RadarSuper
Deo roll-on

Annonce

Rema 1000 · Deodorant · Sanex Men Active Control

Deo roll-on

17,95 kr.359,00 kr./l

Størrelse: 50 ml

Arbejdstid: 3,7 min

Annonce

Deo roll-on koster 17,95 kr. (359,00 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua, Aluminum Chlorohydrate, PPG-15 Stearyl Ether, Steareth-2, Glycerin, Steareth-21, Parfum, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Caprylyl Glycol, Calcium Silicate, Ethylhexylglycerin, Aluminum Sesquichlorohydrate.

Om denne vare

En roll-on-deodorant til mænd, der lægger en let parfumeret duft og giver beskyttelse mod svedlugt i løbet af dagen. Den rulles direkte på huden under armene med den lille kugle i toppen, og de 50 ml passer til daglig brug og til at have liggende i sportstasken eller rejsekufferten.

Formlen bygger på aluminiumforbindelser — aluminum chlorohydrate og aluminum sesquichlorohydrate — som er de virksomme stoffer mod lugt. Derudover indeholder den glycerin og aloe barbadensis leaf juice, som begge er fugtgivende, samt PPG-15 stearyl ether og steareth-2 og -21, der giver en blød, letflydende konsistens. Parfum står for duften, mens caprylyl glycol og ethylhexylglycerin indgår i konserveringen sammen med calcium silicate.

Brug den på ren, tør hud om morgenen, og lad den tørre et øjeblik, før du tager tøj på, så den ikke smitter af. Rul kuglen et par gange under hver arm for at få nok produkt ud. Den lille flaske er nem at tage med, og den holder sig bedst tørt og ved stuetemperatur, væk fra direkte sollys.

Antiperspirant, ikke bare deodorant

Aluminum chlorohydrate og aluminum sesquichlorohydrate er begge svedhæmmende forbindelser, der reducerer selve svedudskillelsen — ikke kun lugten fra den. Det adskiller denne roll-on fra rene deodoranter uden aluminiumssalte, som udelukkende arbejder på at neutralisere lugt, men ikke påvirker mængden af sved.

Om producentens »lugtfangstteknologi«

Sanex beskriver produktet med en »eksklusiv lugtfangstteknologi«, der skal bekæmpe lugtdannelse og fange resterende lugt. Det er en betegnelse fra producentens egen markedsføring, og RadarSuper gengiver den som oplyst — uden selv at kunne bekræfte den konkrete effekt, da det kræver uafhængig test at efterprøve den slags påstande.

Hvorfor 359 kr. pr. liter ikke er hele historien

Literprisen på en 50-milliliters flaske ser høj ud sammenlignet med for eksempel en shower gel på 500 milliliter i samme afdeling. Men en roll-on bruges i meget små mængder pr. anvendelse og holder typisk flere uger ved daglig brug — literprisen er derfor et dårligt sammenligningsgrundlag mellem produktkategorier med vidt forskellige brugsmængder.

Detaljer om varen

Mærke
Sanex Men Active Control
Størrelse
50 ml
Stregkode (EAN)
8714789763460

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.15,98 kr.16,97 kr.17,95 kr.13. aug.31. aug.15. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1317,95 kr.
2026-08-3117,95 kr.
2026-09-1517,95 kr.
2026-10-0117,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan bruger jeg en roll-on deodorant?

    Rul kuglen et par gange under hver arm på ren, tør hud, og lad den tørre kort, før du tager tøj på.

  • Hvad indeholder Sanex Men Active Control?

    Den indeholder blandt andet aluminum chlorohydrate og aluminum sesquichlorohydrate mod svedlugt, glycerin og aloe barbadensis leaf juice som fugtgivende ingredienser samt parfum for duften.

  • Hvor meget er der i flasken?

    Der er 50 ml i flasken, hvilket gør den nem at have med i tasken eller på rejsen.

  • Hvad koster Deo roll-on hos Rema 1000?

    Deo roll-on koster 17,95 kr. (359,00 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Deo roll-on på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Deo roll-on ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Deo roll-on?

    Deo roll-on sælges i 50 ml, svarende til 359,00 kr./l.

  • Hvor kan man købe Deo roll-on?

    Deo roll-on forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

25,00 kr.150 ml

166,67 kr./l

20,00 kr.150 ml

133,33 kr./l

19,95 kr.150 ml

133,00 kr./l

19,95 kr.50 ml

399,00 kr./l

19,95 kr.50 ml

399,00 kr./l

17,95 kr.53 ml

338,68 kr./l