Annonce
Bilka · Te & urtete · Salling
Earl Grey
Annonce
Earl Grey koster 25,25 kr. (126,25 kr.) hos Bilka, prisen er registreret den 25. august 2026.
Varen forhandles af Bilka i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
98,5 % sort te, bergamotaroma.
Om denne vare
Posen på 200 gram koster 25,25 kr. hos Bilka, svarende til 126,25 kr. pr. kilo. Det er den normale hyldepris. I dette udtræk fra Bilka er der ingen anden løs te at sammenligne kiloprisen direkte med — de øvrige teer i udtrækket sælges i breve, ikke løs — men til reference ligger prisen under de espressobønner fra L'OR, der koster 149,00 kr. pr. kilo på normalpris. Det er dog to forskellige varegrupper (te mod kaffe), så forskellen er en oplysning, ikke en sammenligning af, hvad der er bedst.
Varedeklarationen er kort: 98,5 % sort te og bergamotaroma. Earl Grey er defineret netop ved bergamot-smagen — en citrusfrugt, hvis olie traditionelt tilsættes sort te for at give den karakteristiske, let parfumerede citrusnote, som adskiller Earl Grey fra almindelig sort te. Der er ikke tilsat andre ingredienser, hverken sukker, blomsterblade eller andre smagsstoffer.
Der er ikke registreret et næringsindhold for varen i dette udtræk, hvilket er almindeligt for løs te, hvor den bryggede drik i praksis har et kalorieindhold tæt på nul — det er tebladene i tør form, der vejes, ikke den færdige, udtrukne drik.
Mærket Salling er Bilkas eget koncernmærke, og en løs te af denne type er typisk tænkt som en billigere, mere klassisk udgave af Earl Grey sammenlignet med teposer fra mere specialiserede tebrands. Løs te giver desuden mulighed for selv at dosere styrken efter smag, i modsætning til et fast doseret brev.
Bryggevejledningen på pakken angiver 2,5 gram te til 2,5 deciliter kogende vand, med en trækketid på 3-5 minutter — jo længere trækketid, desto kraftigere og mere bitter bliver teen, fordi tanninerne i tebladene får mere tid til at frigives. Det er værd at eksperimentere sig frem til den præcise trækketid, der passer bedst til ens egen smag. En pose på 200 gram rækker til mange kopper te, når doseringen er 2,5 gram pr. kop — omkring 80 kopper ved den anbefalede dosering. Posen bør opbevares tørt, mørkt og tæt lukket, så tebladene ikke mister deres aroma eller optager fugt og fremmede lugte fra køkkenskabet.
Løs te frem for teposer giver mulighed for at justere styrken mere præcist, fordi mængden te pr. kop selv doseres, i modsætning til et fast doseret brev, hvor mængden er den samme, uanset om man ønsker en mild eller kraftig kop. Til gengæld kræver løs te en si eller en tepose til at holde bladene tilbage under udtrækningen, hvilket er en ekstra ting at have ved hånden sammenlignet med et brev, der blot smides ud efter brug. Med 200 gram i posen og en anbefalet dosering på 2,5 gram pr. kop er det en forholdsvis stor mængde te at have stående, velegnet til husstande, der drikker te jævnligt, snarere end kun lejlighedsvist.
Kiloprisen på løs Earl Grey
126,25 kr. pr. kilo for posen på 200 gram til 25,25 kr. Der er ingen anden løs te i dette udtræk fra Bilka at sammenligne direkte med — de øvrige teer sælges i breve.
Det er den normale hyldepris, uden nogen kampagne i skrivende stund.
Hvad gør en te til Earl Grey
Deklarationen viser kun to elementer: 98,5 % sort te og bergamotaroma. Det er netop bergamot-olien, der definerer Earl Grey og adskiller den fra almindelig sort te.
Der er ikke tilsat andre smagsstoffer, sukker eller blomsterblade — en relativt enkel og traditionel Earl Grey-opskrift.
Bryggevejledning og udbytte
2,5 gram te til 2,5 deciliter kogende vand, med en trækketid på 3-5 minutter, ifølge vejledningen på pakken. Længere trækketid giver en kraftigere, mere bitter smag.
Med den anbefalede dosering rækker en pose på 200 gram til omkring 80 kopper te.
Detaljer om varen
- Mærke
- Salling
- Stregkode (EAN)
- 5712875404665
Ofte stillede spørgsmål
Hvad koster den løse te pr. kilo?
126,25 kr. pr. kilo — posen på 200 gram koster 25,25 kr. hos Bilka til normalpris.
Hvad gør netop denne te til en Earl Grey?
Bergamotaroma tilsat 98,5 % sort te. Bergamot er en citrusfrugt, hvis olie traditionelt bruges til at give sort te den karakteristiske Earl Grey-smag.
Hvor meget te skal man bruge pr. kop?
2,5 gram te til 2,5 deciliter kogende vand, med en trækketid på 3-5 minutter, ifølge bryggevejledningen på pakken.
Hvor mange kopper te giver en pose på 200 gram?
Omkring 80 kopper, hvis doseringen på 2,5 gram te pr. kop følges.
Hvad koster Earl Grey hos Bilka?
Earl Grey koster 25,25 kr. (126,25 kr.) ifølge Bilkas egen hjemmeside, registreret den 25. august 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Earl Grey på tilbud hos Bilka?
Ved vores seneste registrering var Earl Grey ikke markeret som tilbud hos Bilka. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvor kan man købe Earl Grey?
Earl Grey forhandles af Bilka i Danmark. RadarSuper følger prisen dagligt og viser hele historikken – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce