RadarSuper
Deo spray

Annonce

Rema 1000 · Deodorant · Rexona Men Cobalt

Deo spray

19,95 kr.133,00 kr./l

Størrelse: 150 ml

Arbejdstid: 4,1 min

Annonce

Deo spray koster 19,95 kr. (133,00 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Butane, Isobutane, Propane, Aluminum Chlorohydrate, PPG-14 Butyl Ether, Cyclopentasiloxane, Parfum, Disteardimonium Hectorite, Helianthus Annuus Seed Oil, C12-15 Alkyl Benzoate, Octyldodecanol, BHT, Dimethiconol, Propylene Carbonate, Caprylic/Capric Triglyceride, Sodium Starch Octenylsuccinate, Citral, Citronellol, Coumarin, Geraniol, Hydroxycitronellal, Limonene, Linalool

Om denne vare

En deodorantspray til mænd i en praktisk 150 ml-dåse. Den indeholder aluminiumchlorhydrat, som er det virksomme stof mod svedlugt, samt en blanding af drivgasser (butan, isobutan, propan), der giver den fine spray. Derudover indeholder den bl.a. cyclopentasiloxan, dimethiconol og solsikkeolie, som giver en glat fornemmelse på huden, og parfume med noter som citral, citronellol, limonen og linalool.

Brug den på ren og tør hud under armene. Ryst dåsen, hold den ca. 15 cm fra huden og spray et kort tryk. Lad den tørre et øjeblik, før du tager tøj på. Den tørrer hurtigt og efterlader ikke mærker på tøjet, når den er tørret ind.

Opbevares tørt og køligt, væk fra direkte sollys og varmekilder. Dåsen er under tryk og må ikke punkteres eller brændes, heller ikke efter brug. 150 ml er en almindelig størrelse, der passer fint til daglig brug og til at have med i sportstasken eller på rejsen.

Indholdet er baseret på de angivne ingredienser. Er du følsom over for parfume eller aluminiumforbindelser, kan det være en god idé at læse etiketten grundigt, inden du bruger produktet.

Hvad koster deosprayen pr. liter

133,00 kr. pr. liter for dåsen på 150 ml til 19,95 kr. Det er den relevante sammenligningsstørrelse, når literprisen på Rexona Men Cobalt skal stilles op mod andre deodorantsprays af forskellig dåsestørrelse i samme afdeling.

Aluminiumklorohydrat: det aktive antiperspirant-stof

Aluminiumklorohydrat er det stof i produktet, der reducerer sveddannelsen ved midlertidigt at trække svedkanalerne sammen — det er derfor forskellen mellem en ren deodorant, der kun maskerer lugt, og en antiperspirant som denne, der også reducerer selve svedmængden.

Deklarerede duftallergener i ingredienslisten

Produktet indeholder syv navngivne duftstoffer — citral, citronellol, cumarin, geraniol, hydroxycitronellal, limonene og linalool — som EU kræver deklareret særskilt på kosmetik, fordi de kan udløse kontaktallergi hos følsomme personer. Det er almindeligt for parfumerede aerosolprodukter, men relevant at kende ved kendt duftstofallergi.

Detaljer om varen

Mærke
Rexona Men Cobalt
Størrelse
150 ml
Stregkode (EAN)
4000388669000

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,65 kr.18,30 kr.19,95 kr.13. aug.2. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1319,95 kr.
2026-09-0219,95 kr.
2026-09-1719,95 kr.
2026-10-0119,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan bruger jeg Rexona Men Cobalt deodorantspray?

    Spray på ren og tør hud under armene. Ryst dåsen, hold den ca. 15 cm fra huden, og giv et kort tryk. Lad den tørre, før du tager tøj på.

  • Hvad indeholder Rexona Men Cobalt?

    Den indeholder bl.a. aluminiumchlorhydrat, drivgasserne butan, isobutan og propan, samt parfume med noter som citral, citronellol, limonen og linalool.

  • Hvordan opbevarer jeg deodoranten?

    Opbevar dåsen tørt og køligt, væk fra direkte sollys og varmekilder. Dåsen er under tryk og må ikke punkteres eller brændes, heller ikke efter brug.

  • Hvad koster Deo spray hos Rema 1000?

    Deo spray koster 19,95 kr. (133,00 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Deo spray på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Deo spray ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Deo spray?

    Deo spray sælges i 150 ml, svarende til 133,00 kr./l.

  • Hvor kan man købe Deo spray?

    Deo spray forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

25,00 kr.150 ml

166,67 kr./l

20,00 kr.150 ml

133,33 kr./l

19,95 kr.50 ml

399,00 kr./l

19,95 kr.50 ml

399,00 kr./l

17,95 kr.50 ml

359,00 kr./l

17,95 kr.53 ml

338,68 kr./l