RadarSuper
Ragout

Annonce

Rema 1000 · Babymad · Lovemade

Ragout

16,95 kr.91,62 kr./kg

Størrelse: 185 g

Arbejdstid: 3,6 min

Annonce

Ragout koster 16,95 kr. (91,62 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Kartoffel* 34%, tomatpuré* (vand, tomatkoncentrat*) 20 %, vand, gulerod* 12%, oksekød* 9%, pastinak*, rapsolie*, majsstivelse*, ekstra jomfru olivenolie*, hvidløg*, timian*, laurbærblad*, sort peber*.*=økologisk

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi320 kJ / 76 kcal
Fedt3,1 g
heraf mættede fedtsyrer0,6 g
Kulhydrat8,5 g
heraf sukkerarter1,9 g
Kostfibre—
Protein2,8 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En økologisk ragout til de mindste, fra 8 måneder. Grunden er kartoffel og tomatpuré, suppleret med gulerod, oksekød og pastinak, og smagen rundes af med rapsolie, ekstra jomfru olivenolie, hvidløg, timian, laurbærblad og sort peber. Alle ingredienser er økologiske.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 76 kcal, 3,1 g fedt — heraf 0,6 g mættet — 8,5 g kulhydrater med 1,9 g sukkerarter, 2,8 g protein og 0,05 g salt. Det giver en let og mild ret, hvor saltindholdet er lavt, hvilket passer til alderen.

Ragouten er klar til at varme og servere som et måltid i sig selv, eventuelt med lidt kogt pasta eller ris ved siden af, alt efter hvor øvet den lille spiser er. Den kan også bruges som tilbehør til familiens middag, hvis maden moses eller deles i mindre stykker.

Bægeret på 185 g svarer til omkring to portioner for en baby på 8 måneder, afhængigt af appetitten. Rester kan opbevares i køleskabet og varmes forsigtigt op igen — rør grundigt, så varmen fordeles jævnt, og smag efter, før den serveres. Tjek altid låget for utætheder, inden bægeret åbnes.

Samme kilopris som Ris og Kylling i Karry

185 gram til 16,95 kr. giver 91,62 kr. pr. kilo — nøjagtig samme pris og kilopris som Lovemades Ris og Kylling i Karry i samme bakkestørrelse fra samme serie. Det viser, at Rema 1000 prissætter Lovemade-serien ens pr. bakke uafhængigt af, om retten er baseret på oksekød eller kylling.

Det gør det enkelt at sammensætte en uges babymad med variation i smag uden at skulle regne på forskellige priser fra ret til ret.

8+ måneder og lavt saltindhold

Retten er mærket til børn fra 8 måneder og har et saltindhold på blot 0,05 gram pr. 100 gram — langt under, hvad der er almindeligt i mad til voksne. Det skyldes, at spædbørns nyrer endnu ikke kan håndtere store mængder salt, og at myndighederne derfor anbefaler minimal tilsætning i babymad.

Krydringen med laurbær, timian og sort peber er mild og tilføjer aroma uden skarphed — velegnet til et barn, der er ved at vænne sig til fastere føde og nye smagsnuancer.

Opbevaring og tilberedning

Retten er 'ready to eat' og kan spises direkte fra bakken, koldt, eller varmes i mikroovn i cirka 45 sekunder. En åbnet bakke bør opbevares tildækket på køl og bruges hurtigt, eller fryses ned i mindre portioner, hvis hele bakken ikke skal bruges på én gang.

Ved opvarmning i mikroovn: rør rundt bagefter og tjek temperaturen, før maden serveres, da mikroovne kan opvarme ujævnt og skabe varme pletter.

Detaljer om varen

Mærke
Lovemade
Størrelse
185 g
Stregkode (EAN)
3444570200823

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.15,65 kr.16,30 kr.16,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1316,95 kr.
2026-09-0116,95 kr.
2026-09-1716,95 kr.
2026-10-0116,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Lovemade Ragout?

    Kartoffel 34%, tomatpuré 20%, vand, gulerod 12%, oksekød 9%, pastinak, rapsolie, majsstivelse, ekstra jomfru olivenolie, hvidløg, timian, laurbærblad og sort peber. Alle ingredienser er økologiske.

  • Hvor meget er der i bægeret, og hvor mange portioner giver det?

    Bægeret indeholder 185 g, hvilket cirka svarer til to portioner for en baby på 8 måneder, afhængigt af appetitten.

  • Hvordan opbevarer og varmer jeg ragouten?

    Rester kan opbevares i køleskabet og varmes forsigtigt op igen. Rør grundigt, så varmen fordeles jævnt, og smag efter, før den serveres.

  • Hvad koster Ragout hos Rema 1000?

    Ragout koster 16,95 kr. (91,62 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Ragout på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Ragout ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Ragout?

    Ragout sælges i 185 g, svarende til 91,62 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Ragout?

    Ragout forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

169,95 kr.800 g

212,44 kr./kg

134,95 kr.800 g

168,69 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg