Annonce
Størrelse: 20 g
Annonce
Linser havre jordbær koster 10,00 kr. (500,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
majsmel 58,7 %, rødlinsemel 11,1 %, rødlinse-semolina 11,1 %, solsikkeolie 10 %, HAVREMEL 4,3 %, bananpulver 2,0 %, jordbærpulver 2,0 %, hindbærpulver 1,0 %
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 1.687 kJ / 401 kcal |
| Fedt | 12 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 1,1 g |
| Kulhydrat | 60 g |
| heraf sukkerarter | 4,3 g |
| Kostfibre | 6,3 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
Lovemade Puffs er en lille, luftig snack på 20 g, bagt af majsmel som hovedingrediens sammen med rødlinsemel og rødlinse-semolina. Derudover indeholder den solsikkeolie, havremel samt frugtpulver af banan, jordbær og hindbær, som giver den en let sødme og en frugtig smag.
Ifølge næringsindholdet pr. 100 g indeholder snacken 401 kcal, 12 g fedt (heraf 1,1 g mættet), 60 g kulhydrater, hvoraf 4,3 g er sukkerarter, 6,3 g fibre og 11 g protein. Saltindholdet er lavt med 0,02 g pr. 100 g.
Den lille pose på 20 g gør den nem at tage med i tasken eller have liggende derhjemme, når man har brug for et let mellemmåltid. Den kan spises direkte fra posen som en tør snack, og den kan også drysses over yoghurt eller havregrød, hvis man vil have lidt knas og frugtsmag.
Opbevares tørt og ikke for varmt, så holder den sprøde konsistens og smag sig bedst. Da posen er lille, er den beregnet til at blive spist relativt hurtigt efter åbning.
Hvorfor kiloprisen er høj på en lille babysnack
500,00 kr. pr. kilo for posen på 20 gram til 10,00 kr. Kiloprisen på små, specialiserede babysnacks afspejler typisk formatet og målgruppen mere end selve råvarerne, og er ikke direkte sammenlignelig med kiloprisen på almindelig voksensnack.
Majs, linser og frugtpulver — hvad 'højt fiberindhold' dækker over
6,3 gram kostfibre pr. 100 gram lever op til EU's kriterier for betegnelsen "højt fiberindhold". Kombinationen af majsmel og røde linser er kilden, mens banan-, jordbær- og hindbærpulver giver frugtsmagen uden tilsat sukker.
Opbevaring, så snacken forbliver sprød
Luk posen tæt eller flyt indholdet til en lufttæt beholder efter åbning, som producenten selv anbefaler — de puffede stykker optager let fugt og mister ellers hurtigt deres sprøde tekstur.
Detaljer om varen
- Mærke
- Lovemade, Puffs
- Størrelse
- 20 g
- Stregkode (EAN)
- 5745001279004
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-13 | 10,00 kr. |
| 2026-09-01 | 10,00 kr. |
| 2026-09-17 | 10,00 kr. |
| 2026-10-01 | 10,00 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvad indeholder Lovemade Puffs?
Majsmel 58,7 %, rødlinsemel 11,1 %, rødlinse-semolina 11,1 %, solsikkeolie 10 %, havremel 4,3 %, bananpulver 2,0 %, jordbærpulver 2,0 % og hindbærpulver 1,0 %.
Hvor meget frugt og fiber er der i snacken?
Frugtpulveret af banan, jordbær og hindbær udgør tilsammen 5 % af indholdet. Fiberindholdet er 6,3 g pr. 100 g ifølge næringsdeklarationen.
Hvordan opbevares Lovemade Puffs bedst?
Opbevar posen tørt og ikke for varmt for at bevare den sprøde konsistens og smag. Den lille 20 g-pose er beregnet til at blive spist relativt hurtigt efter åbning.
Hvad koster Linser havre jordbær hos Rema 1000?
Linser havre jordbær koster 10,00 kr. (500,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Linser havre jordbær på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Linser havre jordbær ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Linser havre jordbær?
Linser havre jordbær sælges i 20 g, svarende til 500,00 kr./kg.
Hvor kan man købe Linser havre jordbær?
Linser havre jordbær forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce