RadarSuper
Hvidløg i net

Annonce

Rema 1000 · Grøntsager

Hvidløg i net

6,00 kr.66,67 kr./kg

Størrelse: 90 g

Arbejdstid: 1,3 min

Annonce

Hvidløg i net koster 6,00 kr. (66,67 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Om denne vare

Hvidløg i net på 90 g er en pose med hele hvidløg, som man typisk køber, når der skal laves mad med frisk hvidløg. De bruges i alt fra pasta og supper til marinader og dressinger, hvor et enkelt fed eller to giver smag. Nettet gør det nemt at opbevare løgene og tage dem, efterhånden som man får brug for dem.

Størrelsen på 90 g hører til de mindste i kategorien Grøntsager, hvor de fleste hvidløg ligger på 100 g eller mere. Vi følger i alt 5 varer med hvidløg fordelt på 2 butikskæder, og 90 g er den eneste af sin slags i den gruppe.

Kiloprisen på hvidløgsnettet

90 gram til 6,00 kr. giver 66,67 kr. pr. kilo. Der er ingen aktuel kampagne, så 6,00 kr. er den normale hyldepris for netposen.

Hvorfor hvidløg sælges i net

Nettet tillader luft at cirkulere omkring de enkelte hoveder, hvilket forlænger holdbarheden markant sammenlignet med en lukket pose, hvor indfanget fugt kan fremskynde spiring og skimmeldannelse. Oprindelsen varierer mellem Spanien og Argentina afhængigt af sæson — det aktuelle land fremgår af mærkningen på emballagen.

Opbevaring og holdbarhed

Opbevar hvidløget tørt, køligt og mørkt, men ikke i køleskabet, hvor fugt kan fremskynde spiring. Under de rette forhold holder hvidløg sig typisk flere uger til et par måneder. Begynder et fed at spire med en grøn kerne, kan det stadig bruges, men kernen fjernes ofte for at undgå en bitter smag.

Detaljer om varen

Størrelse
90 g
Stregkode (EAN)
8431399031801

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

6,00 kr.6,00 kr.6,01 kr.6,00 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-176,00 kr.
2026-09-016,00 kr.
2026-09-176,00 kr.
2026-10-016,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster hvidløget pr. kilo?

    66,67 kr. pr. kilo — nettet på 90 gram koster 6,00 kr.

  • Hvor kommer hvidløget fra?

    Oprindelsen varierer mellem Spanien og Argentina afhængigt af sæson og leverance. Det aktuelle oprindelsesland fremgår af mærkningen på selve emballagen.

  • Skal hvidløg opbevares i køleskabet?

    Nej, det anbefales at opbevare hvidløg tørt, køligt og mørkt uden for køleskabet, da fugt i køleskabet kan fremskynde spiring. Et køligt spisekammer eller skab er ideelt.

  • Hvad koster Hvidløg i net hos Rema 1000?

    Hvidløg i net koster 6,00 kr. (66,67 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hvidløg i net på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Hvidløg i net ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Hvidløg i net?

    Hvidløg i net sælges i 90 g, svarende til 66,67 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Hvidløg i net?

    Hvidløg i net forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

11,00 kr.1 stk.
10,00 kr.1 stk.
13,00 kr.
3,22 kr.0,12 kg

28,00 kr./kg

18,00 kr.500 g

36,00 kr./kg

16,00 kr.200 g

80,00 kr./kg