RadarSuper
Pizza margheritaTilbud

Annonce

Rema 1000 · Pizza · Rema 1000

Pizza margherita

20,00 kr.47,62 kr./kg

Størrelse: 420 g

Udvikling: −33,2 %Arbejdstid: 6,1 min

Annonce

Pizza margherita koster 20,00 kr. (47,62 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

29 % hvedemel, 24 % mozzarellaost (mælk, salt, osteløbe (mikrobiel), mælkesyrekultur), 12 % tomatpulp, 12 % tomatpuré, 11 % vand, 6 % fuldkornsspeltmel (hvede), solsikkeolie, ekstra jomfruolivenolie, dehydrerede kartoffelflager, salt, gær, olivenolie bestående af raffineret olivenolie og jomfruolie, sukker, tørret oregano, basilikum, majsstivelse.Kan indeholde spor af soja og sennep.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi993 kJ / 237 kcal
Fedt10 g
heraf mættede fedtsyrer4,4 g
Kulhydrat25 g
heraf sukkerarter1,4 g
Kostfibre1,4 g
Protein11 g
Salt1,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En frossen pizza på 420 g med klassisk Margherita-opskrift. Bunden er lavet af hvedemel og fuldkornsspeltmel, og ovenpå ligger mozzarellaost, tomatpulp og tomatpuré samt et strejf af oregano og basilikum. Solsikkeolie, ekstra jomfruolivenolie og olivenolie indgår også i sammensætningen.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 237 kcal, 10 g fedt — heraf 4,4 g mættet — 25 g kulhydrater, 1,4 g sukker, 1,4 g fibre og 11 g protein. Saltindholdet er 1,2 g pr. 100 g.

Pizzaen lægges direkte fra fryseren og bages i ovnen, så den er klar til et hurtigt måltid derhjemme — enten som den er, eller suppleret med fx friske tomater, rucola eller et drys ekstra ost efter bagning. Den passer til aftensmaden, til deling eller som en enkel ret, når tiden er knap.

Opbevares i fryseren indtil bagning. Den kan indeholde spor af soja og sennep.

Hvad kiloprisen fortæller blandt frosne pizzaer

29,95 kr. for 420 gram giver 71,31 kr. pr. kilo — den laveste kilopris blandt de tre frosne pizzaer i dette udtræk. Modenas Pepperoni koster 74,88 kr. pr. kilo (400 g til 29,95 kr.), og Modenas Prosciutto e spinaci koster 77,53 kr. pr. kilo (425 g til 32,95 kr.).

Forskellen på 3-6 kr. pr. kilo er ikke stor, men den følger et logisk mønster: jo flere pålægstyper (kød, ekstra ost), jo højere kilopris. Margherita er den enkleste af de tre og også den billigste pr. kilo.

Få ingredienser — det er pointen med margherita

Dejen er lavet af 29 % hvedemel og 6 % fuldkornsspeltmel, toppet med 24 % mozzarellaost og 24 % tomat (pulp og puré tilsammen). Krydringen er begrænset til salt, tørret oregano og basilikum.

Det er netop fraværet af ekstra pålæg, der definerer en margherita som pizzatype — og som her afspejles i både den korte ingrediensliste og det lavere fedtindhold sammenlignet med kødtoppede varianter.

Tilberedning og opbevaring

Pizzaen skal opbevares i fryseren og tilberedes direkte derfra i henhold til anvisningen på emballagen — det er den generelle regel for frosne pizzaer, uanset mærke.

Er pizzaen tøet op, bør den ikke fryses ned igen, men tilberedes og spises med det samme. Deklarationen advarer om mulige spor af soja og sennep, relevant for allergikere.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
420 g
Stregkode (EAN)
5705830618764

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,00 kr.23,32 kr.26,63 kr.29,95 kr.19. aug.2. sep.17. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1929,95 kr.
2026-09-0229,95 kr.
2026-09-1729,95 kr.
2026-10-0220,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan tilberedes pizzaen?

    Den bages i ovnen direkte fra frossen tilstand, så den er klar til et hurtigt måltid derhjemme.

  • Hvad indeholder pizzaen?

    Blandt ingredienserne er hvedemel, mozzarellaost, tomatpulp, tomatpuré, fuldkornsspeltmel, solsikkeolie, ekstra jomfruolivenolie, oregano og basilikum. Den kan indeholde spor af soja og sennep.

  • Hvordan opbevares pizzaen?

    Den skal opbevares i fryseren indtil bagning.

  • Hvad koster Pizza margherita hos Rema 1000?

    Pizza margherita koster 20,00 kr. (47,62 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Pizza margherita på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Pizza margherita markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Pizza margherita?

    Pizza margherita sælges i 420 g, svarende til 47,62 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Pizza margherita?

    Pizza margherita forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

28,95 kr.484 g

59,81 kr./kg

49,95 kr.710 g

70,35 kr./kg

49,95 kr.640 g

78,05 kr./kg

29,95 kr.640 g

46,80 kr./kg

27,95 kr.468 g

59,72 kr./kg

20,00 kr.395 g

50,63 kr./kg