RadarSuper
Shampoo

Annonce

Rema 1000 · Hårpleje · Rema 1000 Peach Blossom

Shampoo

12,43 kr.24,86 kr./l

Størrelse: 500 ml

Arbejdstid: 2,7 min

Annonce

Shampoo koster 12,43 kr. (24,86 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Chloride, Cocamidopropyl Betaine, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Citric Acid, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Parfum, Potassium Sorbate, Panthenol.

Om denne vare

En shampoo på 500 ml med duft af ferskenblomst. Den indeholder vand, Sodium Laureth Sulfate og Cocamidopropyl Betaine, som er de rengørende stoffer, der sætter gang i skummet og fjerner snavs fra hår og hovedbund. Sodium Chloride er tilsat for at give den rette konsistens, mens Citric Acid justerer pH-værdien. PEG-7 Glyceryl Cocoate og PEG-40 Hydrogenated Castor Oil hjælper med at blødgøre og gøre håret lettere at rede ud, og Panthenol er et fugtgivende stof, der tilfører håret glans og smidighed. Parfum giver den frugtagtige duft, og Potassium Sorbate holder produktet frisk.

Brug den som din daglige shampoo: massér den ind i vådt hår, lad den skumme op, og skyl grundigt efter. Den passer til hele familien og kan bruges af alle hårtyper, der ønsker en let duft af ferskenblomst. Flasken på 500 ml rækker længe ved daglig brug, og den praktiske størrelse står stabilt på hylden i brusekabinen.

Opbevares tørt og ved stuetemperatur, og undgå direkte sollys. Luk låget godt efter brug, så duften og konsistensen holder sig bedst muligt.

Shampoo og balsam fra Peach Blossom: samme pris, samme literpris

Begge produkter fra Peach Blossom-serien koster 12,43 kr. for 500 ml, 24,86 kr. pr. liter. Et helt sæt bestående af begge flasker koster derfor 24,86 kr. samlet — nemt at regne med, uanset om man vælger det ene eller begge produkter.

Sodium laureth sulfate: hvad det gør i shampooen

SLES er shampooens primære rensende stof og en af de mest udbredte overfladeaktive stoffer i shampoo generelt. Det fjerner effektivt fedt og snavs, men regnes som lidt skrappere end sulfatfrie alternativer, der ofte anbefales til farvet eller tørt hår.

Sådan bruges shampooen

Shampooen fordeles i vådt hår, masseres ind i hovedbunden og skylles grundigt ud. Til efterfølgende blødgøring kan balsammen fra samme serie bruges i hårets længder og spidser. En flaske holder typisk flere uger til et par måneder ved almindeligt brug.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Peach Blossom
Størrelse
500 ml
Stregkode (EAN)
5705830356659

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,43 kr.12,43 kr.12,44 kr.12,43 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1712,43 kr.
2026-09-0112,43 kr.
2026-09-1712,43 kr.
2026-10-0112,43 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder shampooen?

    Vand, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Chloride, Cocamidopropyl Betaine, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Citric Acid, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Parfum, Potassium Sorbate og Panthenol.

  • Hvordan bruger jeg shampooen?

    Massér den ind i vådt hår, lad den skumme op, og skyl grundigt efter. Den kan bruges dagligt.

  • Hvilken duft har shampooen?

    Den har duft af ferskenblomst.

  • Hvad koster Shampoo hos Rema 1000?

    Shampoo koster 12,43 kr. (24,86 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Shampoo på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Shampoo ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Shampoo?

    Shampoo sælges i 500 ml, svarende til 24,86 kr./l.

  • Hvor kan man købe Shampoo?

    Shampoo forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,80 kr.250 ml

79,20 kr./l

9,95 kr.375 ml

26,53 kr./l

12,43 kr.500 ml

24,86 kr./l

39,00 kr.685 ml

56,93 kr./l

39,00 kr.685 ml

56,93 kr./l

39,00 kr.685 ml

56,93 kr./l