RadarSuper
Smoothie

Annonce

Rema 1000 · Babymad · Lovemade, Quinoa & Mango

Smoothie

12,95 kr.129,50 kr./kg

Størrelse: 100 g

Laveste registrerede: 11,95 kr.Højeste registrerede: 12,95 kr.Udvikling: +8,4 %Arbejdstid: 2,7 min

Annonce

Smoothie koster 12,95 kr. (129,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, kogt quinoa* 21% (vand, quinoa*), gulerod* 18%, majs* 16%, mango* 9%, rapsolie* 3%. *=Økologisk

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi221 kJ / 74 kcal
Fedt3,2 g
heraf mættede fedtsyrer0,3 g
Kulhydrat0,3 g
heraf sukkerarter2,9 g
Kostfibre9 g
Protein1,5 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En økologisk smoothie til de mindste, sammensat af kogte ingredienser, der er nemme at spise med ske eller fra pose. Indholdet består af vand, kogt quinoa (21%), gulerod (18%), majs (16%), mango (9%) og rapsolie (3%) — alle markeret som økologiske. Quinoaen er kogt på vand, så kornet er blødt og let at mose, og de øvrige grøntsager og frugten er ligeledes kogt eller most, så konsistensen passer til en lille mund.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 74 kcal, 3,2 g fedt (heraf 0,3 g mættet), 0,3 g kulhydrat, 2,9 g sukkerarter, 9 g fiber og 1,5 g protein. Saltindholdet er 0,05 g. Det er altså en sammensætning med relativt højt fiberindhold og beskeden sødme fra frugten, hvilket gør den velegnet som et lille mellemmåltid i løbet af dagen.

Smoothien er tænkt som et færdigt måltid eller mellemmåltid til babyer, der er begyndt at spise fast føde. Den kan gives direkte fra posen eller hældes i en skål og spises med ske. Da den indeholder kogt quinoa og grøntsager, kan den også bruges som tilbehør til andre små retter, hvis man ønsker at blande den i grød eller mos.

Emballagen rummer 100 g, hvilket svarer til en portion. Efter åbning opbevares den i køleskab og bør bruges inden for et par dage. Uåbnet kan den opbevares tørt og ved stuetemperatur. Tjek altid holdbarhedsdatoen på pakken.

Kiloprisen: identisk med æble-udgaven

119,50 kr. pr. kilo er kiloprisen på begge Lovemade-poser i serien, uanset om det er mango-udgaven eller udgaven med quinoa og æble. Begge poser vejer 100 gram og koster 11,95 kr. — der er ingen prisforskel at spekulere over, kun en smags- og indholdsforskel.

Det gør det enkelt at handle flere poser til madpakken eller tasken: valget kan handle om, hvilken smag barnet foretrækker, uden at man samtidig skal veje det op mod en anderledes kilopris.

Hvad der reelt er i posen

Kogt quinoa (21 %), gulerod (18 %) og majs (16 %) udgør hovedparten af indholdet — mangoen på 9 % giver navnet og en del af sødmen, men er ikke hovedingrediensen. Resten er vand og 3 % rapsolie, som tilfører de nødvendige fedtsyrer til et lille måltid.

Alt er mærket økologisk med stjerne i ingredienslisten, og der er hverken tilsat juice eller frugtkoncentrat ifølge varedeklarationen — sødmen i de 2,9 gram sukkerarter pr. 100 gram stammer fra grøntsagerne og mangoen selv.

Brug fra 6 måneder og opbevaring

Pakken er mærket til børn fra 6 måneder og er klar til at drikkes direkte fra posen — ingen opvarmning eller tilberedning nødvendig. Ryst og klem posen let inden brug for en jævn konsistens.

Den er ikke tænkt som erstatning for modermælk eller modermælkserstatning, men som et af flere små måltider i løbet af dagen. En åbnet pose bør stilles koldt og bruges samme dag, da der ingen konserveringsmidler er i indholdet.

Detaljer om varen

Mærke
Lovemade, Quinoa & Mango
Størrelse
100 g
Stregkode (EAN)
3444570200991

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.10,98 kr.11,97 kr.12,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1311,95 kr.
2026-09-0111,95 kr.
2026-09-1712,95 kr.
2026-10-0112,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvilke ingredienser indeholder smoothien?

    Vand, kogt quinoa* 21% (vand, quinoa*), gulerod* 18%, majs* 16%, mango* 9% og rapsolie* 3%. * = økologisk.

  • Hvordan opbevares smoothien efter åbning?

    Efter åbning opbevares den i køleskab og bør bruges inden for et par dage. Uåbnet kan den stå tørt ved stuetemperatur.

  • Hvor meget fiber og sukker er der pr. 100 g?

    Pr. 100 g indeholder smoothien 9 g fiber og 2,9 g sukkerarter.

  • Hvad koster Smoothie hos Rema 1000?

    Smoothie koster 12,95 kr. (129,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Smoothie på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Smoothie ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Smoothie?

    Smoothie sælges i 100 g, svarende til 129,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Smoothie?

    Smoothie forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

169,95 kr.800 g

212,44 kr./kg

134,95 kr.800 g

168,69 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg