RadarSuper
SmoothieTilbud

Annonce

Rema 1000 · Babymad · Rema 1000, Banan & Æble

Smoothie

5,00 kr.55,56 kr./kg

Størrelse: 90 g

Udvikling: −16,7 %Arbejdstid: 1,2 min

Annonce

Smoothie koster 5,00 kr. (55,56 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

59,7 % økologisk æblepuré, 30 % økologisk bananpuré, 10 % økologisk spinatpuré, økologisk koncentreret citronsaft.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi256 kJ / 60 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat12 g
heraf sukkerarter12 g
Kostfibre0,9 g
Protein2,1 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En blanding af økologisk æblepuré, bananpuré og spinatpuré, tilsat lidt koncentreret citronsaft. Det er en frugt- og grøntsagssmoothie i en lille praktisk portion på 90 g, klar til at drikke direkte fra pakken.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 60 kcal, 12 g kulhydrater — heraf 12 g sukker, som kommer fra frugtens og bananens naturlige sukkerarter — 0,9 g fibre og 2,1 g protein. Spinaten udgør 10 % og er med til at give smoothien sin grønne farve.

Den passer til at have med på farten, i madpakken eller som et lille mellemmåltid, når man vil have frugt og grønt i en hurtig form. Den kan drikkes som den er, eller hældes i et glas og nydes kold.

Opbevares tørt og ikke for varmt. Da portionen er lille, er den nem at tage med og kræver ingen forberedelse. Tjek holdbarhedsdatoen på pakken, og køl den eventuelt ned inden servering for en friskere smag.

Hvad kiloprisen dækker: fire økologiske ingredienser

6,00 kr. for 90 gram giver 66,67 kr. pr. kilo — en pris, der dækker en smoothie med udelukkende fire ingredienser, alle økologiske: æble, banan, spinat og citronsaft, uden tilsat sukker eller vand.

Til sammenligning ligger modermælkserstatningen Nan Sensilac 1 i samme overordnede babykategori på 174,94 kr. pr. kilo, men det er en helt anden produkttype — en fuld ernæringskilde mod en tilskudskost til mellemmåltider.

Ingen tilsat sukker — kun frugtens eget

Sukkerindholdet på 12 gram pr. 100 gram stammer udelukkende fra frugtens naturlige sukkerarter, primært fra banan og æble. Der er hverken tilsat sukker, sødestoffer eller andre fyldstoffer i opskriften.

Det er en relevant skelnen ved babymad, hvor Fødevarestyrelsen generelt fraråder tilsat sukker til de mindste, i modsætning til frugtens naturlige indhold.

Introduktion af mos fra 6 måneder

Producenten anbefaler smoothien fra 6 måneders alderen, hvilket stemmer overens med Fødevarestyrelsens generelle retningslinjer for, hvornår fast føde og mos typisk introduceres som supplement til amning eller modermælkserstatning.

Beslutninger om det enkelte barns kost bør altid tages i samråd med sundhedsplejerske, uafhængigt af producentens generelle aldersanbefaling på emballagen.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000, Banan & Æble
Størrelse
90 g
Stregkode (EAN)
5705830011381

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

5,00 kr.5,33 kr.5,67 kr.6,00 kr.13. aug.1. sep.16. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-136,00 kr.
2026-09-016,00 kr.
2026-09-166,00 kr.
2026-10-015,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget spinat er der i smoothien?

    Spinatpuré udgør 10 % af indholdet, mens æblepuré og bananpuré udgør 59,7 % og 30 %.

  • Hvor meget sukker indeholder smoothien?

    Der er 12 g sukker pr. 100 g, som stammer fra frugtens og bananens naturlige sukkerarter.

  • Hvordan opbevares smoothien?

    Den opbevares tørt og ikke for varmt, og kan med fordel køles ned inden servering. Tjek holdbarhedsdatoen på pakken.

  • Hvad koster Smoothie hos Rema 1000?

    Smoothie koster 5,00 kr. (55,56 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Smoothie på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Smoothie markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Smoothie?

    Smoothie sælges i 90 g, svarende til 55,56 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Smoothie?

    Smoothie forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

169,95 kr.800 g

212,44 kr./kg

134,95 kr.800 g

168,69 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg