RadarSuper
Kattefoder, kyllingTilbud

Annonce

Rema 1000 · Kat · Excellent Pet

Kattefoder, kylling

4,00 kr.40,00 kr./kg

Størrelse: 100 g

Udvikling: −27,3 %Arbejdstid: 1,2 min

Annonce

Kattefoder, kylling koster 4,00 kr. (40,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Fuldfoder (Voksne katte) Tilsætningsstoffer: Tilsat mængde pr. kg: Taurin 1000 mg, Vitamin E 100 mg, Vitamin D3 300 IE, Biotin 100 µg, Cholinchlorid 400 mg, Vitamin C 87 mg, Vitamin B2 10 mg, Vitamin B6 10 mg, Folsyre 0,3 mg, Zink (zinkoxid) 10 mg, Kobber (kobber(II)sulfat, pentahydrat) 2 mg, Mangan (mangan-(II)-sulfat, monohydrat) 2 mg, Jern (jern(II)sulfat, monohydrat) 2 mg, Jod (calciumjodat, vandfrit) 0,7 mg, DL-methionin, teknisk rent 430 mg Analytiske bestanddele: Pr. 100 g: Protein 9,0 g, Calcium 0,45 g, Fedtindhold 3,0 g, Fosfor 0,40 g, Træstof 0,4 g, Uorganisk stof 2,0 g, Vand 82 g Sammensætning: 42 % kød og animalske biprodukter (40 % kylling), mineralstoffer. Fodervejledning: Sammensætningen af foderet dækker den voksne kats daglige behov for næringsstoffer. Katten skal have adgang til rigeligt frisk vand.

Om denne vare

Vådfoder til voksne katte med kylling som den bærende ingrediens. Sammensætningen består af 42 % kød og animalske biprodukter, hvoraf 40 % er kylling, samt mineralstoffer. Den høje vandandel på 82 g pr. 100 g gør måltidet saftigt og bidrager til, at katten får væske ind samtidig med føden.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 9,0 g protein og 3,0 g fedt, suppleret med calcium og fosfor. Der er tilsat taurin, et næringsstof katte har brug for, i en mængde på 1000 mg pr. kg, ligesom der er tilsat vitaminer som E, D3, C, B2 og B6 samt biotin, folsyre og cholinchlorid. Mineralerne zink, kobber, mangan, jern og jod indgår også i tilsætningen.

Serveres som fuldfoder, der dækker den voksne kats daglige behov for næringsstoffer. Katten skal have adgang til rigeligt frisk vand ved siden af måltidet. Den lille 100 g-pakke passer til et enkelt måltid eller til at supplere tørfoder, og rester opbevares på køl og bruges inden for et par dage.

Samme pris som torskevarianten

55,00 kr. pr. kilo er kiloprisen på både kylling- og torskevarianten af Excellent Pet-kattefoderet i dette udtræk — begge koster 5,50 kr. for 100 gram. Valget mellem de to påvirker altså ikke prisen, kun proteinkilden.

40 % kylling — den dominerende proteinkilde

Ifølge varedeklarationen udgør kylling 40 procentpoint ud af de samlede 42 % kød og animalske biprodukter i opskriften, mod kun 4 % fisk i torskevarianten fra samme mærke. Kylling er dermed langt den dominerende ingrediens i denne udgave.

Vitamintilskud og fodervejledning

Foderet er tilsat taurin, vitamin E, D3 og en række B-vitaminer og sporstoffer, som ifølge producenten dækker en voksen kats daglige næringsbehov. Som vådfoder med højt vandindhold bør rester efter åbning opbevares på køl og bruges inden for kort tid.

Detaljer om varen

Mærke
Excellent Pet
Størrelse
100 g
Stregkode (EAN)
5705830008312

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

4,00 kr.4,50 kr.5,00 kr.5,50 kr.19. aug.3. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-195,50 kr.
2026-09-035,50 kr.
2026-09-195,50 kr.
2026-10-044,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Er det her fuldfoder eller tilskudsfoder?

    Det er et fuldfoder, og sammensætningen dækker ifølge fodervejledningen den voksne kats daglige behov for næringsstoffer.

  • Hvor meget kylling indeholder foderet?

    Sammensætningen består af 42 % kød og animalske biprodukter, hvoraf 40 % er kylling.

  • Skal katten have vand ved siden af?

    Ja, katten skal have adgang til rigeligt frisk vand. Foderet indeholder 82 g vand pr. 100 g.

  • Hvad koster Kattefoder, kylling hos Rema 1000?

    Kattefoder, kylling koster 4,00 kr. (40,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Kattefoder, kylling på tilbud hos Rema 1000?

    Ja – ved vores seneste registrering var Kattefoder, kylling markeret som tilbud hos Rema 1000. Tilbud skifter ofte; prishistorikken ovenfor viser, hvordan prisen normalt ligger.

  • Hvilken størrelse har Kattefoder, kylling?

    Kattefoder, kylling sælges i 100 g, svarende til 40,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Kattefoder, kylling?

    Kattefoder, kylling forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

4,00 kr.100 g

40,00 kr./kg

24,95 kr.300 g

83,17 kr./kg

5,50 kr.100 g

55,00 kr./kg

4,00 kr.100 g

40,00 kr./kg

30,39 kr.1200 g

25,33 kr./kg

30,37 kr.1200 g

25,31 kr./kg