RadarSuper
Nan 2 drikkeklar

Annonce

Rema 1000 · Babymad · Nestle

Nan 2 drikkeklar

10,95 kr.54,75 kr./l

Størrelse: 200 ml

Arbejdstid: 2,3 min

Annonce

Nan 2 drikkeklar koster 10,95 kr. (54,75 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, SKUMMETMÆLK, LAKTOSE (MÆLK), vegetabilske olier (solsikke, raps), afsaltet VALLEPULVER (MÆLK), VALLEPERMEAT (MÆLK), 2'-fucosylLACTOSE/difucosylLACTOSE-blanding, lacto-N-tetraose (med LACTOSE), 3'-sialylLACTOSEnatriumsalt, 6'-sialylLACTOSEnatriumsalt, olie fremstillet af mikroalgen Schizochytrium sp., emulgator (SOJALECITIN), L-phenylalanin, L-isoleucin, L-leucin, L-tryptophan, L-histidin, L-threonin, L-valin, mineraler (natrium, kalium, calcium, jern, magnesium, zink, jod, kobber, mangan, selen), vitaminer (A, D, E, K, C, thiamin, niacin, B6, folsyre, B12, biotin, pantothensyre).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi280 kJ / 67 kcal
Fedt3,2 g
heraf mættede fedtsyrer0,3 g
Kulhydrat8,3 g
heraf sukkerarter8,3 g
Kostfibre—
Protein1,1 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Nan 2 Drikkeklar fra Nestlé er en modermælkserstatning til børn fra 6 måneder, klar til brug direkte fra kartonen på 200 ml. Den indeholder vand, skummetmælk, laktose og vegetabilske olier samt afsaltet vallepulver og vallepermeat, alle baseret på mælk. Derudover er der tilsat en række oligosakkarider – heriblandt 2'-fucosyllaktose, lacto-N-tetraose og sialyllaktoser – samt olie fra mikroalgen Schizochytrium sp. og sojalecitin som emulgator. Vitaminer og mineraler som A, D, E, K, C, B-vitaminer, calcium, jern og zink er også en del af sammensætningen.

Næringsindholdet pr. 100 ml viser 67 kcal, 3,2 g fedt (heraf 0,3 g mættet), 8,3 g kulhydrater (heraf 8,3 g sukkerarter) og 1,1 g protein. Det giver en energitæt drik, der er tilpasset små børns behov.

Drikken er beregnet som et supplement til den almindelige kost fra 6-månedersalderen, når barnet ikke længere får nok modermælk eller modermælkserstatning. Den kan gives direkte fra kartonen eller hældes op i en flaske eller kop. Efter åbning opbevares kartonen i køleskab og bør bruges inden for kort tid – typisk 1 døgn – for at bevare kvaliteten. Uåbnet kan den opbevares ved stuetemperatur. Den praktiske 200 ml-størrelse passer til en enkelt portion eller til at tage med på farten.

Nan 2 vs. Nan 1 — samme pris, justeret sammensætning

Begge koster 10,95 kr. for 200 ml, svarende til 54,75 kr. pr. liter. Forskellen ligger i sammensætningen: Nan 2 har lidt mere kulhydrat og lidt mindre fedt og protein end Nan 1, samt et bredere aminosyresæt, tilpasset et ældre barns behov.

Hvad indeholder Nan 2 Drikkeklar

Basen er mælkeprodukter tilsat vegetabilske olier, HMO'er, en algeoliekilde til flerumættede fedtsyrer, aminosyrer samt et bredt vitamin- og mineralsæt. Sojalecithin bruges som emulgator, hvilket er relevant at kende ved sojaallergi i husstanden.

Hvornår skiftes der fra Nan 1 til Nan 2

Skiftet mellem trinene afhænger af barnets alder og udvikling og sker typisk efter anbefaling fra sundhedsplejerske eller læge. Prismæssigt er der ingen forskel hos Rema 1000 — begge koster det samme pr. liter.

Detaljer om varen

Mærke
Nestle
Størrelse
200 ml
Stregkode (EAN)
7613036252294

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,95 kr.10,95 kr.10,96 kr.10,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1310,95 kr.
2026-09-0110,95 kr.
2026-09-1710,95 kr.
2026-10-0110,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Nan 2 Drikkeklar?

    Det er en modermælkserstatning til børn fra 6 måneder, klar til brug direkte fra kartonen. Den indeholder blandt andet skummetmælk, laktose, vegetabilske olier, vitaminer og mineraler.

  • Hvordan opbevarer jeg Nan 2 Drikkeklar?

    Uåbnet kan den opbevares ved stuetemperatur. Efter åbning skal kartonen opbevares i køleskab og bruges inden for kort tid – typisk 1 døgn.

  • Hvornår kan mit barn få Nan 2 Drikkeklar?

    Den er beregnet fra 6-månedersalderen som supplement til den almindelige kost, når barnet ikke længere får nok modermælk eller modermælkserstatning.

  • Hvad koster Nan 2 drikkeklar hos Rema 1000?

    Nan 2 drikkeklar koster 10,95 kr. (54,75 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Nan 2 drikkeklar på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Nan 2 drikkeklar ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Nan 2 drikkeklar?

    Nan 2 drikkeklar sælges i 200 ml, svarende til 54,75 kr./l.

  • Hvor kan man købe Nan 2 drikkeklar?

    Nan 2 drikkeklar forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

169,95 kr.800 g

212,44 kr./kg

134,95 kr.800 g

168,69 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg