RadarSuper
Fresh & fine m/kylling

Annonce

Rema 1000 · Kat · Sheba

Fresh & fine m/kylling

24,95 kr.83,17 kr./kg

Størrelse: 300 g

Arbejdstid: 5,3 min

Annonce

Fresh & fine m/kylling koster 24,95 kr. (83,17 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Fuldfoder (Voksne katte) Tilsætningsstoffer: Näringstillsatser/Tilsætningsstoffer med ernæringsmæssige egenskaber: Vitamin D3: 200 IE, Taurin: 573 mg, Koppar/Kobber (Koppar(II)sulfatpentahydrat/Kobber(II)sulfat, pentahydrat): 1.3 mg, Jod (Kalciumjodat/Calciumjodat, vattenfri/vandfrit): 0.34 mg, Järn/Jern (Järn(II)sulfatmonohydrat/Jern(II)sulfat, monohydrat): 16.8 mg, Mangan (Mangansulfatmonohydrat/Mangan-(II)-sulfat, monohydrat): 3.4 mg, Zink (Zinksulfat, monohydrat/Zinksulfatmonohydrat): 16.0 mg. Analytiske bestanddele: % : protein: 7.9; fettinnehåll/fedtindhold: 4.4; oorganiska ämnen/ uorganisk stof: 1.4; växttråd/træstof: 0.30; vattenhalt/vand: 84.0. Sammensætning: Kylling: kött/kød och/og animaliska biprodukter* (varav/heraf kyckling/kylling 4% i bitarna/bidderne**), vegetabiliska/vegetabilske biprodukter, mineraler/mineralstoffer, vegetabilska/vegetabilsk proteinextrakt/ proteinekstrakt, diverse socker/sukker. *94% naturlig. **Bitar/bidder 43% av/af produkten/produktet. Kalkun: kött/kød och/og animaliska biprodukter* (varav/heraf kalkon/kalkun 4% i bitarna/bidderne**), vegetabiliska/vegetabilske biprodukter, mineraler/mineralstoffer, vegetabilska/vegetab Sammensætning: ilsk proteinextrakt/ proteinekstrakt, diverse socker/sukker. *94% naturlig. **Bitar/bidder 43% av/af produkten/produktet. And: kött/kød och/og animaliska biprodukter* (varav/heraf anka/and 4% i bitarna/bidderne**), vegetabiliska/vegetabilske biprodukter, mineraler/mineralstoffer, vegetabilska/vegetabilsk proteinextrakt/ proteinekstrakt, diverse socker/sukker. *94% naturlig. **Bitar/bidder 43% av/af produkten/produktet. Fodervejledning: Anpassa/Tilpas mängden/mængden af foder efter/til din katts behov. Ge/Giv friskt vatten/vand. Serveras rumstempererad/Serveres tempereret til stuetemperatur, foder som blir över/overskydende foder kan kylas/opbevares på køl upp till 2 dagar/dage.

Om denne vare

Sheba Fresh & Fine med kylling er et vådfoder til voksne katte, fordelt på små bidder i en 300 g-pakke. Bidderne udgør 43 % af produktet, og kylling indgår med 4 % i bidderne. Sammensætningen bygger på kød og animalske biprodukter, vegetabilske biprodukter, mineraler, vegetabilsk proteinekstrakt og sukker, hvoraf 94 % angives som naturlig.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 7,9 % protein, 4,4 % fedt, 1,4 % uorganisk stof, 0,30 % træstof og 84,0 % vand. Der er tilsat vitamin D3 samt taurin, og derudover kobber, jod, jern, mangan og zink. Vandindholdet gør foderet let at tygge og hjælper samtidig katten med at få væske nok i løbet af dagen.

Serveres tempereret til stuetemperatur, så smagen kommer bedst frem. Mængden tilpasses den enkelte kats behov, og der bør altid stå friskt vand fremme. Rester, der ikke spises med det samme, kan stilles på køl og bruges inden for to dage.

Opbevar den uåbnede pakke tørt og ved stuetemperatur. Er pakken først åbnet, holder resten sig bedst på køl og dækket til.

Hvad kiloprisen fortæller

24,95 kr. for 300 gram giver 83,17 kr. pr. kilo — det tal, der reelt afgør, om bakken er dyr eller billig, uanset hvad prisskiltet i butikken viser. I samme netbutik koster Excellent Pets Kattefoder m/laks 55,00 kr. pr. kilo, altså markant mindre pr. kilo end Shebas kyllingevariant.

De to produkter er ikke identiske: Sheba er fuldfoder med bidder i gelé og markedsføres på råvarekvalitet, mens Excellent Pet er en anden foderttype til en anden pris. Kiloprisen fortæller derfor ikke, hvilket produkt der er "bedst" — kun hvad du reelt betaler pr. kilo mad, når emballagen er trukket fra.

Fuldfoder med kylling — det står i varedeklarationen

Sammensætningen er kød og animalske biprodukter med 4 % kylling i selve bidderne (94 % naturligt indhold, hvoraf bidder udgør 43 % af produktet), suppleret med vegetabilske biprodukter, mineraler og vegetabilsk proteinekstrakt. Som fuldfoder er den tilsat de vitaminer og mineraler, en voksen kat har brug for i sin daglige kost: vitamin D3, taurin, kobber, jod, jern, mangan og zink, alle doseret i de mængder, foderlovgivningen kræver.

De analytiske bestanddele viser 7,9 % protein og 4,4 % fedt — tal, der er typiske for våd kattemad, hvor vandindholdet (84,0 %) fylder langt mere end i tørfoder.

Servering og opbevaring

Maden serveres bedst tempereret til stuetemperatur frem for direkte fra køleskabet — det er producentens egen anbefaling, og de fleste katte foretrækker det. Katten skal altid have adgang til frisk vand ved siden af skålen.

En åbnet, ikke tømt bakke kan opbevares tildækket på køl i op til to dage. Er bakken uåbnet, gælder datoen trykt på emballagen — tjek altid den ved tvivl.

Detaljer om varen

Mærke
Sheba
Størrelse
300 g
Stregkode (EAN)
4770608260521

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

24,95 kr.24,95 kr.24,96 kr.24,95 kr.19. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1924,95 kr.
2026-09-0224,95 kr.
2026-09-1824,95 kr.
2026-10-0224,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan opbevarer jeg Sheba Fresh & Fine med kylling?

    Den uåbnede pakke opbevares tørt ved stuetemperatur. Rester efter åbning kan stilles på køl og bør bruges inden for to dage.

  • Hvordan serveres foderet?

    Det serveres tempereret til stuetemperatur, og mængden tilpasses den enkelte kats behov. Der bør altid være friskt vand tilgængeligt.

  • Hvad indeholder Sheba Fresh & Fine med kylling?

    Bidderne består af kød og animalske biprodukter, heraf 4 % kylling, samt vegetabilske biprodukter, mineraler, vegetabilsk proteinekstrakt og sukker. Der er tilsat vitamin D3, taurin samt kobber, jod, jern, mangan og zink.

  • Hvad koster Fresh & fine m/kylling hos Rema 1000?

    Fresh & fine m/kylling koster 24,95 kr. (83,17 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Fresh & fine m/kylling på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Fresh & fine m/kylling ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Fresh & fine m/kylling?

    Fresh & fine m/kylling sælges i 300 g, svarende til 83,17 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Fresh & fine m/kylling?

    Fresh & fine m/kylling forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

30,39 kr.1200 g

25,33 kr./kg

30,37 kr.1200 g

25,31 kr./kg