RadarSuper
Balsam

Annonce

Rema 1000 · Hårpleje · Gliss Split Hair Miracle

Balsam

18,95 kr.94,75 kr./l

Størrelse: 200 ml

Arbejdstid: 4 min

Annonce

Balsam koster 18,95 kr. (94,75 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua (Water, Eau), Cetearyl Alcohol, Quaternium-87, Propylene Glycol, Hydrolyzed Keratin, Hydroxypropyl Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil, Isopropyl Myristate, Distearoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate, Parfum (Fragrance), Citric Acid, Phenoxyethanol, Stearamidopropyl Dimethylamine, Sodium Methylparaben, Polyquaternium-37, Dicaprylyl Carbonate, Citrus Aurantium Peel Oil, Limonene, Lauryl Glucoside, Benzyl Alcohol, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate.

Om denne vare

En balsam på 200 ml, der er lavet til at pleje hår, hvor spidserne har en tendens til at flosse og knække. Formlen indeholder hydrolyseret keratin og druekernolie, som begge er kendte ingredienser i hårpleje, og den indeholder desuden quaternium-87 og guar-derivat, som hjælper med at gøre håret nemmere at rede ud.

Brugen er den samme som med andre balsamer: efter vask fordeles produktet i det våde hår, med ekstra fokus på længderne og spidserne, hvorefter det skylles grundigt ud. Den kan bruges hver gang, du vasker hår, og passer til daglig pleje af tørt eller slidt hår.

Med 200 ml er flasken i den lille ende, hvilket gør den nem at have stående i brusekabinen og praktisk at tage med på rejser. Opbevares ved almindelig stuetemperatur og uden direkte sollys. Indeholder parfume og limonene, så er du følsom over for duftstoffer, kan det være værd at være opmærksom på.

Literprisen — sådan regner du den ud

18,95 kr. for 200 ml giver 94,75 kr. pr. liter. Gliss' egen shampoo koster samme stykpris, 18,95 kr., men i en 250 ml-flaske — det giver en lavere literpris på 75,80 kr. Samme mærke, samme pris pr. flaske, forskellig literpris.

Hvad ingredienslisten fortæller

Cetearylalkohol, quaternium-87 og hydrolyseret keratin er de blødgørende hovedstoffer. Parfumen indeholder limonene, en duftkomponent, EU's kosmetikregler kræver deklareret særskilt på grund af risiko for kontaktallergi.

Sådan bruges balsam

Fordeles i håndklædetørret hår, især i spidserne, efter shampoo. Skylles ud efter et par minutter. Balsam udjævner hårets overflade kosmetisk — den reparerer ikke skader inde i selve hårstrået.

Detaljer om varen

Mærke
Gliss Split Hair Miracle
Størrelse
200 ml
Stregkode (EAN)
7332531111454

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,32 kr.17,63 kr.18,95 kr.19. aug.2. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1918,95 kr.
2026-09-0218,95 kr.
2026-09-1918,95 kr.
2026-10-0318,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan bruger jeg Gliss Split Hair Miracle balsam?

    Fordel balsamen i det våde hår efter vask, med ekstra fokus på længder og spidser, og skyl den grundigt ud igen.

  • Hvilke ingredienser indeholder balsamen?

    Blandt ingredienserne findes hydrolyseret keratin, druekernolie, quaternium-87 og guar-derivat samt parfume og limonene.

  • Hvor meget indeholder flasken?

    Flasken indeholder 200 ml balsam.

  • Hvad koster Balsam hos Rema 1000?

    Balsam koster 18,95 kr. (94,75 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Balsam på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Balsam ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Balsam?

    Balsam sælges i 200 ml, svarende til 94,75 kr./l.

  • Hvor kan man købe Balsam?

    Balsam forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

19,80 kr.250 ml

79,20 kr./l

9,95 kr.375 ml

26,53 kr./l

12,43 kr.500 ml

24,86 kr./l

12,43 kr.500 ml

24,86 kr./l

39,00 kr.685 ml

56,93 kr./l

39,00 kr.685 ml

56,93 kr./l