RadarSuper
Kattesticks m/fjerkræ

Annonce

Rema 1000 · Kat · Rema 1000

Kattesticks m/fjerkræ

10,33 kr.206,60 kr./kg

Størrelse: 50 g

Arbejdstid: 2,2 min

Annonce

Kattesticks m/fjerkræ koster 10,33 kr. (206,60 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Tilskudsfoder (Voksne katte) Analytiske bestanddele: Pr. 100 g: Protein 33,5 g, Fedtindhold 20,0 g, Træstof 2,0 g, Uorganisk stof 10,0 g, Vand 28,0 g Sammensætning: 95 % kød og animalske biprodukter (6 % fjerkræ), mineralstoffer. Fodervejledning: Gives som godbid. Anvendes som supplement til foder, der dækker kattens daglige behov for næringsstoffer. Katten skal have adgang til rigeligt frisk vand. Dosering: Til voksne katte (ca. 4 kg): 1 stk. pr. dag. Doseringen er kun vejledende. Din kats reelle behov afhænger af adskillige aspekter såsom race, alder og aktivitetsniveau.

Om denne vare

Kattesticks med fjerkræ er et tilskudsfoder til voksne katte, formet som små sticks, der gør dem nemme at række til katten som en godbid. De er lavet på 95 % kød og animalske biprodukter, hvoraf 6 % er fjerkræ, suppleret med mineralstoffer.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 33,5 g protein og 20,0 g fedt, hvilket afspejler, at der er tale om et koncentreret produkt, der gives i små mængder. Vandindholdet er 28,0 g, og der er desuden 2,0 g træstof og 10,0 g uorganisk stof pr. 100 g.

Sticksene bruges som supplement til det foder, katten får i forvejen, og er tænkt som en daglig godbid — ikke som erstatning for et fuldfoder. Vejledningen lyder på 1 stk. om dagen til en voksen kat på ca. 4 kg, men den er kun vejledende, da behovet afhænger af race, alder og aktivitetsniveau. Katten skal altid have adgang til rigeligt frisk vand.

Pakken indeholder 50 g. Opbevar den tørt og lukket, så sticksene holder sig sprøde.

Sticks koster mere pr. kilo end snacks

Begge stickvarianter — fjerkræ og fisk — koster 206,60 kr. pr. kilo i Remas sortiment, mens de løse Katte snacks med fisk koster 150,00 kr. pr. kilo. Forskellen på cirka 38 % pr. kilo skyldes formatet: sticks er mere komprimerede og kræver mere kød pr. gram færdig godbid.

For katteejere, der giver godbidder ofte, er det værd at kende forskellen, selvom valget ofte handler lige så meget om kattens præference som om prisen.

Fjerkræ eller fisk — samme pris, forskellig smag

Kattesticks med fjerkræ og kattesticks med fisk koster nøjagtig det samme: 10,33 kr. for 50 gram, altså 206,60 kr. pr. kilo for begge. Valget mellem dem behøver derfor ikke handle om pris, men om hvilken smag katten foretrækker.

Fisk-varianten bærer desuden MSC-mærket for bæredygtigt fiskeri, hvilket ikke gælder fjerkræ-varianten.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
50 g
Stregkode (EAN)
5705830004628

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,33 kr.10,33 kr.10,34 kr.10,33 kr.19. aug.3. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1910,33 kr.
2026-09-0310,33 kr.
2026-09-1910,33 kr.
2026-10-0310,33 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor mange kattesticks må min kat få om dagen?

    Vejledningen er 1 stk. om dagen til en voksen kat på ca. 4 kg. Dosis er kun vejledende, da behovet afhænger af race, alder og aktivitetsniveau.

  • Er kattesticks et fuldfoder?

    Nej, det er et tilskudsfoder, der bruges som godbid og supplement til det foder, der dækker kattens daglige behov for næringsstoffer.

  • Hvad indeholder kattesticksene?

    De består af 95 % kød og animalske biprodukter, heraf 6 % fjerkræ, samt mineralstoffer. Pr. 100 g indeholder de bl.a. 33,5 g protein og 20,0 g fedt.

  • Hvad koster Kattesticks m/fjerkræ hos Rema 1000?

    Kattesticks m/fjerkræ koster 10,33 kr. (206,60 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kattesticks m/fjerkræ på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kattesticks m/fjerkræ ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kattesticks m/fjerkræ?

    Kattesticks m/fjerkræ sælges i 50 g, svarende til 206,60 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kattesticks m/fjerkræ?

    Kattesticks m/fjerkræ forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

24,95 kr.300 g

83,17 kr./kg

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

30,39 kr.1200 g

25,33 kr./kg