RadarSuper
Deo roll-on

Annonce

Rema 1000 · Deodorant · Rexona Men Cobalt

Deo roll-on

19,95 kr.399,00 kr./l

Størrelse: 50 ml

Arbejdstid: 4,1 min

Annonce

Deo roll-on koster 19,95 kr. (399,00 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua, Aluminum Sesquichlorohydrate, Steareth-2, Helianthus Annuus Seed Oil, Steareth-20, Parfum, Calcium Chloride, Glycine, Disodium EDTA, Pentaerythrityl Tetra-di-t-butyl Hydroxyhydrocinnamate, Citral, Citronellol, Coumarin, Geraniol, Hydroxycitronellal, Limonene, Linalool.

Om denne vare

En roll-on-deodorant til mænd, der lægges direkte på huden under armene. Formlen er vandbaseret og indeholder aluminiumsesquichlorohydrat, som er det stof, der dæmper svedlugt i løbet af dagen. Derudover indeholder den solsikkeolie og glycine, som gør konsistensen blød at rulle på, og parfume med noter som citral, limonene og linalool, der giver den friske duft.

Roll-on-formatet er nemt at dosere: man ruller et par strøg under hver arm og lader den tørre kort, før man tager tøj på. Den lille 50 ml-flaske passer i en toilettaske og kan tages med på rejse, da den ligger under grænsen for håndbagage.

Opbevares tørt og ved stuetemperatur, så duften og konsistensen holder sig. Undgå direkte sollys. Brug den på ren, tør hud for det bedste resultat.

399 kr. pr. liter — sådan sammenligner du deodoranter

En 50 ml-flakon til 19,95 kr. giver 399 kr. pr. liter. Roll-on sælges også i større formater og i sprayform til andre literpriser, og fordi stykprisen alene let skjuler forskelle i indhold, er literprisen det tal, der gør en reel sammenligning mulig.

MotionSense og aluminium: det aktive indhold

Aluminum Sesquichlorohydrate er det svedhæmmende aktivstof, der trækker sig sammen om svedkanalerne. MotionSense er producentens eget navn for teknologien bag produktet og gengives her som Rexonas egen beskrivelse, ikke som en uafhængigt dokumenteret effekt.

Parfumestofferne i ingredienslisten

Citral, citronellol, cumarin, geraniol, hydroxycitronellal, limonen og linalool er alle duftstoffer, EU kræver deklareret særskilt på grund af risikoen for kontaktallergi hos følsomme personer — relevant at tjekke for den, der tidligere har reageret på parfumerede produkter.

Detaljer om varen

Mærke
Rexona Men Cobalt
Størrelse
50 ml

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,65 kr.18,30 kr.19,95 kr.13. aug.2. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1319,95 kr.
2026-09-0219,95 kr.
2026-09-1719,95 kr.
2026-10-0119,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan bruger jeg en roll-on-deodorant?

    Rul et par strøg under hver arm på ren, tør hud, og lad den tørre et øjeblik, før du tager tøj på.

  • Hvad indeholder Rexona Men Cobalt?

    Den indeholder blandt andet aluminiumsesquichlorohydrat, solsikkeolie, glycine og parfume med citral, limonene og linalool.

  • Kan jeg tage den med i håndbagagen?

    Ja, med 50 ml ligger den under grænsen for væsker i håndbagage.

  • Hvad koster Deo roll-on hos Rema 1000?

    Deo roll-on koster 19,95 kr. (399,00 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Deo roll-on på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Deo roll-on ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Deo roll-on?

    Deo roll-on sælges i 50 ml, svarende til 399,00 kr./l.

  • Hvor kan man købe Deo roll-on?

    Deo roll-on forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

25,00 kr.150 ml

166,67 kr./l

20,00 kr.150 ml

133,33 kr./l

19,95 kr.150 ml

133,00 kr./l

19,95 kr.50 ml

399,00 kr./l

17,95 kr.50 ml

359,00 kr./l

17,95 kr.53 ml

338,68 kr./l