RadarSuper
Pinot Noir

Annonce

Bilka · Rødvin · Le Arche

Pinot Noir

99,00 kr.132,00 kr.
Arbejdstid: 21,2 min

Annonce

Pinot Noir koster 99,00 kr. (132,00 kr.) hos Bilka, prisen er registreret den 29. august 2026.

Varen forhandles af Bilka i Danmark.

Ingredienser og allergener

Ingredienser

SULFITTER

Om denne vare

Flasken på 75 centiliter koster 99,00 kr. hos Bilka, svarende til 132,00 kr. pr. liter. Til sammenligning koster den anden vin i dette udtræk, en Tawny Porto fra Barão de Forrester i samme flaskestørrelse, 82,60 kr. pr. liter — Pinot Noir'en er altså den dyrere af de to vine pr. liter i denne linje af Bilkas sortiment. De to er ikke direkte sammenlignelige: en hedvin og en tør rødvin fremstilles forskelligt, og literprisen afspejler blandt andet druesort, oprindelse og produktionsmetode.

Vinen er en italiensk rødvin fremstillet af Pinot Noir-druer, som ifølge producenten giver en delikat og kompleks smagsprofil. Den beskrives med en dyb rubinrød farve og duftnoter af røde bær, kirsebær og et strejf af krydderier, mens smagen er fyldig med en behagelig eftersmag. Pinot Noir er en druesort, der generelt er kendt for at give lettere, mere aromatiske rødvine end for eksempel Cabernet Sauvignon eller Syrah — en stilart, der ofte foretrækkes til mad, hvor en kraftig, tanninrig vin ville overdøve retten.

Producenten anbefaler vinen til kylling, lam eller svamperetter — alle retter, hvor vinens lettere krop og frugtighed matcher smagen uden at dominere. Den kan ligesom de fleste rødvine med fordel serveres let afkølet, omkring 14-16 °C, fremfor egentlig stuetemperatur.

Varedeklarationen angiver kun sulfitter som allergen, hvilket er standard for vin. Der er ikke oplyst nogen næringsdeklaration for produktet, hvilket også er almindeligt for vin i den danske detailhandel.

Le Arche er et italiensk vinmærke, og Pinot Noir dyrkes traditionelt bedst i køligere klimaer, hvor druen får tid til at udvikle sin aromatiske kompleksitet uden at blive for kraftig. I Italien findes de bedste Pinot Noir-vinmarker typisk i de nordlige, højereliggende egne, hvor temperaturforholdene minder om druens oprindelige hjemsted i Bourgogne.

Salg af vin er omfattet af den danske aldersgrænse for alkohol, og varen kan derfor ikke sælges til mindreårige. Prisen på 99,00 kr. er den normale hyldepris i øjeblikket; der er ikke registreret nogen kampagne på varen.

Prisen pr. liter sat op mod den anden vin i sortimentet

132,00 kr. pr. liter gør denne Pinot Noir til den dyrere af de to vine i dette udtræk fra Bilkas sortiment — Tawny Porto'en koster 82,60 kr. pr. liter i samme flaskestørrelse på 75 centiliter. Forskellen skal læses med forbehold: en tør rødvin og en hedvin er forskellige produkttyper, og literprisen afspejler blandt andet druesort og produktionsmetode, ikke nødvendigvis kvalitet.

Om druesorten Pinot Noir

Pinot Noir er kendt som en af de mere krævende druer at dyrke, men giver til gengæld ofte lettere, mere aromatiske vine end kraftigere druesorter. Ifølge producenten giver denne italienske udgave noter af røde bær, kirsebær og krydderier, med en dyb rubinrød farve og en fyldig, men ikke tung, smag.

Servering og mad

Producenten anbefaler vinen til kylling, lam eller svamperetter, hvor den lettere krop og frugtigheden fra bærrene spiller op mod maden uden at dominere. Server den let afkølet, omkring 14-16 °C, for at fremhæve aromaerne bedst.

Detaljer om varen

Mærke
Le Arche
Stregkode (EAN)
8031296990029

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad koster Pinot Noir'en pr. liter?

    132,00 kr. pr. liter — flasken på 75 centiliter koster 99,00 kr. hos Bilka. Det er den normale hyldepris; der er ingen kampagne på varen i øjeblikket.

  • Hvor kommer vinen fra?

    Vinen er italiensk og fremstillet af Pinot Noir-druer, ifølge producentens egen beskrivelse af oprindelsen.

  • Hvad passer Pinot Noir til?

    Producenten anbefaler den til kylling, lam eller svamperetter — retter, hvor vinens lettere, frugtige profil matcher maden uden at overdøve den.

  • Ved hvilken temperatur skal vinen serveres?

    Som de fleste rødvine med lettere krop kan den med fordel serveres let afkølet, omkring 14-16 °C, frem for egentlig stuetemperatur.

  • Hvad koster Pinot Noir hos Bilka?

    Pinot Noir koster 99,00 kr. (132,00 kr.) ifølge Bilkas egen hjemmeside, registreret den 29. august 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Pinot Noir på tilbud hos Bilka?

    Ved vores seneste registrering var Pinot Noir ikke markeret som tilbud hos Bilka. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvor kan man købe Pinot Noir?

    Pinot Noir forhandles af Bilka i Danmark. RadarSuper følger prisen dagligt og viser hele historikken – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Bilka den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

99,00 kr.

33,00 kr.

99,00 kr.

33,00 kr.

111,10 kr.

148,13 kr.

99,00 kr.

33,00 kr.

39,00 kr.

52,00 kr.

109,00 kr.

145,33 kr.