RadarSuper
Grød

Annonce

Rema 1000 · Babymad · Semper, Pære & Mango

Grød

14,95 kr.124,58 kr./kg

Størrelse: 120 g

Arbejdstid: 3,2 min

Annonce

Grød koster 14,95 kr. (124,58 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Grød 50% (vand, HAVREmel, HAVREgryn, majsmel, rapsolie), pære 16%, mango 13%, banan 11%, æble 9%, mineraler (kalcium, jern, zink, jod), vitaminer (C, niacin, E, tiamin, B6, folsyre), citronjuice (fra koncentrat).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi380 kJ / 93 kcal
Fedt2 g
heraf mættede fedtsyrer0,2 g
Kulhydrat17 g
heraf sukkerarter9 g
Kostfibre—
Protein1 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En grød til de mindste, lavet på vand og havre — både havremel og havregryn — tilsat majsmel og lidt rapsolie. Frugten udgør en stor del af indholdet: pære 16%, mango 13%, banan 11% og æble 9%, og smagen rundes af med citronjuice fra koncentrat.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 93 kcal, 2,0 g fedt — heraf kun 0,2 g mættet — 17 g kulhydrater, hvoraf 9 g er sukkerarter, og 1,0 g protein. Der er desuden tilsat mineraler som kalcium, jern, zink og jod samt vitaminer C, niacin, E, tiamin, B6 og folsyre.

Grøden er beregnet til at blive spist med ske, som den er, eller varmet forsigtigt op. Den kan bruges som et selvstændigt mellemmåltid i løbet af dagen eller som en del af et måltid for de yngste i familien.

Bægeret indeholder 120 g. Rester efter åbning opbevares i køleskab og bør bruges inden for et par dage. Uåbnet holder den sig bedst tørt og ved stuetemperatur, indtil holdbarhedsdatoen på låget.

124,58 kr. pr. kilo for en beriget firefrugtsgrød

Kiloprisen dækker en færdig sammensætning af havregrød, fire frugter og en tilsat vitamin- og mineralpakke i én portion — dyrere end hjemmelavet havregrød, men uden selv at skulle dosere mikronæringsstofferne.

Havre, pære, mango, banan og æble: sammensætningen bag grøden

Grøden udgør 50 % af produktet (vand, havremel, havregryn, majsmel, rapsolie), tilsat 16 % pære, 13 % mango, 11 % banan og 9 % æble. De 5,8 gram sukkerarter pr. 100 gram kommer fra disse frugter, ikke fra tilsat sukker.

Jern, jod og zink: hvorfor babymad ofte er beriget

Grøden er tilsat calcium, jern, zink og jod samt fem vitaminer. Jern og jod er blandt de næringsstoffer, spæd- og småbørn har relativt høje behov for i forhold til deres kropsstørrelse, hvilket forklarer beriget babymad generelt.

Detaljer om varen

Mærke
Semper, Pære & Mango
Størrelse
120 g
Stregkode (EAN)
7310100690395

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

14,95 kr.14,95 kr.14,96 kr.14,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1314,95 kr.
2026-09-0114,95 kr.
2026-09-1714,95 kr.
2026-10-0114,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Semper grød med pære og mango?

    Grøden består af 50% grød (vand, havremel, havregryn, majsmel og rapsolie) samt pære 16%, mango 13%, banan 11% og æble 9%. Der er desuden tilsat mineraler (kalcium, jern, zink, jod), vitaminer (C, niacin, E, tiamin, B6, folsyre) og citronjuice fra koncentrat.

  • Hvordan opbevares grøden efter åbning?

    Når bægeret er åbnet, opbevares resten i køleskab og bør bruges inden for et par dage. Uåbnet kan den opbevares tørt ved stuetemperatur indtil holdbarhedsdatoen.

  • Hvor meget grød er der i bægeret?

    Bægeret indeholder 120 g grød, som kan spises som den er eller varmes forsigtigt op.

  • Hvad koster Grød hos Rema 1000?

    Grød koster 14,95 kr. (124,58 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Grød på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Grød ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Grød?

    Grød sælges i 120 g, svarende til 124,58 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Grød?

    Grød forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

169,95 kr.800 g

212,44 kr./kg

134,95 kr.800 g

168,69 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg