RadarSuper
Balsam

Annonce

Rema 1000 · Hårpleje · Rema 1000 Peach Blossom

Balsam

12,43 kr.24,86 kr./l

Størrelse: 500 ml

Arbejdstid: 2,7 min

Annonce

Balsam koster 12,43 kr. (24,86 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua, Cetearyl Alcohol, Glycerin, Distearoylethyl Dimonium Chloride, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Panthenol, Phenoxyethanol, Citric Acid, Sodium Benzoate, Sodium Gluconate, Parfum.

Om denne vare

En balsam på 500 ml, der bruges efter shampoo for at gøre håret lettere at rede ud og give det en blødere overflade. Den indeholder glycerin, der tilfører fugt, og panthenol, som er en fugtighedsbevarende ingrediens. Guar hydroxypropyltrimonium chloride hjælper med at modvirke statisk hår og gøre det nemmere at styre, mens cetearyl alcohol og distearoylethyl dimonium chloride fungerer som blødgørende og plejende komponenter i formlen.

Brug den ved at påføre et passende antal i det vaskede, våde hår — især i længderne og spidserne — lade den virke et kort øjeblik og skylle grundigt ud. Den kan bruges hver gang, du vasker hår, og passer til daglig pleje af de fleste hårtyper.

Opbevares ved stuetemperatur og uden direkte sollys. Med 500 ml er der rigeligt til mange gange brug, så flasken holder længe, selv ved hyppig vask.

Balsam og shampoo fra samme serie: samme pris, samme literpris

Både balsam og shampoo fra Peach Blossom-serien koster 12,43 kr. for 500 ml hos Rema 1000, svarende til 24,86 kr. pr. liter for begge. Et helt sæt af de to produkter koster derfor 24,86 kr. samlet — en pris, der er let at regne med, hvis man ønsker begge dele fra samme duftlinje.

Ingredienslisten forklaret: hvad gør balsammen glidende

De centrale balsam-ingredienser er distearoylethyl dimonium chloride og guar hydroxypropyltrimonium chloride — begge positivt ladede stoffer, der binder sig til hårets let negativt ladede overflade efter shampoo. Det neutraliserer statisk elektricitet og lægger et tyndt, glidende lag om hårstrået, hvilket gør håret lettere at rede.

Sådan bruges balsam korrekt

Balsam påføres i hårets længder og spidser efter shampooing — rødderne bør undgås, da balsam let kan gøre håret fladt og tungt tættest på hovedbunden. Lad balsammen sidde et par minutter, og skyl grundigt ud. Flasken på 500 ml holder typisk flere uger til et par måneder ved almindeligt brug.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Peach Blossom
Størrelse
500 ml
Stregkode (EAN)
5705830356666

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,43 kr.12,43 kr.12,44 kr.12,43 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1712,43 kr.
2026-09-0112,43 kr.
2026-09-1712,43 kr.
2026-10-0112,43 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan bruger jeg balsammen?

    Påfør den i det vaskede, våde hår efter shampoo, gerne i længderne og spidserne. Lad den virke et kort øjeblik, og skyl grundigt ud.

  • Hvilke ingredienser indeholder balsammen?

    Aqua, Cetearyl Alcohol, Glycerin, Distearoylethyl Dimonium Chloride, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Panthenol, Phenoxyethanol, Citric Acid, Sodium Benzoate, Sodium Gluconate og Parfum.

  • Hvor meget balsam er der i flasken?

    Flasken indeholder 500 ml.

  • Hvad koster Balsam hos Rema 1000?

    Balsam koster 12,43 kr. (24,86 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Balsam på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Balsam ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Balsam?

    Balsam sælges i 500 ml, svarende til 24,86 kr./l.

  • Hvor kan man købe Balsam?

    Balsam forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,80 kr.250 ml

79,20 kr./l

9,95 kr.375 ml

26,53 kr./l

12,43 kr.500 ml

24,86 kr./l

39,00 kr.685 ml

56,93 kr./l

39,00 kr.685 ml

56,93 kr./l

39,00 kr.685 ml

56,93 kr./l