RadarSuper
Øko. tapas tomat

Annonce

Rema 1000 · Grøntsager · Spanien Kl.1

Øko. tapas tomat

20,00 kr.50,00 kr./kg

Størrelse: 400 g

Arbejdstid: 4,3 min

Annonce

Øko. tapas tomat koster 20,00 kr. (50,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 28. september 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Økologiske Tapastomater fra Spanien fås i en 400 g-pakke, som er den størrelse, der oftest går igen i vores udvalg af økologiske grøntsager. Den passer til dig, der vil have tomater til tapas, salater eller kolde retter uden at skulle købe en hel bakke.

Tomaterne er klassificeret som Spanien Kl.1 og hører under kategorien grøntsager. Vi følger i øjeblikket 7 økologiske referencer fordelt på 2 kæder, og de hyppigste størrelser i denne familie er 400 g, 200 g og 750 g.

Økologisk vs. konventionel kilopris

50,00 kr. pr. kilo for disse økologiske tapastomater mod 48,00 kr. pr. kilo for de konventionelle cherrytomater på stilk i samme udtræk — en forskel på kun 2 kroner pr. kilo. Det er en markant mindre prisforskel, end man typisk ser mellem økologisk og konventionel frugt og grønt, hvor merprisen ofte ligger betydeligt højere.

Hvad betyder Klasse 1?

Klasse 1 er en EU-handelsnorm, der stiller krav til frugt og grønts udseende, størrelsesensartethed og fravær af synlige skader og skadedyrsangreb. Det er den mest udbredte klasse i danske supermarkeder og siger noget om varens udseende og ensartethed, ikke nødvendigvis om smag eller næringsindhold.

Hvad er en tapastomat?

Det er ikke en botanisk sort, men en handelsbetegnelse for en mellemstor tomat, typisk mellem cherrytomatens og den almindelige salattomats størrelse, beregnet til at blive spist hel eller halveret i tapasanretninger og salater uden yderligere udskæring.

Detaljer om varen

Mærke
Spanien Kl.1
Størrelse
400 g
Stregkode (EAN)
8436583429624

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,00 kr.20,00 kr.20,01 kr.20,00 kr.13. aug.3. sep.16. sep.28. sep.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1320,00 kr.
2026-09-0320,00 kr.
2026-09-1620,00 kr.
2026-09-2820,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster de økologiske tapastomater pr. kilo?

    50,00 kr. pr. kilo — bakken på 400 gram koster 20,00 kr.

  • Hvor kommer tomaterne fra?

    Spanien — oprindelseslandet er angivet direkte som ES i varedataene, i modsætning til visse andre tomatvarer i sortimentet, hvor oprindelsen varierer efter sæson.

  • Er økologiske tomater meget dyrere end konventionelle?

    Ikke nødvendigvis: her koster de økologiske tapastomater 50,00 kr. pr. kilo mod 48,00 kr. pr. kilo for konventionelle cherrytomater i samme sortiment — en forskel på blot 2 kroner pr. kilo.

  • Hvad koster Øko. tapas tomat hos Rema 1000?

    Øko. tapas tomat koster 20,00 kr. (50,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 28. september 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Øko. tapas tomat på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Øko. tapas tomat ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Øko. tapas tomat?

    Øko. tapas tomat sælges i 400 g, svarende til 50,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Øko. tapas tomat?

    Øko. tapas tomat forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

11,00 kr.1 stk.
10,00 kr.1 stk.
13,00 kr.
3,22 kr.0,12 kg

28,00 kr./kg

18,00 kr.500 g

36,00 kr./kg

16,00 kr.200 g

80,00 kr./kg