RadarSuper
Patate mascarpone

Annonce

Rema 1000 · Pizza · Modena Pizza

Patate mascarpone

29,95 kr.73,05 kr./kg

Størrelse: 410 g

Arbejdstid: 6,1 min

Annonce

Patate mascarpone koster 29,95 kr. (73,05 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

39 % HVEDEMEL, 23 % vand, 13 % grillede kartofler, 12 % mozzarellaost (MÆLK, salt, osteløbe (mikrobiel), mælkesyrekultur), 4 % solsikkeolie, 4 % mascarponeost (PISKEFLØDE, surhedsregulerende middel (E 330)), ekstra jomfruolivenolie, MÆLKEPROTEINER, SØDMÆLKSPULVER, salt, modificeret stivelse (majs), gær, 0,3 % rosmarin, peber, majsstivelse. Kan indeholde spor af soja og sennep.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.018 kJ / 243 kcal
Fedt10 g
heraf mættede fedtsyrer3,4 g
Kulhydrat29 g
heraf sukkerarter1,5 g
Kostfibre1,3 g
Protein8,5 g
Salt0,9 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En færdigbagt pizza på 410 g med kartofler og mascarpone som det bærende. Bunden er lavet af hvedemel og vand, og ovenpå ligger grillede kartofler (13 %), mozzarella og mascarpone samt et strejf af rosmarin og peber. Solsikkeolie og lidt ekstra jomfruolivenolie går igen i fyldet, mens mælkeproteiner og sødmælkspulver er med til at give konsistensen.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 243 kcal, 10 g fedt — heraf 3,4 g mættet — 29 g kulhydrater med kun 1,5 g sukker, 1,3 g fiber, 8,5 g protein og 0,86 g salt. Det gør den til et mættende måltid, ikke et let mellemmåltid.

Den er tænkt som en hurtig middag: varm den i ovnen, så bunden bliver sprød og oste og kartofler smelter sammen. Rosmarinen og peberen giver en krydret, jordnær smag, der passer til kartoflerne. Vil du løfte den, kan et par ekstra rosmarinkviste eller en klat frisk mascarpone på toppen efter bagning gøre en forskel.

Opbevares køligt og tørt indtil brug. Tjek holdbarhedsdatoen på emballagen, og følg anvisningen på pakken for ovntemperatur og tid. Kan indeholde spor af soja og sennep.

Kiloprisen tæt på søsterproduktet

73,05 kr. pr. kilo for patate mascarpone-pizzaen ligger meget tæt på bolognese-pizzaen fra samme Modena-serie i samme udtræk, der koster 74,89 kr. pr. kilo. Begge produceres efter samme metode, hvilket forklarer den ensartede kilopris på tværs af to forskellige toppings.

Til sammenligning koster den glutenfri pepperonipizza fra Rema 1000 i samme udtræk 110,98 kr. pr. kilo, markant mere end begge Modena-pizzaer.

En kødfri pizza med kartofler og mascarpone

Ifølge varedeklarationen bygger toppingen på grillede kartofler, mozzarellaost og mascarponeost, krydret med rosmarin og peber — ingen kødingredienser indgår. Det gør denne pizza til den vegetariske variant i Modena-serien, sammenlignet med den kødholdige bolognese-udgave.

Næringsindhold og tilberedning

Pr. 100 gram: 1.018 kJ/243 kcal, 10 gram fedt og 29 gram kulhydrat, lidt mere end bolognese-pizzaen i samme serie. Pizzaen opbevares frosset og bages efter anvisningen på emballagen for det bedste resultat.

Detaljer om varen

Mærke
Modena Pizza
Størrelse
410 g
Stregkode (EAN)
5705830613912

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,00 kr.23,32 kr.26,63 kr.29,95 kr.19. aug.2. sep.18. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1929,95 kr.
2026-09-0229,95 kr.
2026-09-1829,95 kr.
2026-10-0429,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan tilbereder jeg pizzaen?

    Den er færdigbagt og skal varmes i ovnen. Følg anvisningen på emballagen for temperatur og tid, så bunden bliver sprød og fyldet gennemvarmt.

  • Hvad indeholder pizzaen?

    Blandt ingredienserne er hvedemel, vand, grillede kartofler (13 %), mozzarella, mascarpone, solsikkeolie, ekstra jomfruolivenolie, rosmarin og peber. Den kan indeholde spor af soja og sennep.

  • Hvor mange kalorier er der i pizzaen?

    Der er 243 kcal pr. 100 g. Hele pizzaen vejer 410 g, så indholdet afhænger af, hvor meget du spiser.

  • Hvad koster Patate mascarpone hos Rema 1000?

    Patate mascarpone koster 29,95 kr. (73,05 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Patate mascarpone på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Patate mascarpone ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Patate mascarpone?

    Patate mascarpone sælges i 410 g, svarende til 73,05 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Patate mascarpone?

    Patate mascarpone forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

28,95 kr.484 g

59,81 kr./kg

49,95 kr.710 g

70,35 kr./kg

49,95 kr.640 g

78,05 kr./kg

29,95 kr.640 g

46,80 kr./kg

27,95 kr.468 g

59,72 kr./kg

34,95 kr.395 g

88,48 kr./kg