RadarSuper
Shampoo

Annonce

Rema 1000 · Hårpleje · Gliss Total Repair

Shampoo

18,95 kr.75,80 kr./l

Størrelse: 250 ml

Laveste registrerede: 18,95 kr.Højeste registrerede: 20,00 kr.Arbejdstid: 4 min

Annonce

Shampoo koster 18,95 kr. (75,80 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua (Water, Eau), Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Chloride, Dimethicone, Hydrolyzed Keratin, Combretum Farinosum Flower Nectar, Parfum (Fragrance), Sodium Benzoate, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Citric Acid, Amodimethicone, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Glycol Distearate, Laureth-4, PEG-120 Methyl Glucose Dioleate, Glycerin, Hydrogenated Castor Oil, Laureth-23, Trideceth-10, Sodium Hydroxide, Citrus Aurantium Peel Oil, Limonene, Phenoxyethanol, Propylene Glycol, Sodium Salicylate, Benzyl Alcohol, Potassium Sorbate.

Om denne vare

En shampoo på 250 ml til daglig hårvask, formuleret med hydrolyseret keratin og amodimethicone, som er med til at gøre håret nemmere at rede ud og give det en glattere overflade. Den indeholder også Combretum Farinosum-blomsternektar og glycerin.

Ingredienslisten omfatter vand, natriumlaurethsulfat og cocamidopropylbetain som rengørende komponenter, sodium chloride og citronsyre til at justere konsistens og pH, samt dimethicone og amodimethicone, der lægger sig som et tyndt lag på hårstrået. Duften kommer fra parfum og Citrus Aurantium-skaloile, og konserveringen er baseret på natriumbenzoat, phenoxyethanol, kaliumsorbat og benzylalkohol.

Brug den som almindelig shampoo: massér den ind i vådt hår, lad den virke et øjeblik, og skyl grundigt efter. Ved behov kan du gentage vasken. Flasken på 250 ml passer til badeværelseshylden og holder typisk et godt stykke tid ved daglig brug.

Opbevares ved stuetemperatur, og undgå at lade vand trænge ind i flasken, da det kan ændre konsistensen. Skru låget godt til efter brug.

Literprisen på tværs af Gliss-serien

75,80 kr. pr. liter er literprisen for denne shampoo. I samme udtræk koster Gliss' Split Hair Miracle-shampoo, også i 250 ml, nøjagtig det samme: 75,80 kr. pr. liter til samme pris pr. flaske (18,95 kr.). Gliss Total Repair-balsammen derimod, som kun fås i 200 ml, lander på 94,75 kr. pr. liter — højere, fordi flasken er mindre, selvom prisen pr. flaske også her er 18,95 kr.

Det er et nyttigt mønster at kende: shampoo og balsam fra samme serie koster ofte det samme pr. flaske, men sjældent det samme pr. liter.

Hvad der er i flasken

Ingredienslisten indledes med Aqua, Sodium Laureth Sulfate og Cocamidopropyl Betaine — de rensende stoffer, der giver skum og fjerner fedt og snavs. Herefter følger plejestoffer: Dimethicone og Amodimethicone (silikoner, der glatter hårets overflade), Hydrolyzed Keratin og et ekstrakt af Combretum farinosum. Sidst i listen står konserverings- og duftstoffer som Sodium Benzoate, Phenoxyethanol og Parfum — helt almindelige i denne type produkt.

Total Repair mod Split Hair Miracle

Begge shampooer fra Gliss i dette udtræk koster det samme og har samme literpris, men er formuleret til forskellige hårproblemer: Total Repair er den brede formel til generelt skadet hår, mens Split Hair Miracle er målrettet spaltede spidser og indeholder blandt andet druekerneolie (Vitis Vinifera Seed Oil), som ikke indgår i Total Repair-formlen. Valget mellem dem afhænger derfor af hårtype snarere end pris.

Detaljer om varen

Mærke
Gliss Total Repair
Størrelse
250 ml
Stregkode (EAN)
7310181582190

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,67 kr.18,33 kr.20,00 kr.19. aug.2. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1918,95 kr.
2026-09-0218,95 kr.
2026-09-1918,95 kr.
2026-10-0318,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Gliss Total Repair Shampoo?

    Den indeholder blandt andet hydrolyseret keratin, amodimethicone, dimethicone, glycerin og Combretum Farinosum-blomsternektar samt rengørende stoffer som natriumlaurethsulfat og cocamidopropylbetain.

  • Hvordan bruger jeg shampooen?

    Massér den ind i vådt hår, lad den virke et øjeblik, og skyl grundigt efter. Gentag ved behov.

  • Hvor meget indeholder flasken?

    Flasken indeholder 250 ml.

  • Hvad koster Shampoo hos Rema 1000?

    Shampoo koster 18,95 kr. (75,80 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Shampoo på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Shampoo ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Shampoo?

    Shampoo sælges i 250 ml, svarende til 75,80 kr./l.

  • Hvor kan man købe Shampoo?

    Shampoo forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,80 kr.250 ml

79,20 kr./l

9,95 kr.375 ml

26,53 kr./l

12,43 kr.500 ml

24,86 kr./l

12,43 kr.500 ml

24,86 kr./l

39,00 kr.685 ml

56,93 kr./l

39,00 kr.685 ml

56,93 kr./l