RadarSuper
Hawaii pizza

Annonce

Rema 1000 · Pizza · Dr. Oetker, Ristorante

Hawaii pizza

49,95 kr.70,35 kr./kg

Størrelse: 710 g

Arbejdstid: 10,3 min

Annonce

Hawaii pizza koster 49,95 kr. (70,35 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

HVEDEMEL, 14% syltede ananasstykker (ananasstykker, vand, sukker, syre (citronsyre)), 12% flåede tomater, 7,5% tomatkoncentrat, 7,5% skærefast MOZZARELLA OST, 7,5% EDAMER OST, vand, 6,8% kogt skinke (svinekød, vand, salt, dextrose, stabilisatorer (diphosphater, triphosphater, natriumnitrit), antioxidant (natriumascorbat), krydderiekstrakt, røgaroma), rapsolie, gær, sukker, salt, ekstra jomfru olivenolie, oregano, ingefær, persille. Kan indeholde spor af: SOJA , SENNEP.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi892,1 kJ / 217,2 kcal
Fedt8,5 g
heraf mættede fedtsyrer2,7 g
Kulhydrat25,6 g
heraf sukkerarter5 g
Kostfibre2,2 g
Protein8,5 g
Salt1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En frossen pizza på 710 g med hawaii-smag fra Dr. Oetker-serien Ristorante. Bunden er lavet af hvedemel og hævet med gær, og ovenpå ligger en blanding af flåede tomater og tomatkoncentrat som grundlag.

Osten udgør en væsentlig del: skærefast mozzarella og edamer smelter sammen over fyldet. Derudover er der 14% syltede ananasstykker og 6,8% kogt skinke, som giver den karakteristiske kombination af sødme og salt. Rapsolie, ekstra jomfru olivenolie, oregano, ingefær og persille er med til at runde smagen af.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 217 kcal, 8,5 g fedt (heraf 2,7 g mættet), 25,6 g kulhydrater (heraf 5 g sukker), 2,2 g fiber, 8,5 g protein og 1,03 g salt.

Pizzaen tilberedes direkte fra frost, typisk i ovn, og er beregnet som et måltid i sig selv eller delt mellem flere. Den skal opbevares i fryseren indtil brug. Vær opmærksom på, at den kan indeholde spor af soja og sennep.

Kiloprisen — den dyreste af kædens frostpizzaer i dette udtræk

710 gram til 49,95 kr. giver 70,35 kr. pr. kilo. Kædens kebab-pizza fra San Marco koster til sammenligning 41,32 kr. pr. kilo på tilbud, eller 59,81 kr. pr. kilo til normalpris — Hawaii-pizzaen fra Dr. Oetker ligger altså højest af de to, uanset hvilken af kebab-pizzaens priser man sammenligner med.

Forskellen kan skyldes flere faktorer: mærkevareniveau (Ristorante er Dr. Oetkers premium-serie), det største format af de to (710 mod 484 gram) og at denne pizza ikke er i tilbud, mens kebab-pizzaen var det på registreringstidspunktet.

Ananas, skinke og to oste — det klassiske Hawaii-fyld

14 % syltede ananasstykker og 6,8 % kogt skinke udgør den karakteristiske Hawaii-topping, lagt over en base af flåede tomater og tomatkoncentrat samt to oste: 7,5 % mozzarella og 7,5 % edamer. Den syltede ananas forklarer det højeste sukkerindhold blandt kædens frostpizzaer i dette udtræk, 5,0 gram pr. 100 gram.

Skinken er tilsat vand, salt og stabilisatorer, en almindelig praksis i forarbejdet kødpålæg, der skal bevare saftigheden gennem frysning og bagning.

Ristorante-bunden — tynd og italiensk-inspireret

I modsætning til Deep Pan-formatet, som gør bunden tykkere og mere brødagtig, er Ristorante-seriens bund tynd og sprød, tættere på en klassisk italiensk pizzastil. Det giver et andet tekstur-resultat end en Deep Pan-pizza, selvom begge bages direkte fra frost.

Pizzaen bages typisk ved høj varme i cirka et kvarter, indtil osten er smeltet og kanterne er sprøde — følg altid den præcise anvisning på emballagen.

Detaljer om varen

Mærke
Dr. Oetker, Ristorante
Størrelse
710 g
Stregkode (EAN)
4001724039860

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

35,00 kr.39,98 kr.44,97 kr.49,95 kr.19. aug.2. sep.19. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1949,95 kr.
2026-09-0249,95 kr.
2026-09-1949,95 kr.
2026-10-0249,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan tilberedes pizzaen?

    Den tilberedes fra frossen tilstand, typisk i ovn. Følg anvisningen på emballagen.

  • Hvad indeholder pizzaen?

    Hvedemel, syltede ananasstykker, flåede tomater, tomatkoncentrat, mozzarella, edamer, kogt skinke, rapsolie, gær, krydderier og olivenolie.

  • Hvor skal den opbevares?

    I fryseren indtil brug.

  • Hvad koster Hawaii pizza hos Rema 1000?

    Hawaii pizza koster 49,95 kr. (70,35 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hawaii pizza på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Hawaii pizza ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Hawaii pizza?

    Hawaii pizza sælges i 710 g, svarende til 70,35 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Hawaii pizza?

    Hawaii pizza forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

28,95 kr.484 g

59,81 kr./kg

49,95 kr.640 g

78,05 kr./kg

29,95 kr.640 g

46,80 kr./kg

27,95 kr.468 g

59,72 kr./kg

20,00 kr.395 g

50,63 kr./kg

20,00 kr.420 g

47,62 kr./kg