RadarSuper
Shampoo

Annonce

Rema 1000 · Hårpleje · Gliss Split Hair Miracle

Shampoo

18,95 kr.75,80 kr./l

Størrelse: 250 ml

Arbejdstid: 4 min

Annonce

Shampoo koster 18,95 kr. (75,80 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua (Water, Eau), Sodium Laureth Sulfate, Sodium Chloride, Cocamidopropyl Betaine, Hydrolyzed Keratin, Hydroxypropyl Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Parfum (Fragrance), Sodium Benzoate, PEG-120 Methyl Glucose Dioleate, Coco-Glucoside, Glyceryl Oleate, Citric Acid, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Glycol Distearate, Laureth-4, Hydrogenated Castor Oil, Citrus Aurantium Peel Oil, Limonene, Propylene Glycol, Sodium Hydroxide, Benzyl Alcohol, Phenoxyethanol, Potassium Sorbate.

Om denne vare

Shampoo Gliss Split Hair Miracle er en hårpleje i 250 ml-flaske, formuleret til at tage sig af splittet hår. Ifølge ingredienslisten indeholder den hydrolyseret keratin og vindruekerneolie, som er kendte ingredienser i hårpleje, samt fugtgivende komponenter som glycerin og coco-glucosid. Den indeholder også sulfat (sodium laureth sulfate) og salt, hvilket giver en kraftig rengøring og skum.

Brug den som almindelig shampoo i badet: massér den ind i vådt hår, lad den virke et øjeblik, og skyl grundigt. Den er velegnet til daglig eller jævnlig vask, alt efter hvad dit hår har brug for. Kombinér eventuelt med en balsam eller kur for at få mest mulig pleje.

250 ml er en praktisk størrelse til håndvasken eller til at tage med på rejse. Opbevar flasken ved stuetemperatur, og undgå direkte sollys. Sørg for at lukke låget ordentligt efter brug, så indholdet ikke tørrer ud eller løber ud.

Ingredienslisten indeholder parfume og limonen, så hvis du er følsom over for duftstoffer, kan det være værd at være opmærksom på. Den indeholder også phenoxyethanol og natriumbenzoat som konserveringsmidler.

Samme pris og literpris som Total Repair

75,80 kr. pr. liter er identisk med literprisen på Gliss Total Repair-shampooen i samme udtræk — begge koster 18,95 kr. for 250 ml. Forskellen mellem de to produkter ligger udelukkende i formlen, ikke i pris: Split Hair Miracle er målrettet spaltede spidser, mens Total Repair er den bredere formel til generelt skadet hår.

Druekerneolie som nøgleingrediens

Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil, druekerneolie, er den ingrediens, der adskiller denne shampoo mest fra Total Repair-formlen. Olien er kendt for sit indhold af linolsyre og antioxidanter, som i hårplejeprodukter typisk bruges til at gøre hårspidserne mere smidige og mindre tilbøjelige til at flosse. Den indgår sammen med Hydrolyzed Keratin, der skal styrke hårstrået indefra.

Ingen Dimethicone i denne formel

I modsætning til Total Repair-shampooen i samme udtræk indeholder Split Hair Miracle ikke silikonet Dimethicone. Pleje-effekten kommer i stedet fra kombinationen af druekerneolie, keratin og den blødgørende Hydroxypropyl Guar-forbindelse. Det kan være relevant at vide for brugere, der bevidst vælger silikonefri hårpleje.

Detaljer om varen

Mærke
Gliss Split Hair Miracle
Størrelse
250 ml
Stregkode (EAN)
7332531111393

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,32 kr.17,63 kr.18,95 kr.19. aug.2. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1918,95 kr.
2026-09-0218,95 kr.
2026-09-1918,95 kr.
2026-10-0318,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Gliss Split Hair Miracle shampoo?

    Den indeholder blandt andet hydrolyseret keratin, vindruekerneolie, glycerin og coco-glucosid samt rengøringsstoffet sodium laureth sulfate.

  • Hvordan bruger jeg Gliss Split Hair Miracle shampoo?

    Massér shampooen ind i vådt hår, lad den virke et øjeblik, og skyl grundigt efter. Den kan bruges ved hver hårvask.

  • Hvor meget shampoo er der i flasken?

    Flasken indeholder 250 ml.

  • Hvad koster Shampoo hos Rema 1000?

    Shampoo koster 18,95 kr. (75,80 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Shampoo på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Shampoo ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Shampoo?

    Shampoo sælges i 250 ml, svarende til 75,80 kr./l.

  • Hvor kan man købe Shampoo?

    Shampoo forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,80 kr.250 ml

79,20 kr./l

9,95 kr.375 ml

26,53 kr./l

12,43 kr.500 ml

24,86 kr./l

12,43 kr.500 ml

24,86 kr./l

39,00 kr.685 ml

56,93 kr./l

39,00 kr.685 ml

56,93 kr./l