RadarSuper
PepperoniTilbud

Annonce

Rema 1000 · Pizza · Modena, Pizza

Pepperoni

20,00 kr.50,00 kr./kg

Størrelse: 400 g

Udvikling: −33,2 %Arbejdstid: 6,1 min

Annonce

Pepperoni koster 20,00 kr. (50,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

40 % HVEDEMEL, 15 % tomatpuré, 13 % mozzarellaost (MÆLK, salt, osteløbe (mikrobiel), mælkesyrekultur), 11 % vand, 9 % grisekød, 4 % provolaost (MÆLK, salt, osteløbe (mikrobiel)), 2 % solsikkeolie, fedt af gris, ekstra jomfruolivenolie, tomatpasta, salt, olivenolie, der er sammensat af raffineret olivenolie og jomfruolie, gær, løg, dextrose, hvidløg, krydderier (cayennepeber, hvidløg, chili, paprika, basilikum, peber, løvstikke, løg), røgaromaer, antioxidanter (E 301, E 392), paprikaekstrakt, peberekstrakt, surhedsregulerende middel (E 330), krydderier (peber, hvidløg, koriander, enebær), konserveringsmidler (E 252 syntetisk, E 250).Kan indeholde spor af soja og sennep.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.062 kJ / 253 kcal
Fedt11 g
heraf mættede fedtsyrer4,2 g
Kulhydrat27 g
heraf sukkerarter1,7 g
Kostfibre1,1 g
Protein11 g
Salt0,9 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En frossen pizza på 400 g med pepperoni, bagt på en bund af hvedemel og tomatpuré. Osten er mozzarella og provola, og ovenpå ligger skiver af grisekød krydret med paprika, chili og peber.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 253 kcal, 11 g protein og 27 g kulhydrater, heraf 1,7 g sukker. Fedtindholdet er 11 g, hvoraf 4,2 g er mættet fedt, og saltindholdet er 0,88 g.

Pizzaen lægges direkte fra fryseren og bages i ovnen, til bunden er sprød og osten smeltet. Den passer til en almindelig hverdagsaften, hvor man vil have noget hurtigt, og kan suppleres med en grøn salat ved siden af.

Opbevares i fryseren indtil bagning. Tjek datomærkningen på emballagen. Indeholder hvedemel og mælk og kan indeholde spor af soja og sennep.

Hvad kiloprisen fortæller blandt frosne pizzaer

29,95 kr. for 400 gram giver 74,88 kr. pr. kilo. Rema 1000's egen Margherita koster 71,31 kr. pr. kilo (420 g til 29,95 kr.), mens Modenas Prosciutto e spinaci koster 77,53 kr. pr. kilo (425 g til 32,95 kr.) i samme netbutik.

Pepperonien lander altså midt imellem: 3,57 kr. mere pr. kilo end margheritaen, men 2,65 kr. mindre pr. kilo end prosciutto-spinaci-varianten — et prismønster, der følger mængden af pålæg og ekstra ingredienser.

En italiensk pizza — dejen og toppen

Dejen består af 40 % hvedemel, toppet med 15 % tomatpuré, 13 % mozzarellaost, 9 % grisekød (pepperonipølse) og 4 % provolaost — en klassisk pepperoni-komposition med to osteslag.

Konserveringsmidlerne E 250 og E 252 (natriumnitrit og -nitrat) er tilsat kødpålægget, som det er standard for forarbejdet pølsekød af hensyn til holdbarhed og bakteriesikkerhed.

Tilberedning og opbevaring

Pizzaen opbevares i fryseren og tilberedes direkte derfra ifølge anvisningen på emballagen. Er den tøet op, bør den ikke fryses ned igen.

Deklarationen advarer om mulige spor af soja og sennep, hvilket er relevant for allergikere, selvom ingen af de to indgår som direkte ingrediens.

Detaljer om varen

Mærke
Modena, Pizza
Størrelse
400 g
Stregkode (EAN)
5705830606471

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,00 kr.23,32 kr.26,63 kr.29,95 kr.19. aug.2. sep.17. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1929,95 kr.
2026-09-0229,95 kr.
2026-09-1729,95 kr.
2026-10-0220,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan tilbereder jeg pizzaen?

    Den bages i ovnen direkte fra frossen tilstand, til bunden er sprød og osten er smeltet. Følg anvisningen på emballagen.

  • Hvad indeholder pizzaen?

    Blandt ingredienserne er 40 % hvedemel, 15 % tomatpuré, 13 % mozzarellaost, 9 % grisekød og 4 % provolaost samt krydderier som paprika, chili og peber.

  • Hvordan opbevarer jeg den?

    Pizzaen skal opbevares i fryseren indtil bagning. Se datomærkningen på emballagen.

  • Hvad koster Pepperoni hos Rema 1000?

    Pepperoni koster 20,00 kr. (50,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Pepperoni på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Pepperoni markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Pepperoni?

    Pepperoni sælges i 400 g, svarende til 50,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Pepperoni?

    Pepperoni forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

28,95 kr.484 g

59,81 kr./kg

49,95 kr.710 g

70,35 kr./kg

49,95 kr.640 g

78,05 kr./kg

29,95 kr.640 g

46,80 kr./kg

27,95 kr.468 g

59,72 kr./kg

20,00 kr.395 g

50,63 kr./kg