RadarSuper
Nan 1 drikkeklar

Annonce

Rema 1000 · Babymad · Nestle

Nan 1 drikkeklar

10,95 kr.54,75 kr./l

Størrelse: 200 ml

Arbejdstid: 2,3 min

Annonce

Nan 1 drikkeklar koster 10,95 kr. (54,75 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, SKUMMETMÆLK, LAKTOSE (MÆLK), vegetabilske olier (solsikke, raps), afsaltet VALLEPULVER (MÆLK), 2'-fucosylLACTOSE/difucosylLACTOSE-blanding, lacto-N-tetraose (med LACTOSE), 3'-sialylLACTOSEnatriumsalt, 6'-sialylLACTOSEnatriumsalt, emulgator (SOJALECITHIN), olie fra Mortierella alpina, olie fremstillet af mikroalgen Schizochytrium sp., cholinbitartrat, L-phenylalanin, taurin, inositol, L-histidin, L-carnitin, nukleotider (adenosin-5'-monofosfat, cytidin-5'-monofosfat, guanosin-5'-monofosfat, uridin-5'-monofosfat), mineraler (natrium, kalium, calcium, jern, magnesium, zink, jod, kobber, mangan, selen), vitaminer (A, D, E, K, C, thiamin, riboflavin, niacin, B6, folsyre, B12, biotin, pantothensyre).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi280 kJ / 67 kcal
Fedt3,5 g
heraf mættede fedtsyrer0,3 g
Kulhydrat7,4 g
heraf sukkerarter7,3 g
Kostfibre—
Protein1,2 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Nan 1 Drikkeklar fra Nestlé er en modermælkserstatning i flydende form, klar til brug i en praktisk 200 ml-flaske. Den er baseret på skummetmælk og laktose, tilsat vegetabilske olier som solsikke og raps samt afsaltet vallepulver. Derudover indeholder den en række næringsstoffer, herunder vitaminer, mineraler, taurin, cholin og nukleotider.

Næringsindholdet pr. 100 ml viser 67 kcal, 3,5 g fedt, 7,4 g kulhydrater og 1,2 g protein. Dette afspejler en sammensætning, der er tilpasset spædbørns behov.

Produktet anvendes som ernæring til spædbørn, når amning ikke er mulig eller ønsket. Den drikkeklare form gør den nem at bruge direkte fra flasken, hvilket kan være praktisk i situationer, hvor der ikke er adgang til at tilberede pulverblandinger.

Ved opbevaring bør flasken opbevares tørt og ved stuetemperatur. Efter åbning skal den opbevares i køleskab og bruges inden for 24 timer. Den 200 ml store flaske passer til en enkelt portion eller til at have med på farten.

Drikkeklar vs. pulver — hvad literprisen dækker over

54,75 kr. pr. liter er prisen for bekvemmeligheden ved en erstatning, der er klar til brug uden opblanding. Pulverversioner er typisk billigere pr. færdigblandet liter, men kræver, at man hver gang koger vand, lader det køle til rette temperatur og måler pulveret nøjagtigt af — noget, der kan være svært at gøre konsekvent på farten eller sent om aftenen.

Drikkeklare flasker som denne er derfor ikke nødvendigvis tænkt som det daglige hovedvalg, men som et praktisk supplement: til rejser, til nødsituationer eller til de måltider, hvor der simpelthen ikke er tid til at forberede en flaske fra bunden.

Hvad står der egentlig i en drikkeklar modermælkserstatning

Basen er mælkeprodukter — skummetmælk, laktose og vallepulver — tilsat vegetabilske olier og en række specifikke tilsætninger, som EU-reglerne kræver for produktkategorien: HMO'er (de oligosaccharider, der findes naturligt i modermælk), flerumættede fedtsyrer fra alge- og skimmeloliekilder, aminosyrer og et bredt vitamin- og mineralsæt.

Sojalecithin bruges som emulgator, hvilket er værd at kende for husstande med sojaallergi. Ingredienslisten er lang, fordi kravene til en fuldgyldig erstatning er det — ikke fordi produktet er unødigt tilsat noget, det ikke behøver.

Nan 1 eller Nan 2 — forskellen er alder, ikke pris

Nan 1 og Nan 2 koster nøjagtig det samme hos Rema 1000, 10,95 kr. for 200 ml, svarende til 54,75 kr. pr. liter for begge. Forskellen ligger i sammensætningen: Nan 2 har en let anderledes fordeling af fedt, kulhydrat og protein samt et udvidet aminosyresæt, tilpasset et ældre barns behov.

Det betyder, at et skifte fra trin 1 til trin 2 ikke medfører nogen prisstigning i denne drikkeklare serie — kun en ændring i selve indholdet.

Detaljer om varen

Mærke
Nestle
Størrelse
200 ml
Stregkode (EAN)
7613036252324

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,95 kr.10,95 kr.10,96 kr.10,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1310,95 kr.
2026-09-0110,95 kr.
2026-09-1710,95 kr.
2026-10-0110,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Nan 1 Drikkeklar?

    Det er en modermælkserstatning i flydende form, klar til brug, fra Nestlé. Den indeholder skummetmælk, laktose, vegetabilske olier og en række vitaminer og mineraler.

  • Hvordan opbevares Nan 1 Drikkeklar?

    Uåbnet bør den opbevares tørt og ved stuetemperatur. Efter åbning skal den opbevares i køleskab og bruges inden for 24 timer.

  • Hvad er næringsindholdet i Nan 1 Drikkeklar?

    Pr. 100 ml indeholder den 67 kcal, 3,5 g fedt, 7,4 g kulhydrater og 1,2 g protein.

  • Hvad koster Nan 1 drikkeklar hos Rema 1000?

    Nan 1 drikkeklar koster 10,95 kr. (54,75 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Nan 1 drikkeklar på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Nan 1 drikkeklar ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Nan 1 drikkeklar?

    Nan 1 drikkeklar sælges i 200 ml, svarende til 54,75 kr./l.

  • Hvor kan man købe Nan 1 drikkeklar?

    Nan 1 drikkeklar forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

169,95 kr.800 g

212,44 kr./kg

134,95 kr.800 g

168,69 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg