RadarSuper
Øko. tomater

Annonce

Rema 1000 · Grøntsager · Danmark Kl. 1

Øko. tomater

20,00 kr.50,00 kr./kg

Størrelse: 400 g

Arbejdstid: 4,3 min

Annonce

Øko. tomater koster 20,00 kr. (50,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Økologiske tomater i 400 g fra Danmark Kl. 1 er en del af vores økologiske grøntsagssortiment, hvor vi følger flere varianter som tapastomater, snackpeber og majs. Det, der adskiller dem, er især størrelsen og anvendelsen, men fælles er, at de alle er økologiske.

Disse tomater er velegnede til salater, saucer og daglig madlavning. Med 400 g ligger størrelsen blandt de mest almindelige i kategorien, hvor 400 g er den hyppigst forekommende vægt efterfulgt af 200 g og 750 g. Vi har ikke yderligere oplysninger om denne vare.

Hvad kiloprisen er

50,00 kr. pr. kilo for bakken på 400 gram til 20,00 kr. Da friske grøntsager som denne sjældent har en direkte sammenligning i samme udtræk, er kiloprisen her mest nyttig til at følge, om prisen på danske økologiske tomater stiger eller falder over tid og efter sæson.

Dansk og økologisk — hvad det betyder

Klasse 1 er en handelsklassificering, der stiller krav til udseende og størrelsesensartethed, ikke til smag. Det økologiske mærke betyder, at tomaterne er dyrket uden syntetiske pesticider og kunstgødning efter EU's regler for økologisk produktion, mens oprindelsen Danmark angiver en kortere transportvej end importerede tomater.

Opbevaring uden for køleskabet

Tomater bør opbevares ved stuetemperatur, ikke i køleskabet — kulde hæmmer modningen og kan give en melet konsistens og mindre smag. Modne tomater holder sig typisk kun nogle få dage ved stuetemperatur, så det er en god idé at tilpasse indkøbet efter, hvornår de skal bruges.

Detaljer om varen

Mærke
Danmark Kl. 1
Størrelse
400 g
Stregkode (EAN)
5701675094886

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,00 kr.20,00 kr.20,01 kr.20,00 kr.13. aug.30. aug.18. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1320,00 kr.
2026-08-3020,00 kr.
2026-09-1820,00 kr.
2026-10-0120,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster de økologiske tomater pr. kilo?

    50,00 kr. pr. kilo: bakken på 400 gram koster 20,00 kr. Det er den normale hyldepris uden kampagne.

  • Skal økologiske tomater opbevares i køleskabet?

    Nej, tomater bør opbevares ved stuetemperatur. Kulde fra køleskabet hæmmer modningsprocessen og kan give en melet konsistens og mindre smag.

  • Hvad betyder Klasse 1 på tomaterne?

    Det er en handelsklassificering, der stiller krav til udseende, størrelsesensartethed og fravær af skader — det siger ikke noget om smagen, kun om det visuelle og fysiske.

  • Hvad koster Øko. tomater hos Rema 1000?

    Øko. tomater koster 20,00 kr. (50,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Øko. tomater på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Øko. tomater ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Øko. tomater?

    Øko. tomater sælges i 400 g, svarende til 50,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Øko. tomater?

    Øko. tomater forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

11,00 kr.1 stk.
10,00 kr.1 stk.
13,00 kr.
3,22 kr.0,12 kg

28,00 kr./kg

18,00 kr.500 g

36,00 kr./kg

16,00 kr.200 g

80,00 kr./kg