RadarSuper
Deo roll-on

Annonce

Rema 1000 · Deodorant · Rema 1000 Parfumefri

Deo roll-on

13,95 kr.279,00 kr./l

Størrelse: 50 ml

Arbejdstid: 3 min

Annonce

Deo roll-on koster 13,95 kr. (279,00 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua, Aluminum Chlorohydrate, PPG-15 Stearyl Ether, Steareth-2, Steareth-21, Phenoxyethanol, Hydroxyethylcellulose, Allantoin, Ethylhexylglycerin, Sodium Nitrate.

Om denne vare

En roll-on-deodorant uden parfume i en praktisk 50 ml-størrelse. Den ruller let på huden og tørrer uden at efterlade en stærk duft, hvilket gør den velegnet, hvis du foretrækker et diskret produkt eller har følsom hud over for parfumestoffer.

Indholdet bygger på vand og aluminum chlorohydrate, som er den aktive komponent i mange deodoranter. Derudover indeholder den PPG-15 stearyl ether og steareth-2/steareth-21, som giver en blød konsistens, der glider jævnt over huden. Phenoxyethanol og ethylhexylglycerin fungerer som konservering, hydroxyethylcellulose sørger for tekstur, og allantoin og sodium nitrate er tilsat for at pleje huden.

Brug den som en del af din daglige hygiejne: rul et tyndt lag under armene på ren, tør hud. Den parfumefri formel gør den nem at kombinere med din sædvanlige parfume eller creme uden at duftene blander sig. Den lille 50 ml-flaske passer fint i håndtasken eller sportstasken og er også praktisk til rejser, hvor pladsen er trang.

Opbevares tørt og ved stuetemperatur, og undgå direkte sollys. Luk låget godt efter brug, så indholdet ikke tørrer ud.

Literprisen på deoen, og hvad 50 ml koster i praksis

279,00 kr. pr. liter for 50 ml til 13,95 kr. Fordi flasken er lille, er literprisen naturligt høj sammenlignet med større husholdningsprodukter, men det relevante sammenligningsgrundlag for en deodorant er typisk prisen pr. flaske og antal ugers brug, ikke literprisen alene.

Uden parfume og farve — hvad indeholder roll-on'en så

Det aktive stof er aluminiumklorohydrat, en klassisk antiperspirant-ingrediens, der midlertidigt nedsætter sveddannelsen. Derudover indgår blandt andet phenoxyethanol som konserveringsmiddel og allantoin, der ofte bruges for sin hudberoligende egenskab.

To mærker på flasken: Svanemærket og Astma-Allergi Norden

Svanemærket stiller krav til kemikalie- og ressourceforbrug i produktionen, mens Asthma Allergy Nordic er det nordiske allergimærke for produkter uden parfume og med et begrænset indhold af kendte allergener — en kombination, der understreger produktets profil for følsom hud.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Parfumefri
Størrelse
50 ml
Stregkode (EAN)
5705830109354

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

13,95 kr.13,95 kr.13,96 kr.13,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1313,95 kr.
2026-09-0113,95 kr.
2026-09-1713,95 kr.
2026-10-0113,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Rema 1000 Parfumefri deo roll-on?

    Den indeholder bl.a. vand, aluminum chlorohydrate, PPG-15 stearyl ether, steareth-2, steareth-21, phenoxyethanol, hydroxyethylcellulose, allantoin, ethylhexylglycerin og sodium nitrate.

  • Er deodoranten parfumefri?

    Ja, den er uden parfume, så den efterlader ikke en stærk duft og kan bruges sammen med din sædvanlige parfume.

  • Hvordan bruger jeg roll-on deodoranten?

    Rul et tyndt lag på ren, tør hud under armene. Den lille 50 ml-flaske er nem at have med i tasken.

  • Hvad koster Deo roll-on hos Rema 1000?

    Deo roll-on koster 13,95 kr. (279,00 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Deo roll-on på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Deo roll-on ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Deo roll-on?

    Deo roll-on sælges i 50 ml, svarende til 279,00 kr./l.

  • Hvor kan man købe Deo roll-on?

    Deo roll-on forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

25,00 kr.150 ml

166,67 kr./l

20,00 kr.150 ml

133,33 kr./l

19,95 kr.150 ml

133,00 kr./l

19,95 kr.50 ml

399,00 kr./l

19,95 kr.50 ml

399,00 kr./l

17,95 kr.50 ml

359,00 kr./l