RadarSuper
Nornir danskvandTilbud

Annonce

Rema 1000 · Vand & sodavand · Hindbær

Nornir danskvand

2,00 kr.4,00 kr./l

Størrelse: 50 cl

Udvikling: −20,0 %Arbejdstid: 0,5 min

Annonce

Nornir danskvand koster 2,00 kr. (4,00 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

99 % naturligt mineralvand, kulsyre, aromaer (rabarber, hindbær).

Om denne vare

Danskvand med smag af rabarber og hindbær, tilsat kulsyre. Indholdet er 99 % naturligt mineralvand, og smagen kommer fra aromaer af rabarber og hindbær. Det giver en let, boblende drik med en syrlig-sød smag, hvor rabarberens friskhed møder hindbærens mere fyldige sødme.

Danskvand hører til blandt de mest brugte drikkevarer herhjemme og findes på næsten ethvert dansk spisebord. Denne variant med rabarber og hindbær egner sig godt som forfriskning i sig selv, iskold fra køleskabet, og kan også bruges som en let, alkoholfri drink – for eksempel med et stykke frisk frugt eller en kvist mynte i glasset. Smagen af rabarber og hindbær gør den også velegnet som måltidsdrik til både hverdagsmad og lettere retter.

Flasken indeholder 50 cl, hvilket svarer til et par glas og passer til en enkelt person eller til at dele ved bordet. Danskvand bevarer bedst sine bobler, hvis flasken opbevares koldt og tæt tillukket, og den bør drikkes inden for rimelig tid efter åbning, så kulsyren ikke forsvinder. En kølig placering i køleskabet er den bedste opbevaring, både før og efter åbning.

Tilbud mod normalpris — og sammenlignet med de andre Nornir-flasker

2,00 kr. på tilbud giver 4,00 kr. pr. liter, normalprisen på 2,50 kr. giver 5,00 kr. pr. liter — nøjagtig samme mønster som de øvrige 50-centiliters Nornir-flasker i dette udtræk. 2-liters-flaskerne koster til sammenligning 2,56 kr. pr. liter uanset smag.

Alle fem Nornir-varianter i dette udtræk følger dermed samme prisstruktur: to størrelser, tre smagsvarianter, men konsekvente priser inden for hver størrelse.

Rabarber og hindbær — en dansk smagskombination uden tilsat sukker

Aromaerne rabarber og hindbær giver sødme uden tilsat sukker — smagen kommer alene fra aromastofferne, ligesom citronaromaen i søstervarianten.

Kombinationen rabarber/hindbær er en klassisk dansk smagsprofil, kendt fra saft, is og desserter.

Pant og hvornår tilbuddet gælder

Pantet på 1,50 kr. afregnes i pantautomaten uafhængigt af købssted.

Mærket Avisvare betyder, at tilbudsprisen er tidsbegrænset — når kampagnen slutter, vender prisen tilbage til 2,50 kr.

Detaljer om varen

Mærke
Hindbær
Størrelse
50 cl
Stregkode (EAN)
5706911031045

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

2,00 kr.2,17 kr.2,33 kr.2,50 kr.20. aug.4. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-202,50 kr.
2026-09-042,50 kr.
2026-09-192,50 kr.
2026-10-042,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er der i Nornir Danskvand Rabarber/Hindbær?

    Indholdet er 99 % naturligt mineralvand, kulsyre og aromaer af rabarber og hindbær.

  • Hvordan opbevarer jeg danskvanden bedst?

    Den holder sig bedst kold og tæt tillukket, for eksempel i køleskabet, og bør drikkes inden for rimelig tid efter åbning, så kulsyren bevares.

  • Hvor meget indeholder flasken?

    Flasken indeholder 50 cl, hvilket svarer til et par glas.

  • Hvad koster Nornir danskvand hos Rema 1000?

    Nornir danskvand koster 2,00 kr. (4,00 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Nornir danskvand på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Nornir danskvand markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Nornir danskvand?

    Nornir danskvand sælges i 50 cl, svarende til 4,00 kr./l.

  • Hvor kan man købe Nornir danskvand?

    Nornir danskvand forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,37 kr.1,5 l

3,58 kr./l

5,42 kr.1,5 l

3,61 kr./l

5,00 kr.50 cl

10,00 kr./l

5,00 kr.50 cl

10,00 kr./l

25,00 kr.50 cl

50,00 kr./l

1,88 kr.200 ml

9,40 kr./l