RadarSuper
Balsam

Annonce

Rema 1000 · Hårpleje · Gliss Total Repair

Balsam

18,95 kr.94,75 kr./l

Størrelse: 200 ml

NOVA4
Arbejdstid: 4 min

Annonce

Balsam koster 18,95 kr. (94,75 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua, Cetearyl Alcohol, Quaternium-87, Stearamidopropyl Dimethylamine, Dimethicone, Distearoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate, Isopropyl Myristate, Hydrolyzed Keratin, Combretum Farinosum Flower Nectar, Citric Acid, Propylene Glycol, Parfum, Phenoxyethanol, Glycerin, Sodium Methylparaben, Dimethiconol, Polyquaternium-37, Dicaprylyl Carbonate, Limonene, Benzyl Alcohol, Potassium Sorbate.

Om denne vare

En balsam på 200 ml, der er lavet til at gøre håret nemmere at rede ud efter vask. Konsistensen kommer fra cetearyl alcohol og stearamidopropyl dimethylamine, som giver en cremet tekstur, der fordeler sig i håret, mens dimethicone og dimethiconol lægger en glat overflade uden på hårstrået.

Blandt ingredienserne findes også hydrolyseret keratin og nektar fra Combretum farinosum-blomsten, samt glycerin og isopropyl myristate, der hjælper med at holde fugt i håret. Duften kommer fra parfume med blandt andet limonen og benzylalkohol.

Brug den efter shampoo: vrid det våde hår let, kom en passende mængde i længderne og spidserne, lad den sidde et øjeblik, og skyl grundigt ud. Undgå hårbunden, hvis du har tendens til fedtet hår.

Opbevares tørt og ved stuetemperatur, og luk tuben, så indholdet ikke tørrer ud. 200 ml passer til daglig brug i et par måneder afhængigt af hårmængde.

Literprisen mod shampooen i samme serie

94,75 kr. pr. liter for balsammen mod 75,80 kr. pr. liter for Total Repair-shampooen — begge koster 18,95 kr. pr. flaske, men balsammen er kun 200 ml mod shampooens 250 ml. Det er et gennemgående mønster i hårplejeserier: balsam sælges i mindre flasker end shampoo til samme pris pr. flaske, hvilket giver balsammen den højere literpris.

Hvad blødgørende stoffer gør

Cetearyl Alcohol og Dimethicone er de to hovedbestanddele, der gør balsam til balsam: de lægger sig som en tynd film om hårstrået og udjævner overfladen, så håret føles glattere og er lettere at rede. Quaternium-87 er en positivt ladet forbindelse, der binder sig til det negativt ladede, skadede hår og modvirker statisk elektricitet — særligt relevant i tørt indeklima om vinteren.

Sådan bruges balsam bedst

Balsam påføres typisk i hårets længder og spidser — ikke i hovedbunden, hvor det kan gøre håret fedtet — og skylles ud efter et par minutter. Det er den vigtigste forskel fra shampoo, som skal masseres ind i hovedbunden for at rense den. Kombinationen af de to produkter fra samme serie er tænkt som et sæt, men kan sagtens bruges enkeltvis.

Detaljer om varen

Mærke
Gliss Total Repair
Størrelse
200 ml
Stregkode (EAN)
7310181582046

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,32 kr.17,63 kr.18,95 kr.19. aug.2. sep.19. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1918,95 kr.
2026-09-0218,95 kr.
2026-09-1918,95 kr.
2026-10-0218,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan bruger jeg Gliss Total Repair balsam?

    Kom balsammen i vådt, nyvasket hår efter shampoo, gerne i længderne og spidserne. Lad den virke et øjeblik, og skyl den grundigt ud.

  • Hvad indeholder balsammen?

    Den indeholder blandt andet cetearyl alcohol, dimethicone, hydrolyseret keratin, nektar fra Combretum farinosum-blomsten og glycerin.

  • Hvor meget er der i flasken?

    Der er 200 ml i flasken.

  • Hvad koster Balsam hos Rema 1000?

    Balsam koster 18,95 kr. (94,75 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Balsam på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Balsam ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Balsam?

    Balsam sælges i 200 ml, svarende til 94,75 kr./l.

  • Hvor kan man købe Balsam?

    Balsam forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,80 kr.250 ml

79,20 kr./l

9,95 kr.375 ml

26,53 kr./l

12,43 kr.500 ml

24,86 kr./l

12,43 kr.500 ml

24,86 kr./l

39,00 kr.685 ml

56,93 kr./l

39,00 kr.685 ml

56,93 kr./l