RadarSuper
Lammefjords kart.

Annonce

Rema 1000 · Grøntsager · Danmark. Kl. 1

Lammefjords kart.

18,00 kr.12,00 kr./kg

Størrelse: 1,5 kg

Arbejdstid: 3,8 min

Annonce

Lammefjords kart. koster 18,00 kr. (12,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

En pose på 1,5 kg kartofler af typen Lammefjords, mærket Danmark Kl. 1. Kartofler bruges typisk kogt, bagt eller som tilbehør til varme retter, og denne størrelse passer til husstande med flere måltider eller til madlavning til flere personer ad gangen.

I kategorien Grøntsager følger vi 52 varer. Den mest almindelige størrelse er 1 kg med 9 varer, mens 1,5 kg kun findes på 2 varer, og 2 kg på 1 vare. Denne pose ligger altså over den typiske størrelse, men under den største, vi ser i kategorien.

Samme kilopris som den mindre Sanderumgaard-pose

12,00 kr. pr. kilo for begge poser, selvom denne vejer 1,5 kilo mod 1 kilo og koster 18,00 kr. i alt mod 12,00 kr. Kiloprisen er identisk — forskellen er kun mængden.

Klasse 1 og navnet Lammefjord

Klasse 1 er EU's handelsklasse for udseende og sortering, ikke for smag. Lammefjord er et konkret, historisk kartoffelavlsområde ved Sjællands nordvestkyst, kendt for sin næringsrige jord.

Sådan undgår du spiring og grønne partier

Mørkt, køligt og tørt opbevaring bremser spiring. Spirer skæres væk; grønne partier under skrællen (dannet ved lys) bør skæres helt væk, da de indeholder mere af det bitre stof solanin.

Detaljer om varen

Mærke
Danmark. Kl. 1
Størrelse
1,5 kg
Stregkode (EAN)
5701166000044

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

18,00 kr.18,00 kr.18,01 kr.18,00 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1718,00 kr.
2026-09-0118,00 kr.
2026-09-1718,00 kr.
2026-10-0118,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Er den store pose billigere pr. kilo end den lille?

    Nej, samme kilopris: 12,00 kr. pr. kilo for både 1,5-kilos posen her og 1-kilos Sanderumgaard-posen. Kun totalprisen og mængden er forskellig.

  • Hvad betyder Lammefjord som betegnelse?

    Det er et konkret, inddæmmet landbrugsområde ved Sjællands nordvestkyst, kendt for sin sorte, næringsrige jord og gode vækstbetingelser for kartofler.

  • Hvad gør man ved spirede eller grønne kartofler?

    Spirer skæres væk før brug. Grønne partier under skrællen, dannet ved lyspåvirkning, bør skæres helt væk, da de indeholder en højere koncentration af det naturlige, bitre stof solanin.

  • Hvad koster Lammefjords kart. hos Rema 1000?

    Lammefjords kart. koster 18,00 kr. (12,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Lammefjords kart. på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Lammefjords kart. ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Lammefjords kart.?

    Lammefjords kart. sælges i 1,5 kg, svarende til 12,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Lammefjords kart.?

    Lammefjords kart. forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

11,00 kr.1 stk.
10,00 kr.1 stk.
13,00 kr.
3,22 kr.0,12 kg

28,00 kr./kg

18,00 kr.500 g

36,00 kr./kg

16,00 kr.200 g

80,00 kr./kg