, sort peber*. *=økologisk

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi321 kJ / 77 kcal
Fedt2,9 g
heraf mættede fedtsyrer0,8 g
Kulhydrat9,3 g
heraf sukkerarter2,9 g
Kostfibre—
Protein2,5 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En færdigret til de mindste: kogt pasta vendt i en grøntsagssauce med gulerod, tomat, squash, aubergine, løg, pastinak, rød peberfrugt, hvidløg og basilikum. Osten og den ekstra jomfru olivenolie runder smagen af, og sort peber giver et strejf af krydderi. Alle ingredienser er økologiske.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 77 kcal, 2,5 g protein, 9,3 g kulhydrat og 2,9 g fedt, hvoraf 0,8 g er mættet. Saltindholdet er 0,12 g pr. 100 g. Det gør den til en let og mild ret, der passer til babyens første møde med pastaretter og sammensatte smage.

Brug den som den er, lunet forsigtigt i en gryde eller mikroovn, eller som tilbehør til et måltid, hvor der også skal være grønt på tallerkenen. Portionen på 185 g er beregnet til et enkelt måltid for de mindste.

Opbevares tørt og ved stuetemperatur, indtil den åbnes. Åbnet eller opvarmet portion kan holde sig et par dage på køl i en tætsluttende beholder. Tjek altid datoen på emballagen.

Samme pris som kødudgaven

16,95 kr. for 185 gram, svarende til 91,62 kr. pr. kilo — helt identisk med Lovemades lasagne med oksekød i samme sortiment. De to retter koster altså det samme, uanset om hovedingrediensen er kød eller ekstra grøntsager.

Grøntsagerne bag "ratatouille"-retten

Squash, aubergine, gulerod og rød peber udgør kernen i retten, smagt til med ost og basilikum. Ingredienslisten viser, at stort set alt undtagen vandet er mærket økologisk, herunder også ost og krydderier.

Protein — grøntsager mod kød i samme serie

Den vegetariske ret har 2,5 gram protein pr. 100 gram mod 3,8 gram i lasagne-udgaven med oksekød. Forskellen stemmer med, at kød generelt bidrager mere protein end grøntsager i en færdigret af denne type.

Detaljer om varen

Mærke
Lovemade
Størrelse
185 g
Stregkode (EAN)
3444570200786

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.15,65 kr.16,30 kr.16,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1316,95 kr.
2026-09-0116,95 kr.
2026-09-1716,95 kr.
2026-10-0116,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Lovemade Pasta med grøntsager?

    Kogt pasta (vand, durumhvedemel, tørret æggehvide), vand, gulerod, tomatkoncentrat, squash, aubergine, løg, pastinak, rød peberfrugt, ost, majsstivelse, rapsolie, hvidløg, basilikum, ekstra jomfru olivenolie og sort peber. Alle ingredienser er økologiske.

  • Hvor meget næring er der i retten?

    Pr. 100 g: 77 kcal, 2,5 g protein, 9,3 g kulhydrat, 2,9 g fedt (heraf 0,8 g mættet) og 0,12 g salt.

  • Hvordan opbevarer og varmer jeg den?

    Opbevar den tørt og ved stuetemperatur, indtil den åbnes. Lun den forsigtigt i gryde eller mikroovn, og opbevar eventuelle rester på køl i en tætsluttende beholder i et par dage.

  • Hvad koster Pasta m/grøntsager hos Rema 1000?

    Pasta m/grøntsager koster 16,95 kr. (91,62 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Pasta m/grøntsager på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Pasta m/grøntsager ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Pasta m/grøntsager?

    Pasta m/grøntsager sælges i 185 g, svarende til 91,62 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Pasta m/grøntsager?

    Pasta m/grøntsager forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

169,95 kr.800 g

212,44 kr./kg

134,95 kr.800 g

168,69 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg