RadarSuper
Majs gulerod

Annonce

Rema 1000 · Babymad · Lovemade, Puffs

Majs gulerod

10,00 kr.500,00 kr./kg

Størrelse: 20 g

Arbejdstid: 2,1 min

Annonce

Majs gulerod koster 10,00 kr. (500,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

majs-semolina 62,2 %, rødlinsemel 10,4 %, rødlinse-semolina 10,4 %, solsikkeolie 10 %, mangopulver 3,0 %, gulerodspulver 3,0 %, græskarpulver 1,0 %, rismel

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.683 kJ / 401 kcal
Fedt12 g
heraf mættede fedtsyrer1,1 g
Kulhydrat60 g
heraf sukkerarter4,9 g
Kostfibre6,5 g
Protein11 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Majs & Gulerod Puffs fra Lovemade er en økologisk snack i en lille pose på 20 g, tænkt som et nemt mellemmåltid til både store og små.

Indholdet er bygget op om majs-semolina, som udgør størstedelen, suppleret med rødlinsemel og rødlinse-semolina. Solsikkeolie binder det hele sammen, mens mangopulver, gulerodspulver og græskarpulver giver smag af frugt og grønt. Rismel indgår også i sammensætningen.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 401 kcal og 1683 kJ, 12 g fedt hvoraf 1,1 g mættet, 60 g kulhydrater med 4,9 g sukkerarter, 6,5 g fibre, 11 g protein og 0,05 g salt. Det giver en snack med et markant indhold af fibre og protein i forhold til mange tørre snacks.

Puffsene passer til at have med i tasken, til madpakken eller som et lille mellemmåltid, når der skal noget knasende. Den lille 20 g-pose er nem at tage med og rækker til en enkelt portion.

Opbevares tørt og ikke for varmt, så holder den sprøde konsistens sig bedst. Åbnede poser bør lukkes tæt igen for at undgå, at puffsene bliver bløde.

Hvorfor kiloprisen er høj på en lille babysnack

500,00 kr. pr. kilo lyder af meget, men skal ses i forhold til, at posen kun vejer 20 gram og koster 10,00 kr. — babysnacks i denne kategori sælges konsekvent i små portioner, hvilket giver høje kilopriser sammenlignet med fx brød eller pasta. Det er ikke et tegn på, at varen er dyr i sig selv, men en konsekvens af den lille emballagestørrelse.

Ingredienserne bag en glutenfri, vegansk snack

Basen er majs- og rødlinsemel, tilsat solsikkeolie, mango- og gulerodspulver til smag og farve. Ingen af ingredienserne er animalske eller glutenholdige, hvilket gør snacken både vegansk og glutenfri — relevant information, hvis barnet har en glutenintolerance eller familien følger en vegansk kost.

Sådan holder du de puffede stykker sprøde

Efter åbning bør posen lukkes tæt, gerne med en klemme eller ved at rulle toppen sammen, da puffede snacks optager luftens fugtighed og hurtigt mister sprødheden. Portionsstørrelsen på 20 gram er tænkt til én spisesituation, ikke til opbevaring over flere dage efter åbning.

Detaljer om varen

Mærke
Lovemade, Puffs
Størrelse
20 g
Stregkode (EAN)
5745001279011

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.10,00 kr.10,01 kr.10,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1310,00 kr.
2026-09-0110,00 kr.
2026-09-1710,00 kr.
2026-10-0110,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Lovemade Majs & Gulerod Puffs?

    Majs-semolina 62,2 %, rødlinsemel 10,4 %, rødlinse-semolina 10,4 %, solsikkeolie 10 %, mangopulver 3,0 %, gulerodspulver 3,0 %, græskarpulver 1,0 % og rismel.

  • Hvordan opbevares puffsene bedst?

    Tørt og ikke for varmt. Luk posen tæt igen efter åbning, så puffsene bevarer den sprøde konsistens.

  • Hvor meget indeholder posen?

    20 g, hvilket svarer til en enkelt portion.

  • Hvad koster Majs gulerod hos Rema 1000?

    Majs gulerod koster 10,00 kr. (500,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Majs gulerod på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Majs gulerod ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Majs gulerod?

    Majs gulerod sælges i 20 g, svarende til 500,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Majs gulerod?

    Majs gulerod forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

169,95 kr.800 g

212,44 kr./kg

134,95 kr.800 g

168,69 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg