Annonce
Størrelse: 484 g
Annonce
Kebab pizza koster 28,95 kr. (59,81 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
Hvedemel, Vand, Mozzarellaost (Mælk)(12%), Kebab oksekød med tilføjet vand (8%) (Oksekød, vand, dehydreret løg, salt, kartoffelstivelse, tørret glucose sirup, modificeret kartoffelstivelse, modificeret majsstivelse, hvede dextrose, stabilisatorer: Carrageenan, triphosphater, diphosphater; gær ekstrakt, hvidløgspulver, smagsstoffer, løgpulver, Syre:Citronsyre; Sukker, Paprika, Sort Peber, Spidskommen, Oregano, Hvid peber, Cayenne peber, Chilli), Tomatpure, Hvidløgsolie (3%) (Mælk, vand,fløde (Mælk), Ristet hvidløgspure, Mellemblød ost (Mælk), Rapsolie, Vineddike, Hvidløgspure, Tapiocastivelse, Majsmel, Salt, Preservativer: Kaliumsorbat; Hvid peber, Stabilisator: Xanthan Gum), Tomater i tern (3%), Grøn peber i tern (3%), Gær,Rapsolie, Dextrose, Majsmel, Salt, Basilikum, Sukker, Smagsstoffer, Gærekstrakt, Ristet Hvidløgspure, Cayenne peber, Chilli, Hvidløgspulver, Cumin, Sort peber, Løgpulver, Ostepulver (Mælk), Solsikkeolie, Koriander, Paprika Ekstract, Oregano,Capsicum peberfrugt ekstrakt, Mel: Ascorbinsyre
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 988 kJ / 235 kcal |
| Fedt | 7,3 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 2,7 g |
| Kulhydrat | 33 g |
| heraf sukkerarter | 2,6 g |
| Kostfibre | 1,6 g |
| Protein | 8,5 g |
| Salt | 0,7 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
San Marco Deep Pan Kebab Pizza er en frossen dyb pande-pizza på 484 g med fyld af kebab oksekød, mozzarella og grøntsager. Bunden er lavet af hvedemel og vand, og ovenpå finder du mozzarellaost (12 %), kebab oksekød med tilføjet vand (8 %), tomatpure, hvidløgsolie (3 %), tomater i tern (3 %) og grøn peber i tern (3 %). Kebabkødet er krydret med bl.a. hvidløg, løg, paprika, spidskommen, oregano og cayenne, hvilket giver den karakteristiske smag, som kender fra kebab i det danske gademiljø.
Næringsindholdet pr. 100 g er 235 kcal, 7,3 g fedt (heraf 2,7 g mættet), 33 g kulhydrat (heraf 2,6 g sukker), 1,6 g fibre, 8,5 g protein og 0,74 g salt. Nutri-Score er C.
Pizzaen er klar til at bage i ovnen direkte fra fryseren og passer til en hurtig aftensmad eller et måltid, når tiden er knap. Opbevares i fryseren ved -18 °C eller koldere indtil brug. Den vejer 484 g, hvilket sædvanligvis er nok til én person med god appetit eller til at dele som en mindre portion sammen med andre retter.
Tilbudspris mod normalpris — og mod Hawaii-pizzaen
Til tilbudsprisen 20,00 kr. for 484 gram er kiloprisen 41,32 kr. pr. kilo. Til normalprisen, 28,95 kr., er kiloprisen 59,81 kr. Tilbuddet gælder maksimalt 6 stk. pr. kunde.
Sammenlignet med kædens Hawaii-pizza fra Dr. Oetker Ristorante, 710 gram til 49,95 kr. uden tilbud (70,35 kr. pr. kilo), har kebab-pizzaen den lavere kilopris begge veje — både til tilbuds- og normalpris. Forskellen kan skyldes både mærkevare-niveau og formatstørrelse, ikke kun selve toppingen.
Hvad kebab-fyldet består af
Kebab-oksekødet udgør 8 % af pizzaen og er selv en sammensat ingrediens: oksekød tilsat vand, dehydreret løg, salt, kartoffelstivelse og en række stabilisatorer som carrageenan og phosphater, der bevarer saftigheden gennem frysning og genopvarmning. Krydderiprofilen — paprika, spidskommen, cayennepeber — giver den genkendelige kebab-smag.
Dertil kommer 12 % mozzarellaost og en hvidløgsolie lavet af mælk, fløde og ristet hvidløgspuré, som binder toppingens smage sammen.
Deep Pan — den tykkere bund
San Marcos Deep Pan-serie har en tykkere, mere brødagtig bund end en klassisk tynd pizza, hvilket giver en mere mættende oplevelse pr. skive, men også et højere kulhydratindhold fra selve bunden sammenlignet med en tynd-og-sprød variant.
Pizzaen bages direkte fra frost, typisk ved høj varme i cirka et kvarter, indtil osten bobler og bunden er gennembagt — følg altid den præcise anvisning på emballagen for tid og temperatur.
Detaljer om varen
- Mærke
- San Marco, Deep Pan
- Størrelse
- 484 g
- Stregkode (EAN)
- 5391527075516
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-19 | 20,00 kr. |
| 2026-09-03 | 28,95 kr. |
| 2026-09-18 | 28,95 kr. |
| 2026-10-03 | 28,95 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvordan tilbereder jeg San Marco Deep Pan Kebab Pizza?
Pizzaen bages i ovnen direkte fra frossen tilstand. Følg anvisningen på emballagen for temperatur og tid.
Hvad indeholder San Marco Deep Pan Kebab Pizza?
Den indeholder bl.a. hvedemel, vand, mozzarellaost (12 %), kebab oksekød (8 %), tomatpure, hvidløgsolie (3 %), tomater i tern (3 %) og grøn peber i tern (3 %) samt krydderier.
Hvordan opbevarer jeg pizzaen?
Opbevar pizzaen i fryseren ved -18 °C eller koldere indtil brug.
Hvad koster Kebab pizza hos Rema 1000?
Kebab pizza koster 28,95 kr. (59,81 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Kebab pizza på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Kebab pizza ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Kebab pizza?
Kebab pizza sælges i 484 g, svarende til 59,81 kr./kg.
Hvor kan man købe Kebab pizza?
Kebab pizza forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce