RadarSuper
Babysemp 1

Annonce

Rema 1000 · Babymad · Semper

Babysemp 1

129,95 kr.162,44 kr./kg

Størrelse: 800 g

Arbejdstid: 27,8 min

Annonce

Babysemp 1 koster 129,95 kr. (162,44 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

SkummetMÆLK, laktose (fra MÆLK), FLØDE, solsikkeolie, galaktooligosakkarider GOS (fra MÆLKesukker), MÆLKefedtrig valleprotein (indeholder MÆLKefedtkuglemembran (MFGM), fosfolipider, gangliosider, glykoproteiner), rapsolie, kokosolie, valleprotein (fra MÆLK), mineraler (natrium, kalium, klorid, kalcium, fosfor, magnesium, jern, zink, kobber, mangan, selen, jod), FISKeolie, kolin, emulgator (SOJAlecitin), vitaminer (A, D, E, K, C, tiamin, riboflavin, niacin, B6, folsyre, B12, biotin, pantotensyre), veg. olie fra Mortierella alpina, taurin, inositol, nukleotider (cytidin-5’’-monofosfat, uridin-5’’-monofosfat, adenosin-5’’-monofosfat, guanosin-5’’-monofosfat, inosin-5’’-monofosfat), L-karnitin.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi2.125 kJ / 508 kcal
Fedt27 g
heraf mættede fedtsyrer9,7 g
Kulhydrat55 g
heraf sukkerarter54 g
Kostfibre2,3 g
Protein10 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Babysemp 1 fra Semper er en modermælkserstatning i pulverform til spædbørn fra fødslen, når amning ikke er mulig eller ønskes. Pulveret blandes med vand efter anvisningen på emballagen og bruges som barnets eneste ernæring i de første måneder eller som supplement til amning.

Indholdet er bygget op om skummetmælk, laktose og fløde samt en række vegetabilske olier som solsikke-, raps- og kokosolie. Derudover indeholder den valleprotein fra mælk med mælkefedtkuglemembran (MFGM), galaktooligosakkarider (GOS), fiskeolie, kolin, taurin, inositol, nukleotider og L-karnitin. Vitaminer og mineraler er tilsat, herunder A, D, E, K, C, B-vitaminer samt jern, zink, calcium og jod.

Næringsindholdet pr. 100 g pulver er 508 kcal, 27 g fedt (heraf 9,7 g mættet), 55 g kulhydrat (heraf 54 g sukkerarter), 2,3 g fiber og 10 g protein. Det afspejler, at pulveret er koncentreret og skal doseres efter vægt og alder.

Opbevares tørt og ved stuetemperatur i den uåbnede dåse. Efter åbning holdes dåsen tæt lukket, og indholdet bør bruges inden for den angivne tid på emballagen. 800 g-pakken giver et passende lager til den daglige brug i den første tid.

Hvad kiloprisen dækker

129,95 kr. for 800 gram giver 162,44 kr. pr. kilo — et prisniveau, der afspejler den strenge EU-regulering af sammensætning og kvalitetskontrol for modermælkserstatning, en varegruppe med markant strengere krav end de fleste andre fødevarer.

Amning anbefales som den bedste ernæring for spædbørn i henhold til EU's regler for markedsføring af denne varegruppe; en eventuel overgang bør ske i samråd med sundhedsplejerske eller læge.

Ingredienserne bag formlen

Basen er skummetmælk og laktose, tilsat fedtstoffer (fløde, solsikke-, rapsolie og kokosolie), valleprotein, mineraler, fiskeolie og et fuldt vitamintilskud. Taurin, inositol, nukleotider og L-carnitin er tilsat for at efterligne modermælkens sammensætning.

Alle mængder er fastsat efter EU's regler for netop denne aldersgruppes ernæringsbehov, ikke efter producentens eget skøn — det gælder både vitaminer, mineraler og de øvrige tilsatte stoffer.

Allergener at kende til

Produktet indeholder mælk, soja (via lecitin som emulgator) og fisk (via fiskeolie) som aktive ingredienser. Det er relevant at kende for familier med kendte allergier eller mistanke om allergi hos barnet.

Opblanding skal altid følge anvisningen på pakken nøje, både for at ramme den korrekte koncentration og af hygiejnehensyn, da spædbørns immunforsvar endnu er umodent.

Detaljer om varen

Mærke
Semper
Størrelse
800 g
Stregkode (EAN)
7310100330192

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

129,95 kr.129,95 kr.129,96 kr.129,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-13129,95 kr.
2026-09-01129,95 kr.
2026-09-17129,95 kr.
2026-10-01129,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Babysemp 1?

    Det er en modermælkserstatning i pulverform fra Semper til spædbørn fra fødslen, beregnet til at blive blandet med vand.

  • Hvordan opbevares pulveret?

    Dåsen opbevares tørt ved stuetemperatur. Efter åbning lukkes den tæt, og indholdet bruges inden for den tid, der er angivet på emballagen.

  • Hvad indeholder Babysemp 1?

    Blandt ingredienserne er skummetmælk, laktose, fløde, solsikke-, raps- og kokosolie, valleprotein med MFGM, GOS, fiskeolie samt tilsatte vitaminer og mineraler.

  • Hvad koster Babysemp 1 hos Rema 1000?

    Babysemp 1 koster 129,95 kr. (162,44 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Babysemp 1 på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Babysemp 1 ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Babysemp 1?

    Babysemp 1 sælges i 800 g, svarende til 162,44 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Babysemp 1?

    Babysemp 1 forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

169,95 kr.800 g

212,44 kr./kg

134,95 kr.800 g

168,69 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg

16,95 kr.185 g

91,62 kr./kg