RadarSuper
Deo roll-on pink

Annonce

Rema 1000 · Deodorant · Rema 1000 Antiperspirant

Deo roll-on pink

9,17 kr.183,40 kr./l

Størrelse: 50 ml

Arbejdstid: 2 min

Annonce

Deo roll-on pink koster 9,17 kr. (183,40 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Aqua, Aluminum Chlorohydrate, Caprylic/Capric Triglyceride, Cetearyl Alcohol, Ceteareth-12, Ceteareth-20, Phenoxyethanol, Tocopherol, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Parfum.

Om denne vare

En roll-on antiperspirant på 50 ml med en let pink duft. Den ruller direkte på huden og giver en jævn, målrettet påføring under armene.

Formlen bygger på aluminiumchlorhydrat, som er det virksomme stof i antiperspiranten og begrænser sveddannelsen. Vand er den bærende base, mens caprylic/capric triglycerid og cetearylalkohol giver en blød, cremet konsistens, der glider let på huden. Ceteareth-12 og ceteareth-20 hjælper med at holde blandingen stabil. Phenoxyethanol, benzoesyre og dehydroeddikesyre beskytter produktet mod mikrobiologisk vækst, og tocoferol (E-vitamin) er tilsat som antioxidant. Duften kommer fra parfum.

Brug den på ren, tør hud under armene — gerne om morgenen, så antiperspiranten kan nå at virke i løbet af dagen. Rul et par lette strøg frem og tilbage, og lad den tørre kort inden påklædning.

Med 50 ml er størrelsen praktisk til håndvasken eller til at have med i tasken. Opbevares tørt og ved stuetemperatur, og skru låget godt på efter brug, så klumpen ikke tørrer ind.

Hvad literprisen dækker over

183,40 kr. pr. liter for en flaske på 50 ml til 9,17 kr. Deodoranter sælges i små formater, hvilket naturligt giver en høj literpris sammenlignet med for eksempel rengøringsmidler — men da en flaske rækker til flere ugers brug, er stykprisen for hele flasken det mere sigende tal for den reelle udgift.

Antiperspirant med aluminiumsalt

Det aktive stof er Aluminum Chlorohydrate, som midlertidigt indsnævrer svedkanalerne og dermed reducerer selve svedmængden — til forskel fra en almindelig deodorant, der kun dækker lugt. Produktet overholder EU's gældende kosmetikregler, som fastsætter grænser for koncentrationen af aluminiumsalte.

Sådan bruges roll-on'en

Deodoranten påføres bedst efter bad, på ren og tør hud, hvor virkningen sidder bedst. Roll-on-formatet giver en kontrolleret dosering direkte fra kuglen, med en kort tørretid, før huden føles tør igen.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Antiperspirant
Størrelse
50 ml
Stregkode (EAN)
5705830356680

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

9,17 kr.9,17 kr.9,18 kr.9,17 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-139,17 kr.
2026-09-019,17 kr.
2026-09-179,17 kr.
2026-10-019,17 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan bruger jeg en roll-on antiperspirant?

    Rul den på ren, tør hud under armene, gerne om morgenen, så den kan virke i løbet af dagen. Lad den tørre kort inden påklædning.

  • Hvad er det virksomme stof i denne deo?

    Aluminumchlorohydrat er det virksomme stof, der begrænser sveddannelsen. Formlen indeholder desuden vand, blødgørende ingredienser og konserveringsmidler.

  • Hvordan opbevarer jeg den bedst?

    Opbevar den tørt og ved stuetemperatur, og skru låget godt på efter brug, så klumpen ikke tørrer ind.

  • Hvad koster Deo roll-on pink hos Rema 1000?

    Deo roll-on pink koster 9,17 kr. (183,40 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Deo roll-on pink på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Deo roll-on pink ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Deo roll-on pink?

    Deo roll-on pink sælges i 50 ml, svarende til 183,40 kr./l.

  • Hvor kan man købe Deo roll-on pink?

    Deo roll-on pink forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

25,00 kr.150 ml

166,67 kr./l

20,00 kr.150 ml

133,33 kr./l

19,95 kr.150 ml

133,00 kr./l

19,95 kr.50 ml

399,00 kr./l

19,95 kr.50 ml

399,00 kr./l

17,95 kr.50 ml

359,00 kr./l