RadarSuper
Balsam

Annonce

Rema 1000 · Hårpleje · Rema 1000

Balsam

9,30 kr.18,60 kr./l

Størrelse: 500 ml

Arbejdstid: 2 min

Annonce

Balsam koster 9,30 kr. (18,60 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua, Cetearyl Alcohol, Glycerin, Bis-(Isostearoyl/Oleoyl Isopropyl) Dimonium Methosulfate, Citric Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Parfum, Sodium Gluconate, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Cetearyl Alcohol, Glycerin

Om denne vare

En balsam i 500 ml-flaske fra Rema 1000, beregnet til at bruges efter vask for at gøre håret lettere at rede ud og give det en blødere fornemmelse. Den indeholder vand, cetearylalkohol og glycerin, som er almindelige blødgørende og fugtbevarende ingredienser i hårpleje, samt guar hydroxypropyltrimonium chloride, der hjælper med at mindske statisk hår og gøre det nemmere at styre.

Brug den ved at påføre den i det nyvaskede, våde hår efter shampoo, lade den virke et kort øjeblik og derefter skylle den grundigt ud. Mængden kan tilpasses hårets længde og tykkelse — kort hår kræver typisk mindre end langt hår. Undgå at komme for meget i hårbunden, hvis håret har tendens til at blive tungt.

Opbevares ved stuetemperatur og uden direkte sollys. Flasken på 500 ml holder til mange vaske, så den passer til daglig brug i hjemmet. Ingredienslisten indeholder parfum, så er du følsom over for duftstoffer, kan det være værd at være opmærksom på. Undgå at få produktet i øjnene, og skyl med vand, hvis det sker.

Dyrere pr. liter end shampooen i samme serie

Balsammen koster 18,60 kr. pr. liter, mod 13,25 kr. pr. liter for shampooen fra samme Rema 1000-serie. Det er en typisk forskel i kategorien: balsam indeholder som regel flere fedtgivende og kondicionerende stoffer pr. dosis end shampoo, hvilket normalt afspejler sig i en højere literpris.

Hvad gør balsammen blødgørende

Den egentlige hårblødgører er en quaternium-forbindelse (bis-(isostearoyl/oleoyl isopropyl) dimonium methosulfate), som lægger sig omkring hårstråene og reducerer statisk elektricitet og filtring. Cetearylalkohol og glycerin bidrager til den cremede konsistens og fugtgivende effekt, mens guar hydroxypropyltrimoniumklorid er et plantebaseret kondicioneringsmiddel.

Sådan bruges balsammen

Fordel en passende mængde jævnt i det nyvaskede hår, massér let ind, og lad den virke et par minutter, før den skylles grundigt ud med vand. At lade balsammen virke i et par minutter, før den skylles ud, giver de kondicionerende stoffer tid til at lægge sig omkring hårstråene.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
500 ml
Stregkode (EAN)
5705830003041

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

9,30 kr.9,30 kr.9,31 kr.9,30 kr.19. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-199,30 kr.
2026-09-029,30 kr.
2026-09-189,30 kr.
2026-10-029,30 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan bruger jeg balsammen?

    Påfør den i det nyvaskede, våde hår efter shampoo, lad den virke et kort øjeblik, og skyl den grundigt ud. Mængden tilpasses hårets længde og tykkelse.

  • Hvad indeholder balsammen?

    Den indeholder blandt andet vand, cetearylalkohol, glycerin, guar hydroxypropyltrimonium chloride og parfum.

  • Hvor meget indeholder flasken?

    Flasken indeholder 500 ml.

  • Hvad koster Balsam hos Rema 1000?

    Balsam koster 9,30 kr. (18,60 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Balsam på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Balsam ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Balsam?

    Balsam sælges i 500 ml, svarende til 18,60 kr./l.

  • Hvor kan man købe Balsam?

    Balsam forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,80 kr.250 ml

79,20 kr./l

9,95 kr.375 ml

26,53 kr./l

12,43 kr.500 ml

24,86 kr./l

12,43 kr.500 ml

24,86 kr./l

39,00 kr.685 ml

56,93 kr./l

39,00 kr.685 ml

56,93 kr./l