RadarSuper
ProsciuttoTilbud

Annonce

Rema 1000 · Pizza · Modena, E Spinaci Pizza

Prosciutto

20,00 kr.47,06 kr./kg

Størrelse: 425 g

Udvikling: −39,3 %Arbejdstid: 6,7 min

Annonce

Prosciutto koster 20,00 kr. (47,06 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

38 % hvedemel, 16 % tomatpuré, 10 % vand, 9 % mozzarellaost (mælk, salt, osteløbe (mikrobiel), mælkesyrekultur), 8 % spinat, 7 % grisekød, 5 % provolaost (mælk, salt, osteløbe (mikrobiel)), solsikkeolie, ekstra jomfruolivenolie, olivenolie, Grana Padano ost (mælk, salt, osteløbe (animalsk), konserveringsmiddel (lysozym af æg)), tomatpasta, salt, gær, løg, hvidløg, basilikum, antioxidant (E 301), persille, dextrose, peber, koriander, enebær, laurbærblade, konserveringsmiddel (E 250), enebærekstrakt.Kan indeholde spor af soja og sennep.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi957 kJ / 228 kcal
Fedt8,3 g
heraf mættede fedtsyrer3,5 g
Kulhydrat23 g
heraf sukkerarter3,6 g
Kostfibre2,6 g
Protein14 g
Salt0,9 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En frossen pizza på 425 g med et fyld, der læner sig op ad det norditalienske køkken: skinke og spinat. Bunden er lavet på hvedemel, og ovenpå ligger tomatpuré, mozzarella og provola samt Grana Padano, der giver en salt, let syrlig smag. Spinaten udgør 8 %, grisekødet 7 %, så begge dele er tydeligt til stede uden at dominere. Krydderier som hvidløg, basilikum, persille, peber og enebær runder smagen af.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 228 kcal, 14 g protein og 2,6 g fibre, mens saltindholdet er 0,89 g. Det gør pizzaen til et mættende måltid, og med 425 g er den rigelig til én person eller til at dele som en del af et større bord.

Den skal bages fra frossen tilstand efter anvisningen på emballagen og kræver ingen optøning. Opbevares i fryseren indtil den skal bruges, og bør ikke genfryses efter optøning. Tjek holdbarhedsdatoen på pakken.

Ingredienslisten nævner, at produktet kan indeholde spor af soja og sennep, og at osteløben i Grana Padano er animalsk, mens mozzarella og provola bruger mikrobiel løbe.

Hvad kiloprisen fortæller blandt frosne pizzaer

32,95 kr. for 425 gram giver 77,53 kr. pr. kilo — den højeste kilopris blandt de tre frosne pizzaer i dette udtræk. Margherita koster 71,31 kr. pr. kilo, og Pepperoni koster 74,88 kr. pr. kilo.

Mønstret er tydeligt: jo flere osteslag og pålægstyper, jo højere kilopris. Prosciutto e spinaci har med tre osteslag, skinke og spinat den mest sammensatte topping af de tre — og den dyreste pr. kilo.

Tre osteslag og spinat — den mest sammensatte af de tre

Toppen kombinerer mozzarellaost, provolaost og Grana Padano med 8 % spinat og 7 % prosciutto-skinke. Det er den eneste af de tre pizzaer i udtrækket med et betydeligt grøntsagsindhold.

Grana Padano er tilsat konserveringsmidlet lysozym, udvundet af æg — relevant at vide for ægallergikere, selvom det ikke er en hovedingrediens.

Næringsprofilen sammenlignet med de andre pizzaer

Med 14 gram protein og 2,6 gram kostfibre pr. 100 gram har denne pizza det højeste protein- og fiberindhold af de tre frosne pizzaer i udtrækket, samtidig med det laveste fedtindhold (8,3 gram).

Spinaten og de tre osteslag forklarer sandsynligvis både det højere protein- og fiberindhold, mens fraværet af en fed kødtopping som pepperonipølse holder fedtindholdet nede.

Detaljer om varen

Mærke
Modena, E Spinaci Pizza
Størrelse
425 g
Stregkode (EAN)
5705830606457

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,00 kr.24,32 kr.28,63 kr.32,95 kr.19. aug.2. sep.17. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1932,95 kr.
2026-09-0232,95 kr.
2026-09-1732,95 kr.
2026-10-0220,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Skal pizzaen tø op inden bagning?

    Nej, den bages direkte fra frossen tilstand efter anvisningen på emballagen.

  • Hvor meget spinat og skinke er der i?

    Ifølge ingredienslisten udgør spinat 8 % og grisekød 7 % af indholdet.

  • Indeholder pizzaen animalsk osteløbe?

    Grana Padano er lavet med animalsk osteløbe, mens mozzarella og provola bruger mikrobiel løbe. Produktet kan desuden indeholde spor af soja og sennep.

  • Hvad koster Prosciutto hos Rema 1000?

    Prosciutto koster 20,00 kr. (47,06 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Prosciutto på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Prosciutto markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Prosciutto?

    Prosciutto sælges i 425 g, svarende til 47,06 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Prosciutto?

    Prosciutto forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

28,95 kr.484 g

59,81 kr./kg

49,95 kr.710 g

70,35 kr./kg

49,95 kr.640 g

78,05 kr./kg

29,95 kr.640 g

46,80 kr./kg

27,95 kr.468 g

59,72 kr./kg

20,00 kr.395 g

50,63 kr./kg