RadarSuper
Shampoo

Annonce

Rema 1000 · Hårpleje · Sanex Antiskæl

Shampoo

19,80 kr.79,20 kr./l

Størrelse: 250 ml

Arbejdstid: 4,1 min

Annonce

Shampoo koster 19,80 kr. (79,20 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Cocoamphoacetate, Propylene Glycol, Glycol Distearate, Lactic Acid, Laureth-4, Piroctone Olamine, Parfum, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate, PEG-120 Methyl Glucose Trioleate, Polyquaternium-10, Cocamidopropyl Betaine, Sodium PCA, Panthenol, Laurdimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Wheat Protein, Tocopheryl Acetate, Chamomilla Recutita Flower Extract.

Om denne vare

En shampoo på 250 ml mod skæl, formuleret til at rense hårbunden og samtidig tage hånd om skælproblemet. Den indeholder Piroctone Olamine, et aktivt stof der bruges i shampoo mod skæl, og kombinerer det med skånsomme rengøringsstoffer som Sodium Laureth Sulfate og Sodium Cocoamphoacetate, der løsner snavs og fedt uden at efterlade håret tungt.

Ud over rengøringen indeholder den fugtgivende ingredienser som Propylene Glycol, Panthenol og Sodium PCA, der hjælper med at holde hår og hårbund fra at tørre ud under vask. Der er også tilføjet Polyquaternium-10 og Laurdimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Wheat Protein, som gør håret lettere at rede ud og giver en blødere fornemmelse. Kamilleekstrakt og Tocopheryl Acetate (E-vitamin) er med i sammensætningen.

Den bruges som en almindelig shampoo i badet: massér den ind i vådt hår og hårbund, lad den virke et øjeblik, og skyl grundigt ud. Til skælbehandling bruges den typisk fast, efter behov. Flasken på 250 ml passer til daglig brug og fylder ikke meget på hylden.

Opbevares tørt og ved almindelig stuetemperatur, uden direkte sollys. Undgå at lade vand trænge ind i flasken, da det kan ændre konsistensen over tid.

Literprisen for en antiskæl-shampoo

79,20 kr. pr. liter for en 250 ml-flaske. Der er ikke en anden shampoo i dette udtræk fra Rema 1000 at sammenligne direkte med, så tallet fungerer bedst som reference, hvis man senere vil holde det op mod andre flaskestørrelser eller mærker i sortimentet.

Som med de fleste hårplejeprodukter er literprisen det mest retvisende sammenligningstal, fordi flaskestørrelser varierer betydeligt inden for kategorien.

Den aktive ingrediens mod skæl

Ingredienslisten indeholder Piroctone Olamine, et af de mest udbredte aktivstoffer mod skæl på markedet, kendt for sin virkning mod de gærsvampe, der ofte kobles til skældannelse på hovedbunden. Producentens egen beskrivelse omtaler en "antibakteriel ingrediens", der hjælper mod skæl og hovedbundens balance — en formulering fra markedsføringen, ikke en uafhængig, verificeret effektpåstand.

Herudover indeholder shampooen kamille- og hvedeproteinekstrakter, som ifølge varebeskrivelsen bidrager til plejen af hovedbunden.

Rense- og plejestoffer i formlen

De rensende stoffer er Sodium Laureth Sulfate og Sodium Cocoamphoacetate, mens panthenol (provitamin B5) og tocopherylacetat (E-vitamin) fungerer som plejestoffer, der er almindelige i hårprodukter for deres fugtgivende egenskaber.

Konserveringen sker med Phenoxyethanol og Sodium Benzoate, begge godkendte til brug i kosmetikprodukter i EU.

Detaljer om varen

Mærke
Sanex Antiskæl
Størrelse
250 ml
Stregkode (EAN)
8714789895536

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,60 kr.18,20 kr.19,80 kr.13. aug.31. aug.15. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1319,80 kr.
2026-08-3119,80 kr.
2026-09-1519,80 kr.
2026-10-0119,80 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Sanex Antiskæl Shampoo?

    Den indeholder bl.a. Piroctone Olamine, rengøringsstofferne Sodium Laureth Sulfate og Sodium Cocoamphoacetate, fugtgivende panthenol og sodium PCA samt kamilleekstrakt og E-vitamin.

  • Hvordan bruger jeg shampooen mod skæl?

    Massér den ind i vådt hår og hårbund, lad den virke et øjeblik, og skyl grundigt ud. Den kan bruges fast efter behov.

  • Hvor meget indeholder flasken?

    Flasken indeholder 250 ml shampoo.

  • Hvad koster Shampoo hos Rema 1000?

    Shampoo koster 19,80 kr. (79,20 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Shampoo på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Shampoo ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Shampoo?

    Shampoo sælges i 250 ml, svarende til 79,20 kr./l.

  • Hvor kan man købe Shampoo?

    Shampoo forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

9,95 kr.375 ml

26,53 kr./l

12,43 kr.500 ml

24,86 kr./l

12,43 kr.500 ml

24,86 kr./l

39,00 kr.685 ml

56,93 kr./l

39,00 kr.685 ml

56,93 kr./l

39,00 kr.685 ml

56,93 kr./l