RadarSuper
Coca cola

Annonce

Rema 1000 · Vand & sodavand · Zero Sugar

Coca cola

5,95 kr.18,03 kr./l

Størrelse: 33 cl

Nutri-ScoreCNOVA4
Laveste registrerede: 3,00 kr.Højeste registrerede: 5,95 kr.Udvikling: +70,0 %Arbejdstid: 0,8 min

Annonce

Coca cola koster 5,95 kr. (18,03 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, kuldioxid, farvestof (E150d), syre (E338) sødestof, (natriumcyclamat, acesulfamkalium, aspartam), naturlige aromaer, aroma koffein, surhedsregulerende middel (E331).

Om denne vare

Coca-Cola Zero Sugar er en kulsyreholdig læskedrik uden sukker, på 33 cl. Væsken er vand tilsat kuldioxid, hvilket giver den brusende fornemmelse, og den har en mørk farve fra farvestoffet E150d. Smagen kommer fra naturlige aromaer og koffein, mens sødmen er skabt med sødestofferne natriumcyclamat, acesulfamkalium og aspartam. Syren E338 og surhedsregulerende midlet E331 er med til at give den karakteristiske friske smag.

Næringsindholdet pr. 100 ml viser 0 kcal og 1 kJ, og saltindholdet er 0,02 g. Det gør den til et sukkerfrit alternativ til den klassiske cola. Den er tænkt som en kold drik, og den passer til madpakken, frokosten eller som en forfriskning i løbet af dagen. Server den godt afkølet, gerne direkte fra køleskabet eller med isterninger i glasset.

Dåsen på 33 cl er en praktisk enkeltportion, der er nem at tage med. Uåbnet kan den opbevares tørt og ved stuetemperatur, men den bør ikke stå i direkte sollys. Når dåsen er åbnet, bør indholdet drikkes inden for et døgn, og den kan med fordel hældes på glas for at bevare bruset bedst muligt.

Samme tilbudspris som Original

10,61 kr. pr. liter er tilbudsprisen på både Zero Sugar og Original i 33 cl i dette udtræk — begge koster 3,50 kr. lige nu og er markeret som avisvare med maks. 72 stk. pr. køb. Valget mellem sukker og zero-udgave koster altså det samme i øjeblikket.

Sødestoffer i stedet for sukker

Ifølge varedeklarationen bruges natriumcyklamat, acesulfamkalium og aspartam til at søde drikken uden sukker, hvilket giver et energiindhold på 0 kcal pr. 100 gram. Varen er mærket Ikke tilsat sukker.

Pant og sammenligning med 50 cl-formatet

Der er 1,00 kr. i pant på flasken. Til sammenligning koster 50 cl-flasken af Coca-Cola Original i samme udtræk 34,00 kr. pr. liter til normal hyldepris — men forskellen skyldes, at kun 33 cl-formatet er på tidsbegrænset tilbud i dette udtræk, ikke at det generelt er billigere.

Detaljer om varen

Mærke
Zero Sugar
Størrelse
33 cl
Stregkode (EAN)
5740700982972

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

3,00 kr.3,98 kr.4,97 kr.5,95 kr.19. aug.3. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-193,50 kr.
2026-09-034,50 kr.
2026-09-193,80 kr.
2026-10-045,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Indeholder Coca-Cola Zero Sugar sukker?

    Nej, den er sødet med sødestofferne natriumcyclamat, acesulfamkalium og aspartam og indeholder 0 kcal pr. 100 ml.

  • Hvordan opbevares dåsen bedst?

    Uåbnet bør dåsen stå tørt og ikke i direkte sollys. Efter åbning bør indholdet drikkes inden for et døgn.

  • Hvor meget koffein er der i?

    Der er tilsat aroma koffein, men den præcise mængde fremgår ikke af de tilgængelige oplysninger.

  • Hvad koster Coca cola hos Rema 1000?

    Coca cola koster 5,95 kr. (18,03 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Coca cola på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Coca cola ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Coca cola?

    Coca cola sælges i 33 cl, svarende til 18,03 kr./l.

  • Hvor kan man købe Coca cola?

    Coca cola forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,37 kr.1,5 l

3,58 kr./l

5,42 kr.1,5 l

3,61 kr./l

5,00 kr.50 cl

10,00 kr./l

5,00 kr.50 cl

10,00 kr./l

25,00 kr.50 cl

50,00 kr./l

1,88 kr.200 ml

9,40 kr./l