RadarSuper
Shampoo

Annonce

Rema 1000 · Hårpleje · Rema 1000 Parfumefri

Shampoo

10,20 kr.27,20 kr./l

Størrelse: 375 ml

Arbejdstid: 2,2 min

Annonce

Shampoo koster 10,20 kr. (27,20 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Glycerin, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Chloride, Coco-glucoside, Sodium Benzonate, Phenoxyethanol, Hydroxypropyl Guar Hydroxypropyltrimonium Chlorid, Citric Acid.

Om denne vare

Denne shampoo på 375 ml er uden parfume, hvilket gør den velegnet til dig, der ønsker at undgå duftstoffer i hårplejen. Indholdet består af vand, Sodium Laureth Sulfate og Cocamidopropyl Betaine, som er de rengørende og skummende ingredienser, mens Glycerin og Coco-glucoside tilfører fugt og pleje. Sodium Chloride justerer konsistensen, og Citric Acid regulerer pH. Konserveringen er sikret med Sodium Benzonate og Phenoxyethanol, og Hydroxypropyl Guar Hydroxypropyltrimonium Chlorid hjælper med at gøre håret lettere at rede ud.

Shampooen bruges som en almindelig del af din hårvask: massér den ind i vådt hår, lad den skumme op, og skyll grundigt. Den passer til daglig brug og til alle hårtyper, der har brug for en enkel rengøring uden parfume. Opbevar flasken ved stuetemperatur og undgå direkte sollys. Med 375 ml har du en god portion, der holder i et stykke tid, afhængigt af hvor ofte du vasker hår.

Svanemærket og Asthma Allergy Nordic er ikke det samme

Svanemærket er den officielle miljømærkning i Norden og administreres i Danmark af Miljømærkning Danmark. Kravene handler om miljøet gennem hele produktets liv: hvilke kemikalier der må bruges, hvor nedbrydelige de er, og hvordan emballagen ser ud.

Asthma Allergy Nordic er en allergimærkning. Den handler om brugeren, ikke om naturen: produktet må ikke indeholde parfume og skal holde sig fra en række stoffer, der er kendt for at give allergi. Et produkt kan have det ene mærke uden det andet, og her har varen begge.

Hvad parfumefri løser — og hvad det ikke løser

Parfume er en af de hyppigste årsager til kontaktallergi i plejeprodukter, og en parfumefri shampoo fjerner den kilde. For nogle er det forskellen mellem at kunne bruge et produkt og ikke kunne.

Men parfumefri er ikke lig med hypoallergen i bred forstand. Andre ingredienser — konserveringsmidler, tensider — kan også give reaktioner. Har du en kendt allergi, er ingredienslisten stadig det sted, du skal læse, og allergimærket er en hjælp, ikke en garanti.

Literprisen på en 375 ml flaske

10,20 kr. for 375 ml er 27,20 kr. pr. liter. Shampoo sælges i alt fra små rejseflasker til literbeholdere, og literprisen er det, der gør dem sammenlignelige.

Vær opmærksom på, at forbruget varierer mere for shampoo end for de fleste varer: hårlængde og hvor meget du bruger pr. vask betyder mere for, hvor længe flasken holder, end flaskens størrelse gør.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Parfumefri
Størrelse
375 ml
Stregkode (EAN)
5705830355522

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,20 kr.10,20 kr.10,21 kr.10,20 kr.18. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1810,20 kr.
2026-09-0210,20 kr.
2026-09-1810,20 kr.
2026-10-0210,20 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder shampooen?

    Ingredienserne er Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Glycerin, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Chloride, Coco-glucoside, Sodium Benzonate, Phenoxyethanol, Hydroxypropyl Guar Hydroxypropyltrimonium Chlorid og Citric Acid.

  • Er shampooen parfumefri?

    Ja, den er uden parfume, så den indeholder ingen duftstoffer.

  • Hvordan bruger jeg shampooen?

    Massér den ind i vådt hår, lad den skumme op, og skyll grundigt. Den kan bruges dagligt.

  • Hvad koster Shampoo hos Rema 1000?

    Shampoo koster 10,20 kr. (27,20 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Shampoo på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Shampoo ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Shampoo?

    Shampoo sælges i 375 ml, svarende til 27,20 kr./l.

  • Hvor kan man købe Shampoo?

    Shampoo forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,80 kr.250 ml

79,20 kr./l

9,95 kr.375 ml

26,53 kr./l

12,43 kr.500 ml

24,86 kr./l

12,43 kr.500 ml

24,86 kr./l

39,00 kr.685 ml

56,93 kr./l

39,00 kr.685 ml

56,93 kr./l