RadarSuper
Coca colaTilbud

Annonce

Rema 1000 · Vand & sodavand · Zero Sugar, 6 Pk.

Coca cola

18,00 kr.9,09 kr./l

Størrelse: 1,98 l

Laveste registrerede: 18,00 kr.Højeste registrerede: 27,00 kr.Udvikling: −14,3 %Arbejdstid: 4,8 min

Annonce

Coca cola koster 18,00 kr. (9,09 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, kuldioxid, farvestof (E150d), surhedsregulerende middel (E338, E331), sødestoffer (aspartam, acesulfamkalium), naturlige aromaer (inkl, koffein), Indeholder en phenylalaninkilde,

Om denne vare

Coca-Cola Zero Sugar er en kulsyreholdig læskedrik uden sukker, tilsat sødestofferne aspartam og acesulfamkalium samt naturlige aromaer, herunder koffein. Farven kommer fra E150d, og surhedsregulerende midler som E338 og E331 giver den friskhed. Ifølge næringsindholdet indeholder den 0 kcal og 1 kJ pr. 100 ml, og saltindholdet er 0,02 g pr. 100 ml. Denne 6-pak indeholder i alt 1,98 liter, hvilket svarer til seks flasker eller dåser på cirka 0,33 liter hver. Den er velegnet som en forfriskende drik til måltider, i pauser eller når man vil have en sukkerfri cola-smag. Da den indeholder koffein, kan den med fordel nydes i løbet af dagen. Opbevares bedst køligt og tørt, og den bør nydes kold for den bedste smagsoplevelse. Efter åbning bør den opbevares i køleskab og helst drikkes inden for et par dage for at bevare kulsyren. Den indeholder en phenylalaninkilde, hvilket er relevant for personer med phenylketonuri.

Samme tilbudspris som Original-varianten

I dette udtræk er Coca-Cola Zero Sugar og Coca-Cola Original begge på tilbud til 21 kr. for 6-pakken på 1,98 liter, svarende til 10,61 kr. pr. liter for begge. Forskellen mellem de to er udelukkende sukkerindholdet, ikke prisen.

Pant på seks dåser

6-pakken har 6,00 kr. i samlet pant, altså 1 kr. pr. dåse, som lægges oveni tilbudsprisen på 21 kr. og refunderes fuldt ud ved aflevering i en pantautomat. Den reelle udgift ved kassen er derfor 27 kr.

Sødestoffer i stedet for sukker

Zero Sugar er sødet med aspartam og acesulfamkalium og indeholder ifølge deklarationen 0 kcal pr. 100 ml. Emballagens advarsel om en 'phenylalaninkilde' er en lovpligtig oplysning til personer med PKU (phenylketonuri), en sjælden medfødt stofskiftesygdom, hvor aspartam skal undgås.

Detaljer om varen

Mærke
Zero Sugar, 6 Pk.
Størrelse
1,98 l
Stregkode (EAN)
5740700982958

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

18,00 kr.21,00 kr.24,00 kr.27,00 kr.19. aug.3. sep.19. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1921,00 kr.
2026-09-0327,00 kr.
2026-09-1922,80 kr.
2026-10-0218,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget væske indeholder en 6-pak Coca-Cola Zero Sugar?

    En 6-pak indeholder i alt 1,98 liter, hvilket typisk svarer til seks enheder på cirka 0,33 liter hver.

  • Indeholder Coca-Cola Zero Sugar koffein?

    Ja, der er tilsat naturlige aromaer, herunder koffein.

  • Hvordan opbevares Coca-Cola Zero Sugar bedst?

    Den bør opbevares køligt og tørt, og efter åbning i køleskab. Nydes bedst kold.

  • Hvad koster Coca cola hos Rema 1000?

    Coca cola koster 18,00 kr. (9,09 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Coca cola på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Coca cola markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Coca cola?

    Coca cola sælges i 1,98 l, svarende til 9,09 kr./l.

  • Hvor kan man købe Coca cola?

    Coca cola forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,37 kr.1,5 l

3,58 kr./l

5,42 kr.1,5 l

3,61 kr./l

5,00 kr.50 cl

10,00 kr./l

5,00 kr.50 cl

10,00 kr./l

25,00 kr.50 cl

50,00 kr./l

1,88 kr.200 ml

9,40 kr./l