RadarSuper
Øko. snack gulerødder

Annonce

Rema 1000 · Grøntsager · Danmark Kl. 1

Øko. snack gulerødder

9,00 kr.45,00 kr./kg

Størrelse: 200 g

Arbejdstid: 1,9 min

Annonce

Øko. snack gulerødder koster 9,00 kr. (45,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Økologiske snackgulerødder i en 200 g-pose er små, rene gulerødder, der er klar til at spise som de er, eller til at bruge i madlavningen. De kan spises rå som snack, skæres i stave til en grøntsagsbakke eller bruges i salater, supper og gryderetter. Opbevar posen køligt og tørt, gerne i køleskabet, så holder gulerødderne sig sprøde i længere tid.

Størrelsen på 200 g er blandt de mest almindelige i kategorien Grøntsager, hvor vi følger 52 varer. De hyppigste formater er 500 g, 200 g og 400 g, alle med fire referencer hver, så denne pose ligger på linje med de mest udbredte størrelser.

Snackpose mod storpose — kilopris og hvad den dækker

9,00 kr. for 200 gram giver 45,00 kr. pr. kilo for den økologiske snackudgave. Den almindelige, konventionelle gulerodspose på 1 kilo fra samme Danmark Kl. 1-serie koster til sammenligning kun 12,00 kr. pr. kilo.

Forskellen på 33,00 kr. pr. kilo dækker to ting på én gang: det økologiske dyrkningstillæg og arbejdet med at skrælle, vaske og skære gulerødderne til færdige snackstave — begge dele, man betaler for udover selve råvaren.

Hvad Økologi-mærket betyder her

Økologi-mærket viser, at gulerødderne er dyrket uden kemisk-syntetiske sprøjtemidler og kunstgødning, efter EU's fælles regler for økologisk landbrug. Sammen med Dansk-mærket viser det både produktionsmetode og oprindelse.

Der er ikke opgivet næringsindhold for denne råvare, hvilket er normalt for uforarbejdet frugt og grønt — indholdet varierer naturligt med sort, jord og høsttidspunkt.

Snackformatet — bekvemmelighed frem for arbejde

Posens styrke er, at gulerødderne allerede er skrællet, vasket og skåret til færdige stave, klar til madkassen eller som snack uden yderligere forberedelse.

De bør opbevares køligt i grøntskuffen, gerne i den lukkede pose — med et større overfladeareal end hele gulerødder tørrer skårne stave hurtigere ud ved stuetemperatur end en hel rod ville gøre.

Detaljer om varen

Mærke
Danmark Kl. 1
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5700002310576

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

9,00 kr.9,00 kr.9,01 kr.9,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-139,00 kr.
2026-09-019,00 kr.
2026-09-179,00 kr.
2026-10-019,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster de økologiske snackgulerødder pr. kilo?

    45,00 kr. pr. kilo: posen på 200 gram koster 9,00 kr. Det er markant dyrere pr. kilo end den almindelige, konventionelle gulerodspose (12,00 kr. pr. kilo) i samme sortiment, blandt andet på grund af det økologiske tillæg og det færdigskårne format.

  • Er snackgulerødderne danske?

    Ja, de bærer Dansk-mærket ud over Økologi-mærket — dyrket herhjemme efter reglerne for økologisk landbrug.

  • Hvor længe holder skårne gulerodsstave sig friske?

    Kortere end hele gulerødder, da det større overfladeareal gør, at de tørrer hurtigere ud. Opbevar posen lukket og køligt i grøntskuffen, og brug dem inden for kort tid efter åbning for bedst sprødhed.

  • Hvad koster Øko. snack gulerødder hos Rema 1000?

    Øko. snack gulerødder koster 9,00 kr. (45,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Øko. snack gulerødder på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Øko. snack gulerødder ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Øko. snack gulerødder?

    Øko. snack gulerødder sælges i 200 g, svarende til 45,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Øko. snack gulerødder?

    Øko. snack gulerødder forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

11,00 kr.1 stk.
10,00 kr.1 stk.
13,00 kr.
3,22 kr.0,12 kg

28,00 kr./kg

18,00 kr.500 g

36,00 kr./kg

16,00 kr.200 g

80,00 kr./kg