RadarSuper
Mineralvand

Annonce

Rema 1000 · Vand & sodavand · Nornir Med Brus

Mineralvand

5,12 kr.2,56 kr./l

Størrelse: 2 l

Udvikling: +28,0 %Arbejdstid: 1,1 min

Annonce

Mineralvand koster 5,12 kr. (2,56 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

99 % naturligt mineralvand, kulsyre.

Om denne vare

Dette er dansk mineralvand med brus på 2 liters flaske. Indholdet er enkelt: 99 % naturligt mineralvand tilsat kulsyre, hvilket giver den prikkende fornemmelse, som kendetegner vand med brus.

Vand med brus bruges i det danske køkken og på danske spiseborde som en selvstændig drik til måltiderne, som et frisk alternativ til sodavand og som base i drinks og blandede drikke. Den kraftige brus gør den også velegnet til at røre op i saft eller til at hælde over is med et stænk citrus.

Den store 2 liters flaske rummer rigeligt til flere omgange, og den er derfor praktisk, når der skal dækkes op til flere personer eller til hverdagens måltider. Da kulsyren aftager, når flasken åbnes, er det en god idé at lukke den tæt igen efter brug og opbevare den køligt — gerne i køleskabet — så bruset holder sig bedst muligt. Uåbnet kan flasken opbevares ved almindelig stuetemperatur.

Vil du have mindre brus, kan vandet med fordel hældes op og stå lidt, inden det serveres.

Samme pris som citrus-varianten — og billigere end de små flasker

Begge 2-liters-flasker fra Nornir koster 5,12 kr. (2,56 kr. pr. liter), uanset om der er tilsat citronaroma. Sammenlignet med de 50-centiliters Nornir-flasker i samme udtræk, der koster 4,00-5,00 kr. pr. liter, er storflasken 1,44-2,44 kr. billigere pr. liter.

Valget mellem citrus og ren mineralvand handler dermed udelukkende om smag, ikke om pris.

Den korteste deklaration i dette udtræk

99 % naturligt mineralvand og kulsyre — ingen andre ingredienser. Næringsindholdet ligger under 0,5 gram på alle parametre pr. 100 gram, bortset fra energien, der er praktisk talt nul.

Det gør produktet til et af de mest ingrediensfattige i hele dette udtræk.

Pant og holdbarhed efter åbning

Pantet på 3,00 kr. afregnes i pantautomaten uafhængigt af købssted.

En åbnet flaske mister gradvist sin kulsyre over et par dage — opbevar den lukket og køligt for at holde brusen længst muligt.

Detaljer om varen

Mærke
Nornir Med Brus
Størrelse
2 l
Stregkode (EAN)
5710326000787

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

4,00 kr.4,37 kr.4,75 kr.5,12 kr.20. aug.4. sep.20. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-204,00 kr.
2026-09-045,12 kr.
2026-09-205,12 kr.
2026-10-045,12 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Nornir Mineralvand med Brus?

    Det består af 99 % naturligt mineralvand og kulsyre.

  • Hvordan opbevarer jeg den åbne flaske bedst?

    Luk flasken tæt efter brug og opbevar den køligt, så kulsyren holder sig bedst muligt. Uåbnet kan den stå ved stuetemperatur.

  • Hvad kan jeg bruge vandet med brus til?

    Det kan drikkes som det er til måltiderne, bruges som alternativ til sodavand eller som base i drinks og blandede drikke.

  • Hvad koster Mineralvand hos Rema 1000?

    Mineralvand koster 5,12 kr. (2,56 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Mineralvand på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Mineralvand ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Mineralvand?

    Mineralvand sælges i 2 l, svarende til 2,56 kr./l.

  • Hvor kan man købe Mineralvand?

    Mineralvand forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,37 kr.1,5 l

3,58 kr./l

5,42 kr.1,5 l

3,61 kr./l

5,00 kr.50 cl

10,00 kr./l

5,00 kr.50 cl

10,00 kr./l

25,00 kr.50 cl

50,00 kr./l

1,88 kr.200 ml

9,40 kr./l