RadarSuper
Hope kildevandTilbud

Annonce

Rema 1000 · Vand & sodavand · Rema 1000

Hope kildevand

2,00 kr.4,00 kr./l

Størrelse: 50 cl

Arbejdstid: 0,5 min

Annonce

Hope kildevand koster 2,00 kr. (4,00 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Naturligt mineralvand.

Om denne vare

Hope Kildevand er naturligt mineralvand på flaske. Indholdet er enkelt: naturligt mineralvand, intet tilsat. Vandet har en ren og neutral smag, som gør det nemt at drikke til hverdag og til måltider.

Flasken rummer 50 cl, en størrelse der passer til at tage med i tasken, på arbejde eller på farten, og til at sætte på bordet til maden. Den er også praktisk, når der kun skal en enkelt portion vand til.

I det danske køkken bruges vand som dette både som drikkevand og som ingrediens — til at koge pasta og ris i, til at blande saft eller kaffe op med, og til at have stående i køleskabet, så der altid er koldt vand inden for rækkevidde.

Opbevares tørt og ikke i direkte sollys. Uåbnet holder flasken sig bedst ved almindelig stuetemperatur eller køligt; sæt den gerne på køl, hvis den skal serveres kold. Når flasken er åbnet, bør den opbevares i køleskabet og drikkes inden for et par dage, så smagen er frisk.

Tilbudsprisen, pant og literpris

2,00 kr. for 50 centiliter på tilbud, svarende til 4,00 kr. pr. liter — mod en normalpris på 2,30 kr. (4,60 kr. pr. liter). Forskellen er 0,30 kr. pr. flaske ved den aktuelle kampagne.

Oveni kommer pant på 1,50 kr. pr. flaske, som er den samme uanset tilbud eller normalpris, og som fås retur ved aflevering i en pantautomat.

Hvad er naturligt mineralvand

Varedeklarationen angiver kun én ingrediens: naturligt mineralvand. Det betyder, at vandet kommer fra en bestemt kilde og indeholder de mineraler, der naturligt findes der, uden tilsætning af smag, farve eller kulsyre.

Netbutikken oplyser ingen næringsindholdstabel for denne vare — det er normalt for rent vand uden tilsætninger, hvor der ikke er fedt, protein eller sukker at opgøre.

Pantsystemet — hvorfor og hvordan

Panten på 1,50 kr. er en del af det danske retursystem for flasker og dåser og lægges oveni prisen ved kassen. Den fås retur, når flasken afleveres i en pantautomat, uanset hvilken butik den oprindeligt er købt i.

Formålet med pantsystemet er at sikre, at flest mulige flasker genanvendes eller genbruges, i stedet for at ende som almindeligt affald.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
50 cl
Stregkode (EAN)
5706911031007

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

2,00 kr.2,10 kr.2,20 kr.2,30 kr.19. aug.3. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-192,00 kr.
2026-09-032,30 kr.
2026-09-192,30 kr.
2026-10-042,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Hope Kildevand?

    Det indeholder naturligt mineralvand, uden tilsatte ingredienser.

  • Hvordan opbevarer jeg flasken bedst?

    Opbevar den tørt og ikke i direkte sollys. Uåbnet kan den stå køligt eller ved stuetemperatur. Når den er åbnet, sæt den på køl og drik den inden for et par dage.

  • Hvor meget vand er der i flasken?

    Flasken rummer 50 cl.

  • Hvad koster Hope kildevand hos Rema 1000?

    Hope kildevand koster 2,00 kr. (4,00 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hope kildevand på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Hope kildevand markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Hope kildevand?

    Hope kildevand sælges i 50 cl, svarende til 4,00 kr./l.

  • Hvor kan man købe Hope kildevand?

    Hope kildevand forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,37 kr.1,5 l

3,58 kr./l

5,42 kr.1,5 l

3,61 kr./l

5,00 kr.50 cl

10,00 kr./l

5,00 kr.50 cl

10,00 kr./l

25,00 kr.50 cl

50,00 kr./l

1,88 kr.200 ml

9,40 kr./l