RadarSuper
Kattefoder m/laks

Annonce

Rema 1000 · Kat · Excellent Pet

Kattefoder m/laks

5,50 kr.55,00 kr./kg

Størrelse: 100 g

Arbejdstid: 1,2 min

Annonce

Kattefoder m/laks koster 5,50 kr. (55,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Fuldfoder (Voksne katte) Tilsætningsstoffer: Tilsat mængde pr. kg: Taurin 1000 mg, Vitamin E 100 mg, Vitamin D3 300 IE, Biotin 100 µg, Cholinchlorid 400 mg, Vitamin C 96 mg, Vitamin B2 10 mg, Vitamin B6 10 mg, Folsyre 0,3 mg, Zink (zinkoxid) 10 mg, Kobber (kobber(II)sulfat, pentahydrat) 2 mg, Mangan (mangan-(II)-sulfat, monohydrat) 2 mg, Jern (jern(II)sulfat, monohydrat) 2 mg, Jod (calciumjodat, vandfrit) 0,7 mg, DL-methionin, teknisk rent 495 mg, Cassiagummi 5250 mg Analytiske bestanddele: Pr. 100 g: Protein 9,0 g, Calcium 0,45 g, Fedtindhold 3,0 g, Fosfor 0,40 g, Træstof 0,4 g, Uorganisk stof 2,0 g, Vand 82 g Sammensætning: 41 % kød og animalske biprodukter, 4 % fisk og fiskeprodukter (laks), mineralstoffer. Fodervejledning: Sammensætningen af foderet dækker den voksne kats daglige behov for næringsstoffer. Katten skal have adgang til rigeligt frisk vand.

Om denne vare

Vådfoder til voksne katte med laks fra Excellent Pet, i en praktisk portion på 100 g. Foderet er et fuldfoder, hvilket betyder, at det er sammensat til at dække den voksne kats daglige behov for næringsstoffer, så det kan bruges som den faste daglige kost.

Indholdet består af 41 % kød og animalske biprodukter samt 4 % fisk og fiskeprodukter, hvoraf laks indgår, tilsat mineralstoffer. Næringsindholdet pr. 100 g viser 9,0 g protein, 3,0 g fedt, 0,4 g træstof og 2,0 g uorganisk stof, mens vandindholdet er 82 g – et højt vandindhold, som er med til at sikre, at katten får væske nok gennem maden.

Der er tilsat en række vitaminer og mineraler, blandt andet taurin (1000 mg pr. kg), vitamin E, vitamin D3, biotin, cholinchlorid, vitamin C, B-vitaminer samt zink, kobber, mangan, jern og jod. Taurin er et næringsstof, som katte ikke selv kan danne i tilstrækkelig mængde, og som derfor skal tilføres via foderet.

Serveres ved stuetemperatur, og katten skal altid have adgang til rigeligt frisk vand. Den lille 100 g-portionspakning passer til et enkelt måltid eller til at supplere tørfoder. Åbnet emballage opbevares i køleskab og bør bruges inden for et par dage.

Hvad kiloprisen fortæller

5,50 kr. for 100 gram giver 55,00 kr. pr. kilo — markant billigere end Sheba Fresh & Fine m/kylling, der koster 83,17 kr. pr. kilo (300 g til 24,95 kr.) i samme netbutik. Forskellen er 28,17 kr. pr. kilo.

Begge produkter er fuldfoder til voksne katte, men Excellent Pet er Rema 1000's eget mærke, mens Sheba er et etableret internationalt mærke — en prisforskel, der ofte følger skellet mellem egetmærke og kendte mærkevarer i dyremad-kategorien.

Fuldfoder med laks — vitaminer og mineraler efter behov

Sammensætningen er 41 % kød og animalske biprodukter samt 4 % fisk, heraf laks, suppleret med mineralstoffer. Som fuldfoder er den tilsat en bred vifte af vitaminer og mineraler: taurin, vitamin E, D3, C, B2, B6, biotin, folsyre samt zink, kobber, mangan, jern og jod.

Den brede tilsætning af næringsstoffer er typisk for produkter, der er godkendt til at dække en kats fulde daglige behov alene, uden supplerende foder.

Servering og opbevaring

Katten skal have adgang til rigeligt frisk vand ved siden af foderet. Med et vandindhold på 82 gram pr. 100 gram er dette våd kattemad, der bør opbevares på køl og bruges hurtigt efter åbning.

Formatet på 100 gram svarer til en almindelig portionsstørrelse for ét til to måltider, afhængigt af kattens størrelse og appetit.

Detaljer om varen

Mærke
Excellent Pet
Størrelse
100 g
Stregkode (EAN)
5705830008336

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

5,50 kr.5,50 kr.5,51 kr.5,50 kr.19. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-195,50 kr.
2026-09-025,50 kr.
2026-09-185,50 kr.
2026-10-025,50 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Er dette foder et fuldfoder til katte?

    Ja, det er et fuldfoder til voksne katte. Sammensætningen dækker den voksne kats daglige behov for næringsstoffer, så det kan bruges som den faste daglige kost.

  • Hvilke ingredienser indeholder foderet?

    Det indeholder 41 % kød og animalske biprodukter, 4 % fisk og fiskeprodukter (laks) samt mineralstoffer. Der er desuden tilsat vitaminer og mineraler, blandt andet taurin, vitamin E, vitamin D3 og B-vitaminer.

  • Hvordan opbevares foderet bedst?

    Uåbnet opbevares pakken tørt og ved stuetemperatur. Når emballagen er åbnet, bør resten opbevares i køleskab og bruges inden for et par dage. Katten skal altid have adgang til frisk vand.

  • Hvad koster Kattefoder m/laks hos Rema 1000?

    Kattefoder m/laks koster 5,50 kr. (55,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kattefoder m/laks på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Kattefoder m/laks ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Kattefoder m/laks?

    Kattefoder m/laks sælges i 100 g, svarende til 55,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kattefoder m/laks?

    Kattefoder m/laks forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

24,95 kr.300 g

83,17 kr./kg

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

30,39 kr.1200 g

25,33 kr./kg

30,37 kr.1200 g

25,31 kr./kg